6 kadencja, 41 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Tadeusz Arkit

6 kadencja, 41 posiedzenie, 1 dzień (06-05-2009)

Oświadczenia.


Poseł Tadeusz Arkit:

    Dziękuję bardzo.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W swoim oświadczeniu pragnę podzielić się z państwem refleksjami związanymi z uroczystościami, które odbyły się 17 kwietnia br. w Trzebini w Małopolsce w ramach ogólnopolskiego programu ˝Katyń ocalić od zapomnienia˝.

    Program ˝Katyń ocalić od zapomnienia˝ polega na posadzeniu w parkach, na skwerach i w tym podobnych miejscach 21 473 dębów pamięci na 70. rocznicę zbrodni katyńskiej, czyli do roku 2010. Jeden dąb to jedno nazwisko z listy katyńskiej. Celem programu jest utrwalenie, jeśli chodzi o uczestników i realizatorów projektu, przekazu pokoleniowego i jego historycznego znaczenia poprzez kultywowanie pamięci o Polakach, ofiarach zbrodni katyńskiej sprzed 68 lat. Docieranie do źródeł historycznych dających świadectwo zbrodni, a utrwalających pamięć o ofiarach i bohaterach wydatnie przyczyni się do przygotowania młodzieży do odgrywania różnych ról w dorosłym życiu. Kształtując postawy patriotyczne, uczyć będzie zdolności postrzegania i kojarzenia, obudzi ciekawość poznawczą i żądzę poznawania świata na podstawie właściwie dobranych przykładów. Za motto projektu przyjęto słowa Jana Pawła II: Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie może zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie.

    Pochylamy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej, uczestnicząc z powagą w projekcie edukacyjnym ku pamięci ofiar Katania, Starobielska, Ostaszkowa. Chcemy, aby pamięć o tej straszliwej zbrodni sprzed 68 lat była żywa w pokoleniach polskiego narodu. Chcemy zachować pamięć o wojsku, które nie poległo, lecz zostało na nieludzkiej ziemi skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy, o wymordowaniu polskiej inteligencji, lekarzy, naukowców, artystów, duchownych, dyplomatów.

    Realizacja projektu integruje środowiska szkolne lub lokalne do wspólnych działań, rozwijając jednocześnie umiejętność twórczego myślenia i indywidualnej interpretacji zjawisk mających miejsce w dziejach naszego narodu i historii Europy. Projekt edukacyjny ˝Katyń ocalić od zapomnienia˝ skierowany jest do dzieci i młodzieży z różnych grup wiekowych, wszystkich ludzi dobrej woli, szkół, instytucji i stowarzyszeń, którym bliskie jest znaczenie dekalogu w wymiarze uniwersalnym.

    Uczestnicy projektu zobowiązują się do opieki nad Dębami Pamięci oraz upamiętnienia na terenie placówki oficera - ofiarę zbrodni. Należy w miarę możliwości dotrzeć do życiorysu, to będzie widomy znak tego, że w imię prawdy - pamiętamy. Uczestnicy deklarują chęć wzięcia udziału w akcji i od organizatorów otrzymują numer oraz nazwisko i imię z listy katyńskiej. Uczestnicy sami starają się o pozyskanie sadzonek dębów i z władzami lokalnymi ustalają miejsce, gdzie dąb zostanie posadzony. Przy dębie należy umieścić informację, komu dąb został poświęcony.

    Honorowy patronat nad programem objęli prezydent RP Lech Kaczyński i biskup warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głódź.

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Uroczystości w Trzebini rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pw. św. Piotra i Pawła, poświęconą pamięci bohaterów trzebińskiej ziemi, zamordowanych na Golgocie Wschodu. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli w pochodzie do zabytkowego parku Zieleniewskich, gdzie zostały zasadzone 3 dęby, poświęcone pamięci por. Jana Lassoty, kpt. Eugeniusza Raszka oraz por. Mariana Pająka.

    W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele trzebińskiego samorządu, duchowieństwa, harcerze, żołnierze, kombatanci, a przede wszystkim rodziny pomordowanych oficerów. Uroczystość była podniosła, wzruszająca, wspaniale zorganizowana. Tak jak zasadzone dęby potrzebują wody, tak naród potrzebuje czcić pamięć swoich bohaterów, pielęgnować swoją historię i pamiętać o tych strasznych wydarzeniach, aby budować przyszłość, strzegąc wartości najważniejszych: wolności, demokracji, pokoju między narodami.

    Serdecznie gratuluję tej ważnej dla pamięci narodu inicjatywy panu burmistrzowi Adamowi Adamczykowi oraz trzebińskiemu samorządowi. Wyrazy szczególnego uznania należą się ks. prałatowi Stanisławowi Gałuszce, kapelanowi trzebińskiego hufca ZHP, który był głównym inicjatorem tej uroczystości. Wśród wielu osób zaangażowanych w zorganizowanie tego spotkania wspomnieć również należy ks. Marka Hajdyłę, proboszcza parafii pw. św. Piotra i Pawła. Olbrzymie wyrazy uznania dla trzebińskiej radnej i jednocześnie komendanta trzebińskiego hufca ZHP pani Małgorzaty Bigaj oraz harcerzy i zuchów.

    Niech ta wspaniała, przykładnie zorganizowana uroczystość będzie przykładem dla innych, jak należy budować patriotyczne postawy, jak pielęgnować pamięć o naszych bohaterskich przodkach, jak uczyć młodzież historii i przygotowywać ją do odpowiedzialności za państwo, za wolność, jak uczyć tolerancji i dbałości o pokój, jak kształtować poczucie przynależności do narodu i państwa z jednoczesną postawą otwarcia na świat i buntu przeciw wszelkim przejawom totalitaryzmu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia