6 kadencja, 84 posiedzenie, 3 dzień (03-02-2011)
38 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o przedstawionym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej projekcie ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci ˝Żołnierzy Wyklętych˝ (druki nr 2854 i 3827).
Poseł Elżbieta Kruk:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! 26 lutego 2010 r. ówczesny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński przedłożył Sejmowi projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci ˝Żołnierzy Wyklętych˝ jako święta państwowego.
Jak głosi preambuła i uzasadnienie do ustawy, święto to ma być ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu państwa polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi.
Rozwiązanie Polskich Sił Zbrojnych w Kraju, dokonane rozkazem dowódcy Armii Krajowej generała Leopolda Okulickiego ˝Niedźwiadka˝ z 19 stycznia 1945 r., oraz zakończenie II wojny światowej nie oznaczały dla żołnierzy Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych końca walki i służby niepodległemu państwu polskiemu. Zaczęto tworzyć konspirację do walki przeciwko nowej, sowieckiej okupacji. Powojenne polskie powstanie antykomunistyczne było przykładem najliczniejszej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej.
˝Żołnierze wyklęci˝ jako określenie żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, stawiających opór zbrojny próbie sowietyzacji Polski, którzy walczyli w latach powojennych, weszło już do polskiej tradycji historycznej.
Wiedza o tym okresie Polski została zafałszowana w okresie PRL. Władze Polski Ludowej starały się wymazać tych bojowników z pamięci społecznej. Dziś, choć wciąż wiemy o nich zbyt mało, prawdziwi bohaterowie i ich pseudonimy powoli trafiają do świadomości Polaków, jak choćby Marian Bernaciak pseudonim Orlik, Zdzisław Broński pseudonim Uskok, Hieronim Dekutowski pseudonim Zapora, Franciszek Jerzy Jaskulski pseudonim Zagończyk, Józef Kuraś pseudonim Ogień, Witold Pilecki pseudonim Witold, Danuta Siedzikówna pseudonim Inka, Zygmunt Szendzielarz pseudonim Łupaszko, Edward Taraszkiewicz pseudonim Żelazny, Leon Taraszkiewicz pseudonim Jastrząb i wielu, wielu, wielu innych.
Ostatni ˝żołnierz wyklęty˝ - Józef Franczak pseudonim Lalek z oddziału kapitana Zdzisława Brońskiego ˝Uskoka˝ - zginął w obławie pod Piaskami koło Lublina 21 października 1963 r., prawie 20 lat po wojnie.
Prawda o ˝żołnierzach wyklętych˝ mogła ujrzeć światło dzienne dopiero w ostatnich latach dzięki pracy Instytutu Pamięci Narodowej, inicjatywom prezydenta Lecha Kaczyńskiego, działaniom historyków, fundacji i stowarzyszeń pozarządowych.
Niestety nie ma z nami już dziś (Dzwonek) prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego polityki historycznej. Nie ma Janusza Kurtyki, Aleksandra Szczygły, Andrzeja Przewoźnika, Czesława Cywińskiego, którzy tak wiele zrobili, by przywrócić pamięć o bohaterach. Wszyscy oni zginęli 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, pełniąc służbę Polsce. Dziś to na nas, na Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, spoczywa obowiązek kontynuowania pracy nad przyznaniem ˝żołnierzom wyklętym˝ właściwego miejsca w polskiej historii i kulturze.
Również data nie jest przypadkowa. 1 marca 2011 r. to 60. rocznica stracenia ostatniego, IV Zarządu Zrzeszenia ˝Wolność i Niezawisłość˝. Pułkownik Łukasz Ciepliński i jego sześciu współpracowników zostali straceni strzałami w tył głowy w więzieniu mokotowskim w Warszawie. Tak zakończyła się historia WiN jako organizacji ogólnopolskiej. Następna, V Komenda Główna WiN została stworzona w ramach prowokacyjnej operacji Urzędu Bezpieczeństwa o kryptonimie ˝Cezary˝.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Jan Paweł II mówił: ˝Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przeniesionego ze Wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią˝.
Pomny tego przesłania Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość będzie głosować za przyjęciem projektu ustawy. Zawsze będziemy pamiętać o tych, którzy zapłacili za wierność swoim ideałom cenę najwyższą - cenę życia. Dziękuję bardzo. (Dzwonek)
Przebieg posiedzenia