6 kadencja, 55 posiedzenie, 1 dzień (01-12-2009)
4 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 2348 i 2518).
Poseł Adam Gawęda:
Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Na wielu spotkaniach członkowie spółdzielni mieszkaniowych kierują pytania o to, co z przekształceniami mieszkań po 30 grudnia 2009 r. Propozycje rządowe zawarte w projekcie zmiany ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych budzą szereg wątpliwości i zastrzeżeń. Biuro Analiz Sejmowych w swoich opiniach również bardzo krytycznie wypowiada się o tym projekcie. Czy zatem rząd nie obawia się, że projekt ustawy ponownie może zostać zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny?
Czy członkowie spółdzielni, którzy złożą wnioski do 29 grudnia 2009 r., uzyskają zapewnienie zmiany własności lokalu na własność odrębną? Co z członkami, którzy z różnych przyczyn nie dopełnią wszystkich formalności w wymaganym terminie lub złożą wniosek później? Czemu ma służyć propozycja zapisu, zgodnie z którą walne zgromadzenie może podjąć większością 2/3 głosów uchwałę określającą obowiązek wniesienia innej wpłaty z tytułu przeniesienia własności lokalu? Jakie jest uzasadnienie tej propozycji? Skoro ten projekt ustawy jest ponoć tak dobry, to dlaczego równolegle powstał projekt poselski, przygotowany przez posłów Platformy Obywatelskiej? (Dzwonek)
Panie marszałku, dwa ostatnie pytania. Dlaczego nie dopuszczono do prac nad projektem poselskim zaproponowanym przez nasz klub, klub Prawa i Sprawiedliwości? Dlaczego nowy projekt rządowy nie obejmuje ważnych kwestii wywołujących niepokój wśród członków spółdzielni i napięcia, w szczególności dotyczących dostępu do informacji, lustracji, większej demokracji przy wyborach do organów spółdzielni, do rad nadzorczych? Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia