6 kadencja, 69 posiedzenie, 2 dzień (24-06-2010)
9 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierz Plocke:
Panie Marszałku! Panowie Posłowie! Odpowiadam na pytanie pierwsze. Porozumienie o wzajemnej współpracy w zakresie rybołówstwa pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Federacji Rosyjskiej zawarte w dniu 5 lipca 1995 r. odnowiło zobowiązanie obydwu stron do odbywania corocznych spotkań polsko-rosyjskiej komisji mieszanej do spraw rybołówstwa.
Stosunki polsko-rosyjskie dotyczące współpracy w dziedzinie rybołówstwa na Zalewie Wiślanym rozwijają się i są ukierunkowane na osiąganie kompromisu w interesujących strony kwestiach. Chcę także poinformować panów posłów, że do końca kwietnia 2010 r. odbyło się 10 spotkań, 10 sesji komisji, w trakcie których większość czasu poświęcono problemom rybołówstwa na Zalewie Wiślanym. Ostatnie takie spotkanie odbyło się 14 i 15 kwietnia tego roku w Gdyni. W jego trakcie uzgodniono roczne limity połowów sandacza i leszcza zarówno dla strony polskiej, jak i strony rosyjskiej. Przypomnę, że na 2010 r. ustalono, iż kwota krajowa dla Polski w przypadku leszcza to jest 160 ton, w przypadku sandacza 100 ton, dla Federacji Rosyjskiej - leszcz 290 ton, sandacz 150 ton. Także ważne jest to, żeby podkreślić, iż ta współpraca rozwija się dobrze pomiędzy naszymi stronami, od roku 2000 polskie statki rybackie mogą dokonywać wyładunku w portach obwodu kaliningradzkiego, a polskie przedsiębiorstwa korzystały z rosyjskich statków jako baz transportowych i przetwórczych. Współpraca w tym względzie jest rozwijana na dobrym poziomie. Oczekujemy, że w przyszłości również będziemy mieli zadowalające efekty.
Co do kwestii drugiej, chciałbym zwrócić uwagę, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Europejskiej nr 1100 z 18 września 2007 r. ustanawiającym środki służące odbudowie zasobów węgorza europejskiego Polska jako obszar naturalnego występowania tego gatunku została zobowiązana do opracowania planu gospodarowania jego zasobami. W związku z tym Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Morski Instytut Rybacki w Gdyni, a także Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie, przygotowały program, który po konsultacji ze środowiskiem rybackim 6 stycznia 2010 r. został zatwierdzony przez Komisję Europejską. Jest to program gospodarowania zasobami węgorza w Polsce, jest on realizowany. W programie tym założono, że odbudowa stada węgorza do założonego poziomu będzie wymagać wprowadzenia do wód zarówno dorzecza Wisły, jak i Odry corocznie około 13 mln sztuk węgorza szklistego. W przypadku dorzecza Wisły będzie to 7 mln sztuk, w przypadku dorzecza Odry 6 mln sztuk węgorza szklistego. W celu realizacji zaplanowanych zarybień przygotowano porozumienie z instytutem morskim w Gdyni i Instytutem Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Środki na realizację tego programu będzie można pozyskać z Programu Operacyjnego ˝Ryby˝ na lata 2007-2013.
Ponadto informuję, że w celu utrzymania i odtworzenia zasobów ryb w polskich obszarach morskich corocznie wykonywane są zarybienia gatunkami ryb wędrownych. Bardzo ważne jest, żebyśmy mieli świadomość, że nie tylko węgorz, ale także inne gatunki wędrowne są dla nas bardzo cenne i istotne. Koszty zarybiania, które umożliwiają zachowanie i odtworzenie na przykład populacji łososia atlantyckiego, troci wędrownej, certy czy jesiotra ostronosego zarówno w zlewni Odry, jak i w zlewni Wisły, są ponoszone corocznie z budżetu państwa. Chcę poinformować, że w roku 2010 na zarybianie gatunkami ryb wędrownych przeznaczyliśmy 5 mln zł. To tyle. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia