6 kadencja, 69 posiedzenie, 2 dzień (24-06-2010)
11 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty (druki nr 3105 i 3174).
Poseł Izabela Leszczyna:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Pani Minister! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty, druk nr 3105.
Przedmiotowa nowelizacja dotyczy zakresu świadczeń udzielanych przez przedszkola, tych świadczeń, za które mogą być pobierane opłaty. Chciałabym bardzo wyraźnie podkreślić, że nowelizacja nie wprowadza żadnych nowych opłat za przedszkola. Jej celem jest jedynie doprecyzowanie i dookreślenie w zapisie ustawowym, za jakie świadczenia w prowadzonych przez gminy przedszkolach mogą być pobierane opłaty i kto ustala wysokość tych opłat. W gruncie rzeczy sankcjonujemy stan faktyczny i praktykę obowiązujące w naszym kraju od 1995 r. i wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom samorządów, bo to przecież one prowadzą przedszkola i jest to ich zadanie własne.
W nowelizacji tej definiujemy, czym jest przedszkole publiczne, wprowadzając m.in. zapis o bezpłatnym nauczaniu, wychowaniu i opiece w czasie ustalonym przez radę gminy, ale nie krótszym niż 5 godz. dziennie. Jest to czas potrzebny na zrealizowanie celów zapisanych w podstawie programowej.
Proponujemy też podobne regulacje ustawowe dla innych form wychowania przedszkolnego i delegację dla ministra edukacji do określenia rozwiązań szczegółowych w drodze rozporządzenia.
Dzięki zmianie dookreśla się też, że wysokość opłaty za świadczenia przekraczające wymiar zajęć określonych w art. 6 ust. 1 pkt 2 ustala rada gminy. Z kolei odpłatność za korzystanie z wyżywienia ustala się na podstawie art. 67a, tzn. ustala ją dyrektor przedszkola w porozumieniu z organem prowadzącym, a więc analogicznie do tego, jak to jest w przypadku wyżywienia w stołówkach szkolnych i odpłatności za to wyżywienie.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Nowelizacja, o której mówimy, nie wprowadza nowego stanu prawnego. Jedynie doprecyzowujemy istniejące zapisy, tak aby ich interpretacja nie stawała się przedmiotem sporów czy rozpraw sądowych.
Klub Platforma Obywatelska będzie głosował za przyjęciem projektu ustawy z druku nr 3105.
Jednocześnie chciałabym, panie marszałku, zgłosić w imieniu swojego klubu poprawkę, ponieważ w czasie procedowania nad ustawą na połączonym posiedzeniu komisji edukacji i komisji samorządu pojawiły się wątpliwości, czy wystarczająco dbamy o interes przedszkolaków, które będą uczęszczały do innych form wychowania przedszkolnego. W związku z tym składam tę poprawkę. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia