6 kadencja, 41 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Sprawozdawca Stanisław Wziątek

6 kadencja, 41 posiedzenie, 1 dzień (06-05-2009)

5 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o komisyjnym projekcie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (druki nr 1708 i 1792).


Poseł Sprawozdawca Stanisław Wziątek:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Panowie Posłowie! Panie Ministrze! Mam przyjemność w imieniu Komisji Kultury i Środków Przekazu przedstawić sprawozdanie komisji zawarte w druku nr 1792.

    Komisja w dniu 18 marca 2009 r. na swoim posiedzeniu rozpatrzyła projekt ustawy autorstwa komisji ˝Przyjazne Państwo˝. W trakcie procedowania w Sejmie, wszyscy o tym wiemy, jest ustawa o zadaniach publicznych w dziedzinie usług medialnych i tak naprawdę ta ustawa budzi wiele kontrowersji, budzi wiele wątpliwości, ale także nadziei i oczekiwań. Jednak w dniu dzisiejszym nie tą ustawą się zajmujemy, zajmujemy się komisyjnym projektem ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji.

    Jest to zmiana niewielka, ale bardzo ważna, zrównująca szanse działania polskich nadawców radiowych i telewizyjnych wobec podmiotów zagranicznych, które działają w Polsce, a mają zupełnie inne uwarunkowania prawne.

    Dwa artykuły i trzy zmiany są zawartością merytoryczną ustawy. Zasadnicza zmiana dotyczy umożliwienia udzielenia koncesji na nadawanie programów wszystkim spółkom i umożliwienia przenoszenia uprawnień wynikających z koncesji, za zgodą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyrażoną w formie uchwały, na spółkę, w której udział ma wspólnik mający koncesję. W trakcie komisyjnej debaty zarówno wnioskodawcy, jak i wszyscy posłowie, ale przede wszystkim pan minister, wyraźnie przedstawili pogląd i stanowisko, które dawało podstawę do dużego rozszerzenia możliwości przenoszenia tych uprawnień na rozpowszechnianie programów na wszystkie rodzaje spółek - spółki prawa handlowego, i tak, jak to było proponowane, spółki osobowe. To jest właściwie jedyna zmiana, która została wprowadzona podczas procedowania projektu ustawy.

    Złożono poprawkę, która dotyczyła wykreślenia wyrazu ˝osobową˝, przez co zmienił się zakres wprowadzonych zmian. Taki zapis obejmuje w tej chwili wszystkie kategorie spółek. Zaproponowane zmiany zabezpieczą interesy przedsiębiorstw i pracowników na wypadek śmierci osoby, która uzyskała koncesję. Wyeliminują sytuację, w przypadku podmiotów działających jako osoby fizyczne, najczęściej jako firmy rodzinne, gdy brak prawa dziedziczenia koncesji w przypadku śmierci koncesjonariusza pozbawia rodzinę możliwości dalszego działania, pozbawia rodzinę, ale także pozbawia podmiot gospodarczy, który działa na rynku, możliwości dalszego istnienia. Taka sytuacja miała miejsce w Szczecinie, gdzie funkcjonowała Telewizja Gryf, telewizja o charakterze lokalnym, znakomicie wpisująca się w potrzeby środowiskowe, w pełni akceptowana środowiskowo. Z powodu śmierci właściciela firmy, który był jednocześnie posiadaczem koncesji, upadła firma, straciliśmy bardzo wartościowy ośrodek telewizyjny w Szczecinie i jednocześnie straciło pracę ponad czterdziestu pracowników, w tym wielu dobrze zapowiadających się dziennikarzy.

    Aby uniknąć takiej sytuacji, komisja wnosi o przyjęcie sprawozdania, które zostało przyjęte bez jakiegokolwiek głosu sprzeciwu. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia