6 kadencja, 69 posiedzenie, 2 dzień (24-06-2010)
13 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (druk nr 3106).
Poseł Krzysztof Popiołek:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawiam opinię dotyczącą projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, druk sejmowy nr 3106.
Przedłożony projekt ustawy wprowadza zmiany w dwóch ustawach: w ustawie Ordynacja podatkowa uchwalonej pierwotnie 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników z 13 października 1995 r. (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, z późn. zm.).
Zmiany wprowadzone w wyżej wymienionych ustawach w większości są pożądane, bo np. ułatwiają procedurę składania drogą elektroniczną dokumentów takich jak deklaracje podatkowe i zgłoszenia identyfikacyjne oraz aktualizacyjne podatników. Jest to także doprecyzowanie mechanizmu naliczania odsetek za zwłokę, określenie zasad udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, doprecyzowanie terminu przedawnienia. Chodzi też o realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego umożliwiającą zwrot nadpłaty podatku VAT byłych wspólników spółki cywilnej. Brak takiej możliwości tworzył asymetrię między państwem a wspólnikami spółki cywilnej i był niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.
Pozostałe zmiany zaproponowane w ustawach oceniamy bez entuzjazmu. Proponowane zapisy nakładają dodatkowe obowiązki na banki, zwiększając częstotliwość przekazywania informacji o zakładanych i likwidowanych rachunkach przedsiębiorców, co oczywiście podnosi koszty ich funkcjonowania. Ostatecznie wcześniej czy później banki przeniosą koszty na klientów.
Mamy też tutaj kolejny przykład rozrostu biurokracji unijnej. Organ podatkowy upoważniony przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych będzie mógł występować do władz państw członkowskich Unii Europejskiej o przekazanie informacji o uzyskanych przez naszych rodaków przychodach z lokat. Premier Donald Tusk obiecywał naszym rodakom szybki powrót do kraju i dobrze płatną pracę. Nic z tych rzeczy się nie zdarzyło. Bezrobocie rośnie, więc nie ma do czego wracać. Młodzi Polacy sami sobie radzą, znajdując pracę na obczyźnie. Mam pytania: Czy w nagrodę za to, że nie czekają na zasiłek dla bezrobotnych, rząd uruchamia mechanizm umożliwiający skuteczniejsze oskubanie ich z części odsetek, jeśli udało im się coś zaoszczędzić? Czy może proponowane przepisy mają objąć inne przypadki czy inną grupę osób lub instytucji?
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość jest za skierowaniem projektu ustawy do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia