6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Czesława Ostrowska"http://ks.sejm.gov.pl/topic/kad6/032/">

6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień (18-12-2008)

22 punkt porządku dziennego:
Informacja bieżąca.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Czesława Ostrowska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! We wniosku Klubu Parlamentarnego PiS o przedstawienie przez premiera informacji bieżącej w sprawie braku skutecznych działań rządu przeciwdziałających wzrostowi bezrobocia oraz braku programów osłonowych przede wszystkim nie jest prawdziwa zawarta w nim teza, że brak skutecznych działań ze strony rządu przeciwdziałających wzrostowi bezrobocia, że brak w tym zakresie programów osłonowych. Ani treść samego uzasadnienia do wniosku nie upoważnia do takiej konstatacji, ani udokumentowane wyniki badań tego zagadnienia. Prawdą natomiast jest to, że w Polsce widać pierwsze symptomy światowego kryzysu gospodarczego, które skutkują lokalnymi trudnościami na rynku pracy i są źródłem rozmaitych mniej lub bardziej wiarygodnych prognoz na temat przyszłego zatrudnienia. Nie oznacza to oczywiście, że rząd lekceważy te fakty i prognozy. Nie lekceważą ich też samorządy województw i powiatów, które, jak wiadomo, w dużym stopniu odpowiadają za politykę na lokalnych rynkach pracy i dysponują bezpośrednimi środkami interwencyjnymi.

    Posłowie PiS pytają, jakie działania zamierza podjąć rząd, by ograniczyć tak znaczący wzrost bezrobocia. Według danych posiadanych przez rząd nie jest on znaczący. Co prawda, w końcu listopada br. w urzędach pracy zarejestrowanych było niemal 1400 tys. bezrobotnych, o 46 tys. więcej niż w końcu października, wzrost o 3%, ale równocześnie to o 18,7% mniej niż przed rokiem. Tak wysoki poziom wzrostu bezrobocia w listopadzie może być skutkiem kryzysu finansowego, który z kolei wywołuje różne reakcje ze strony pracodawców, np. brak znaczących podwyżek wynagrodzeń, całkowite zamrożenie wynagrodzeń, zwolnienia grupowe lub nieprzedłużanie umowy o pracę z pracownikami zatrudnionymi na czas określony.

    W zasadzie do końca października br. pracodawcy częściej niż przed rokiem zgłaszali zamiar dokonywania zwolnień, ale nie znajdowało to jeszcze odzwierciedlenia w rejestrach bezrobotnych. Tylko w listopadzie zamiar zwolnień grupowych zgłosiło 133 zakłady pracy, dotyczy to ponad 13 tys. osób. Z analizy zgłoszeń wynika, że w najbliższym czasie zwolnienia dotkną sektora finansowego, zgłoszeń takich dokonują firmy z sektora produkującego meble, z obszaru przetwórstwa mięsnego i drobionego, a także huty szkła, cukrownie, firmy budowlane, browary i branża odzieżowa. Zwiększona liczba zgłoszeń zwolnień grupowych pozwala przypuszczać, że na przełomie lat 2008 i 2009 poziom bezrobocia nieco wzrośnie. Jednocześnie jednak wymaga podkreślenia fakt, że sezonowy wzrost bezrobocia w miesiącach rozpoczynających i kończących rok jest stałą cechą polskiego rynku pracy. Miesiące zimowe są okresami spadku liczby zarejestrowanych bezrobotnych, a miesiące letnie i wiosenne - odpływu bezrobotnych do prac sezonowych. Tak czy inaczej, notowany w chwili obecnej poziom bezrobocia jest najniższy od ponad 15 lat, niemal o 2 mln niższa jest liczba bezrobotnych od najwyższych wartości odnotowanych w końcu lutego 2003 r. Przyjmując, że stopa bezrobocia w końcu 2009 r. wyniesie 11%, jak sugerują niektórzy eksperci, byłoby to o 9 punktów procentowych mniej niż do końca 2002 r.

    Państwo doskonale wiecie, od lat zajmujecie się również, tak jak ja, problematyką dotyczącą tego rynku, że Polska posiada zdecentralizowany i bardzo elastyczny rynek pracy. Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zawiera szereg instrumentów na różne okoliczności i sytuacje na rynku pracy; i na działania osłonowe, i na działania aktywizujące. W tej chwili kończy się proces legislacyjny dotyczący zmian do tej ustawy, która wprowadza jeszcze dodatkowe i lepsze aktywizujące instrumenty skierowane do bezrobotnych. O tym, jakie instrumenty będzie wykorzystywał starosta, decyduje on sam po zasięgnięciu opinii powiatowej rady zatrudnienia i faktycznej sytuacji na rynku pracy. To, czy w tych działaniach będą dominowały działania osłonowe, czy aktywizujące, zależy od sytuacji na lokalnym rynku pracy, a jest ona różna. Są rynki w lepszej i gorszej sytuacji.

    Jeżeli chodzi o Fundusz Pracy, chcę powiedzieć, że...


Powrót Przebieg posiedzenia