6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień (18-12-2008)
21 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Poseł Irena Tomaszak-Zesiuk:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Pani Minister! W ustawie budżetowej na 2009 r. planuje się wpływy z prywatyzacji na 12 mld zł brutto. To bardzo ambitne założenie, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę kryzys na światowych rynkach finansowych.
Co prawda, optymizmem może napawać udany debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych spółki energetycznej ENEA. Żaden rząd na świecie nie odważył się na tak dużą prywatyzację w dobie kryzysu. Debiut był ryzykowny, ale udany. Ponieważ nie polegał on na sprzedaży akcji, które należały do Skarbu Państwa, lecz odbył się na zasadzie podwyższenia kapitału spółki, chcę zapytać, na co ENEA chce przeznaczyć pozyskane z emisji środki. Czy planuje inwestować w energię odnawialną? Czy to pionierskie doświadczenie zdobyte podczas debiutu giełdowego spółki ENEA jest wystarczającą przesłanką, by uważać, że pozyskanie z rynku 12 mld zł, w tym 2/3 z sektora energetycznego, w 2009 r. jest realne?
Resort Skarbu Państwa chce sprywatyzować w 2009 r. ok. 200 spółek Skarbu Państwa. Jakie doświadczenia zdobyte podczas prywatyzacji spółki ENEA można zastosować w kolejnych przedsięwzięciach prywatyzacyjnych, mając cały czas na uwadze panujące spowolnienie gospodarcze? W jakiej części planowane przyszłoroczne wpływy z prywatyzacji zostaną osiągnięte w ofercie publicznej poprzez emisję nowych akcji spółek, w jakiej ze sprzedaży poprzez Giełdę Papierów Wartościowych, a w jakiej ze sprzedaży pakietów inwestorom branżowym?
I na zakończenie. Jako posłanka z powiatu tureckiego jestem zainteresowana, czy przewidziany jest do prywatyzacji w przyszłym roku zakład energetyczny PAK SA. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia