6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Sławomir Neumann

6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień (06-10-2010)

16 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 3427).


Poseł Sławomir Neumann:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu wnioskodawców, a także jako jeden z autorów, mam zaszczyt przedstawić państwu, Wysokiej Izbie, ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawartą w druku nr 3427.

    Ustawa ta, w dużym skrócie, odnosi się do realizacji działania 3.1: Kapitał dla innowacji w Programie Operacyjnym ˝Innowacyjna gospodarka˝. Celem działania jest założenie nowego podmiotu, spółki prawa handlowego, opartego na innowacyjnym pomyśle czy też rozwiązaniu znajdującym się na wczesnym etapie rozwoju. Zgodnie z tymi wytycznymi pomysłodawca, czyli osoba fizyczna, wynalazca, osoba, która wprowadza know-how do spółki prawa handlowego, obejmuje tam 51% udziałów wynikających z wyceny pomysłu wprowadzonego do spółki. 49% udziałów wprowadzanych jest z pieniędzy unijnych w formie gotówkowej.

    Know-how, jak powiedziałem, jest wyceniane metodą dochodową na bazie zakładanych przyszłych dochodów, jakie może generować dane rozwiązanie innowacyjne. Udziały objęte w zamian za wycenione w ten sposób know-how stanowią według dzisiejszych przepisów prawa dochód tego pomysłodawcy. Tak naprawdę obowiązek podatkowy powstaje natychmiast po objęciu tych udziałów, ale ustawa oddala o pięć lat zapłatę podatku właśnie po to, żeby spółka, która to know-how, ten pomysł przyjmuje do realizacji, miała szansę wygenerować przychody i żeby ten pomysł zaistniał na rynku. Specyfiką innowacyjnych projektów i nowych spółek jest bardzo wysokie ryzyko inwestycyjne.

    Jest to jeden z elementów bardzo ważnego programu ˝Innowacyjna gospodarka˝, który jest narzędziem wspierającym polski kapitał intelektualny. Brak regulacji prawnych w postaci zaniechania poboru podatku bądź przesunięcia tego podatku na moment sprzedaży udziałów, w tym przypadku do pięciu lat, może spowodować niezrealizowanie celów działania 3.1 Programu Operacyjnego ˝Innowacyjna gospodarka˝, wartego w Polsce 110 mln euro. Możemy wykorzystać te pieniądze, jeżeli przekonamy osoby mające pomysły, mające w głowie projekty przedsięwzięć, które mogą spieniężyć potem na rynku, ale nie mają kapitału na start.

    W imieniu wnioskodawców proszę Wysoką Izbę o skierowanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych do dalszych prac w komisjach, ponieważ pozwoli on zrealizować jeden z celów Programu Operacyjnego ˝Innowacyjna gospodarka˝, a w czasie obowiązywania nie uszczupli dochodów budżetu państwa, natomiast pozwoli ludziom, którzy nie mają pieniędzy, ale mają kapitał intelektualny, wprowadzić swoje innowacyjne pomysły na rynek. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia