6 kadencja, 92 posiedzenie, 1 dzień (11-05-2011)
9 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego (druk nr 4068).
Poseł Andrzej Bętkowski (wypowiedź niewygłoszona):
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Nawiązując do omawianego projektu o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego, pragnę odnieść się do wprowadzanego w art. l ust. 4 projektu zmiany brzmienia art. 107 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Jak projektodawcy zamierzają wprowadzić w praktyce zasadę tzw. opieki naprzemiennej, polegającej na tym, że dziecko pozostawałoby naprzemiennie pod opieką obojga rodziców?
Myślę w szczególności o sytuacji zastosowania takiej formy opieki w trakcie wypełniania przez dziecko obowiązku szkolnego.
Czy skutkowałoby to okresową zmianą szkoły, do której uczęszczałoby dziecko, tak aby zachować mniej więcej równe okresy wykonywania władzy rodzicielskiej przez obojga rodziców, na szkołę w miejscu zamieszkania drugiego rodzica i czy byłoby to zgodne z dobrem dziecka?
Jest to szczególnie istotne w świetle zapisu proponowanego brzmienia § 4 w art. 107 dotyczącego rodzeństwa.
Obawiam się, że zapis wprowadzający opiekę naprzemienną może mieć charakter teoretyczny - niemożliwy do zastosowania w praktyce. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia