6 kadencja, 53 posiedzenie, 1 dzień (04-11-2009)
8 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (druki nr 2363 i 2427).
Poseł Łukasz Tusk:
Pani Marszałek! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich.
Projekt ustawy zmieniającej ustawę z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, zwanej dalej ˝ustawą˝, ma na celu wprowadzenie do porządku prawnego przepisów dyrektywy Rady 2008/73/WE z dnia 15 lipca 2008 r. upraszczającej procedury dotyczące podawania i publikowania informacji z dziedziny weterynarii i zootechniki oraz zmieniającej aż 22 dyrektywy.
Nie chcę powielać wniosków przekazanych przez posła sprawozdawcę. Chciałbym tylko przytoczyć meritum zmiany dotyczącej art. 13 ust. 6, która ma na celu jednoznaczne wskazanie, że na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej może być prowadzona tylko jedna księga dla rodów drobiu w poszczególnych jego gatunkach, każdego z gatunków zwierząt futerkowych oraz linii hodowlanych pszczół. Możliwość prowadzenia księgi tylko przez jeden podmiot zapewni, że na terenie całego kraju realizowany będzie jednolity program hodowli, a uzyskane wyniki oceny wartości użytkowej prowadzonej zgodnie z zakresem i metodyką opracowaną przed podmiot uprawniony do jej prowadzenia będą mogły być porównywane. Księgi bydła, świń, owiec, kóz i koniowatych, a także rejestr świń mogą być prowadzone przez związek hodowców lub inne podmioty, które zostały uznane +w drodze decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw rolnictwa, jeżeli ten związek lub podmiot spełniają wymagania określone w przepisach Unii Europejskiej.
W związku z koniecznością implementacji prawa unijnego proponujemy w projekcie jednoznaczne wskazanie, że na terenie Polski może być prowadzona tylko jedna księga dla rodu drobiu, poszczególnych zwierząt futerkowych oraz linii hodowlanych pszczół. Jak państwo wiecie, w tym przypadku jest dowolność. Księgi dla wymienionych trzech grup zwierząt mogą być prowadzone lub nie. W różnych krajach różnie bywa. Nasza propozycja jest taka, by u nas hodowla tych zwierząt była prowadzona i monitorowana przez związek lub podmioty wskazane przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wprowadzenie tego przepisu pozwoli na realizację jednolitego programu hodowli na terenie całego kraju, a także stworzy możliwość porównywania poszczególnych hodowli.
Projekt ustawy został udostępniony na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Od dnia udostępnienia projektu ustawy nie zgłoszono zainteresowania pracami nad nim.
Ustawa będzie miała wpływ na związki hodowców lub inne podmioty, które będą ubiegały się o zezwolenie na prowadzenie ksiąg hodowlanych oraz rejestrów. Podmioty te będą zobowiązane do złożenia dokumentów, które potwierdzą, w przypadku podmiotów ubiegających się o uznanie ksiąg dla bydła, świń, owiec lub kóz bądź koniowatych oraz rejestrów dla świń, że dany związek hodowców lub inny podmiot ubiegający się o to uznanie spełnia wymagania określone w przepisach Komisji Europejskiej dotyczących uznawania organizacji prowadzących lub zakładających księgi hodowlane.
Wysoka Izbo! Ustawa o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich nie ma wpływu na sektor finansów publicznych, na rynek pracy, na konkurencyjność gospodarczą i na przedsiębiorczość oraz sytuację i rozwój regionalny.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska popiera przedłożony projekt ustawy. Bardzo dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia