6 kadencja, 50 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Józef Rojek

6 kadencja, 50 posiedzenie, 3 dzień (25-09-2009)

Oświadczenia.


Poseł Józef Rojek:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Ostatnio, ku mojemu zaskoczeniu, doznałem wrażenia, że jesteśmy bardzo bogatym państwem, które ma nadmiar doskonale wykształconych ortopedów. Kilka dni temu rozmawiałem z pacjentami oczekującymi na zabiegi ortopedyczne w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej koło Rzeszowa. Otóż proszę sobie wyobrazić, że w tej najnowocześniejszej placówce ortopedycznej w kraju i jednej z najlepszych w Europie obecnie nie wykonuje się i najprawdopodobniej do końca roku nie będzie się wykonywać żadnych zabiegów i operacji ortopedycznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kontaktujący się ze mną pacjenci zapisani na zabiegi, na przykład na początku czerwca bieżącego roku, jak poinformował szpital, będą operowani najprawdopodobniej dopiero w połowie przyszłego roku, oczywiście pod warunkiem że w przyszłym roku kwota kontraktu nie zostanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia okrojona.

    Specjalizujący się w ortopedii szpital w Rudnej Małej został otwarty pod koniec 2006 r. Jest to niepubliczna placówka, która spełnia nie tylko wysokie wymagania przepisów i norm Unii Europejskiej, ale ponadto dysponuje najnowocześniejszym na świecie sprzętem medycznym i oczywiście zatrudnia znakomitych specjalistów. Na 25 pracujących w szpitalu lekarzy aż 17 to ortopedzi traumatolodzy. Szpital posiada blok operacyjny z trzema nowocześnie wyposażonymi salami operacyjnymi, w tym dwie ortopedyczne, ma pooperacyjną salę wybudzeń, salę intensywnego nadzoru, oddział intensywnej terapii, a także sale rehabilitacyjne. Wykorzystywany do operacji sprzęt i implanty produkowane są przez firmy Aesculap i Biomet - liderów w produkcji sprzętu medycznego i w oparciu o najnowocześniejszą na świecie myśl techniczno-medyczną. Atutem szpitala jest także własne zaplecze diagnostyczne: laboratorium i nowoczesna pracownia RTG i USG ze stanowiskiem tomografu komputerowego. Do czasu podpisania kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia szpital był przygotowany do świadczenia tylko odpłatnych usług medycznych. Dzięki kontraktowi z usług tej znakomitej placówki mogą, a właściwie, jak się okazuje, mogli dotychczas także korzystać wszyscy pacjenci objęci powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Oczywiście sprzęt to nie wszystko, dlatego pozwolę sobie zwrócić uwagę państwa na personel szpitala, a właściwie kierowany przez doktora Bieleckiego znakomity zespół ortopedów, dzięki którym ta placówka stała się celem podróży szukających tutaj profesjonalnej pomocy pacjentów z całej Polski.

    Mówię o tym szpitalu nie przez przypadek. Prawie rok temu właśnie w sprawie zwiększenia kwoty kontraktu dla szpitala w Rudnej Małej złożyłem zapytanie do minister zdrowia. Obserwując doskonałą pracę szpitala, gwałtownie wzrastające zainteresowanie pacjentów z całego kraju, potrafiłem bez trudu przewidzieć, że wkrótce stanie się to, co się właśnie dokonało, a mianowicie że jeden z najlepszych zespołów ortopedów w Polsce przestanie operować pacjentów w ramach kontraktu. Niestety, jak się okazało, kompetentni urzędnicy tego nie przewidzieli. Owszem, w szpitalu są i będą wykonywane zabiegi, ale tylko prywatnie, a cena takich zabiegów ortopedycznych to, bagatela, tylko od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Przecież wszystkim już żyje się lepiej i każdego Polaka na to stać. Jak widać, tak właśnie myślę nasi decydenci, ponieważ nic nie wskazuje na to, że w szpitalu jeszcze w tym roku będą wykonywane jakiekolwiek zabiegi ortopedyczne. Natomiast w przyszłym roku, gdy fundusz sypnie szpitalowi w Rudnej trochę grosza, w kolejce do operacji ustawią się także ci, którym w innych, słabszych placówkach... (Dzwonek)

    Panie marszałku, proszę jeszcze o sekundę.


Powrót Przebieg posiedzenia