6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Sylwester Pawłowski

6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień (06-10-2010)

8 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza (druki nr 3306 i 3406).


Poseł Sylwester Pawłowski:

    Dziękuję, panie marszałku.

    Szanowny Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Przedmiotem obecnej debaty jest uchwała w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Czesława Miłosza. W opinii klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w którego imieniu mam zaszczyt przedstawiać stanowisko, jest to postać ze wszech miar zasługująca na to, by w Polsce rok ten był poświęcony twórcy znanemu, cenionemu i docenionemu.

    Droga życiowa Czesława Miłosza nie jest usłana różami, są w niej zakręty, są też i okresy zwątpienia. Ale dzisiaj, kiedy możemy żyć w wolnym kraju, kiedy możemy dokonywać oceny świadomi tego, że tej ocenie nie zagraża nic, co mogłoby ją wypaczyć, w kraju, w którym z mozołem odbudowujemy demokratyczne zasady funkcjonowania i nowe normy życia społecznego, ta postać powinna budzić ze wszech miar szacunek. Nie powinna być osobą, która dzieli polskie społeczeństwo. Nie może być osobą również temu społeczeństwu nieznaną. Dorobek twórczości Czesława Miłosza starszemu i średniemu pokoleniu jest częstokroć nieznany. Nie był to poeta często będący przedmiotem dyskusji na zajęciach w polskich szkołach. Nie był to poeta znany starszemu pokoleniu, które miało ograniczony kontakt z jego twórczością. Ale przemiany, jakie w Polsce nastąpiły, pozwoliły na dokładne zapoznanie się z tym, czego dokonał Czesław Miłosz, a rok 2011 może być kolejnym ważnym etapem, by jego twórczość stała się codziennością dla młodego pokolenia Polaków, by mogła być przedmiotem zainteresowania różnych środowisk, nie tylko tych, które interesują się literaturą polską.

    Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej, doceniając dorobek Czesława Miłosza, jego niekwestionowaną pozycję w panteonie polskich literatów, poetów, w pełni popiera tekst przedłożonej uchwały i będzie głosował za jej przyjęciem. Dziękuję, panie marszałku. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia