6 kadencja, 32 posiedzenie, 3 dzień (18-12-2008)
22 punkt porządku dziennego:
Informacja bieżąca.
Poseł Ewa Malik:
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Szanowni Państwo! W polskich mediach dopiero od niedawna można doszukać się informacji, że w dużych państwowych spółkach, takich jak PKP, Poczta Polska, stocznie, pracę może stracić kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W Zagłębiu, skąd jestem posłem, coraz częściej można dostrzeć obawę zwykłych ludzi o jutro, o losy pracowników i ich rodzin, zatrudnionych w takich korporacjach, jak ArcelorMittal, stalowy potentat, który niegdyś za tani grosz odkupił Polskie Huty Stali i prowadzi teraz globalną politykę. Obecnie łączna produkcja stali została ograniczona do 1/3 normalnej produkcji. Według informacji pochodzącej od pracowników hut Mittal przenosi zlecenia produkcyjne do droższych hut w Niemczech, gdyż stamtąd wywodzi się duża część kierownictwa ArcelorMittal Poland. Zarząd spółki argumentuje to tym, że koszty produkcji w Niemczech są niższe, bo huty w Polsce kupują drogą rudę żelaza, bo drogi jest koks, podczas gdy o warunkach zakupów do hut w Polsce decydują dziś ludzie pracujący w Luksemburgu.
Widmo zwolnień stanęło przed wieloma dostawcami usług do Mittala w Polsce. Ok. 2,5 tys. pracowników takich firm już utraciło zlecenia od Mittala, bo taką decyzję podjął zarząd Mittala w Polsce w ciągu jednego dnia. Jeden piec w Dąbrowie Górniczej został już zamknięty, zamiar zamknięcia drugiego pieca w ˝Sendzimirze˝ został oprotestowany przez związki zawodowe, ale to pewnie nie uchroni pracowników przed bezrobociem. Zredukowano remonty, inwestycje i prace dla spółek zależnych. Dalsze poważniejsze konsekwencje tej sytuacji wystąpią na pewno do końca roku. (Dzwonek) Zagrożony jest cały region, pracownicy i ich rodziny na Śląsku i w Zagłębiu.
Czy polski rząd, ignorujący dotąd kryzys gospodarczy, ma plan ratowania sytuacji polskich rodzin, których żywiciele zatrudnieni są w firmach dotkniętych kryzysem i zagrożonych zwolnieniami na skalę, jakiej dawno nie było?
Jakie rząd przygotował propozycje rozwiązania tego dolegliwego problemu, aby osłonić te kilka tysięcy rodzin polskich, które żyły w Zagłębiu z pracy w przemyśle hutniczym? A może chodzi nie o kilka...
Przebieg posiedzenia