6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Marek Ast

6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień (06-10-2010)

9 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego (druk nr 3305).


Poseł Marek Ast:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość mam zaszczyt przedstawić stanowisko w sprawie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego (druk nr 3305).

    Projektowana ustawa jest rezultatem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 października 2009 r., który stwierdził niekonstytucyjność art. 47922 ustawy Kodeks postępowania cywilnego. A zatem ta nowela dostosowuje obecny stan prawny do wymogów tego wyroku.

    Projektowana nowela polega na dodaniu do dotychczasowego brzmienia art. 47922 jednego zdania, które umożliwia stronom wystąpienie z żądaniem wznowienia postępowania w okresie 5-letnim od uprawomocnienia się wyroku, jeżeli zachodzi przesłanka określona w art. 4011. W dotychczasowym stanie prawnym w postępowaniu w sprawach gospodarczych okres zastosowania nadzwyczajnego środka zaskarżenia, jakim jest wznowienie postępowania, był 2-letni. Należy zgodzić się w tym wypadku ze stanowiskiem projektodawców, że okres ten był zbyt krótki, i oczywiście z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli chodzi o art. 401, określa on taką oto przesłankę, że na podstawie artykułu, którego niekonstytucyjność wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego została stwierdzona, w obecnym stanie prawnym o wznowienie można wystąpić jedynie w okresie 2-letnim. Często jednak zdarza się tak, że rzeczywiście postępowanie i wyrok w sprawie stwierdzenia niekonstytucyjności przepisu następuje po okresie, który przez Kodeks postępowania cywilnego jest przewidziany. Tutaj należy zgodzić się z opinią Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdza, że wszystkie podmioty, wobec których zapadły prawomocne wyroki oparte na akcie normatywnym uznanym za niekonstytucyjny, powinny zasadniczo dysponować prawem wznowienia postępowania.

    W tej sytuacji oczywiście można byłoby dyskutować, czy okres 5-letni dla obrotu gospodarczego nie będzie rzeczywiście zbyt długi, ale generalnie chyba trzeba przyznać, że jest to propozycja wypośrodkowana.

    W związku z powyższym w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość wnoszę o skierowanie tej ustawy do dalszych prac legislacyjnych do Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Dziękuję.


Powrót Przebieg posiedzenia