6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Andrzej Czuma

6 kadencja, 75 posiedzenie, 1 dzień (06-10-2010)

11 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy Kodeks karny wykonawczy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 3363).


Poseł Andrzej Czuma:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Projekt został opracowany przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej i ma na celu dostosowanie kilka ustaw do wyroku Trybunału Konstytucyjnego, m.in. Kodeksu karnego wykonawczego. Wyrok ten nosi datę 23 lutego 2010 r. i dotyczy ustalania wysokości wynagrodzenia za pracę osób pozbawionych wolności. Trybunał Konstytucyjny twierdzi, że o wysokości takiego wynagrodzenia nie powinny decydować prawa rynku, ponieważ praca powinna być wynagradzana godziwie, jak to określił. Tutaj wyraźnie Trybunał Konstytucyjny zapuścił się nie na swój teren, niemniej jednak jego wyrok obowiązuje.

    Trybunał Konstytucyjny wskazał, że pojęcie minimalnego wynagrodzenia (art. 65 ust. 4 konstytucji) opisane w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę ma mieć zastosowanie również do wynagrodzenia za pracę skazanych, choć praca skazanych nie odbywa się na podstawie stosunku pracy opisanego w ustawie, lecz odbywa się na podstawie innego stosunku pracy. Tutaj jest pewna wątpliwość, oczywiście. Podkreślam jeszcze raz: ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę konstruuje pojęcie stosunku pracy, natomiast skazani pracują na podstawie innych stosunków prawnych, których nie chcę tutaj opisywać, bo zabrałbym Wysokiej Izbie zbyt dużo czasu.

    Projekt Senatu budzi wątpliwości, gdyż w przypadku wejścia ustawy w życie - to są konsekwencje praktyczne, poza uporaniem się z problemami prawnymi, o których wspomniałem - przedsiębiorcy będą masowo wycofywać oferty pracy dla skazanych, co będzie działo się z oczywistą szkodą dla procesu resocjalizacji, jak również ze szkodą dla skazanych i dla zakładów karnych. Trybunał Konstytucyjny dostrzegał to i zapowiada nawet w swoim uzasadnieniu, że może to tym się kończyć: podnosić koszty pracy tych przedsiębiorców.

    Ponadto Trybunał Konstytucyjny ponownie zapuścił się, jak sądzę, nie na swój teren, bowiem dał kilka rad przedsiębiorcom co do tego, jak mają zmniejszać koszty czy to przy operacjach podatkowych, czy to przy jakichkolwiek innych. Wątpić bowiem należy, że przedsiębiorcy będą podzielać socjalistyczną zasadę, że o wysokości wynagrodzenia za pracę nie powinny decydować prawa rynku, a tak powiedział w swoim uzasadnieniu. Projekt powinien być jednak poddany procedurze legislacyjnej. Wyrażam takie stanowisko w imieniu mojego klubu, Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska.

    Wnoszę zatem, i mam zaszczyt, oczywiście, w imieniu naszego klubu wnosić, o przekazanie projektu Senatu z druku nr 3363 do prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia