6 kadencja, 55 posiedzenie, 1 dzień (01-12-2009)
2 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz o zmianie innych ustaw (druki nr 2176 i 2522).
Poseł Jan Kamiński:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Pani Minister! Mam zaszczyt przedstawić stanowisko Klubu Poselskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który przede wszystkim ma na celu implementację do prawa polskiego postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r. dotyczącej działań na rzecz zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i inwestycji infrastrukturalnych. Projekt zawiera również przepisy służące wdrożeniu zmian rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 czerwca 2003 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej. W projekcie uregulowano ponadto wiele istotnych kwestii wynikających z aktualnych doświadczeń związanych z funkcjonowaniem ustawy.
Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego zaproponowane zmiany poprze. Uważamy, że strona rządowa przygotowała kompleksowy projekt zmiany prawa energetycznego, to znaczy zgodny z wymogami Unii Europejskiej i uwzględniający wnioski z dotychczasowego stosowania Prawa energetycznego.
Pragnę zauważyć, że wprowadzono bardzo proekologiczne rozwiązanie dotyczące metanu. Energia wytworzona z metanu jest dofinansowywana na takiej samej zasadzie jak energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii, ale nie jest wliczana do wykonywania obowiązkowego udziału procentowego odnawialnych źródeł energii. Takie rozwiązanie jest stosowane w innych krajach Unii Europejskiej, na przykład w Niemczech. Służy to ekologii, ponieważ emisja metanu jest dużo bardziej szkodliwa niż emisja dwutlenku węgla.
Ponadto bardzo ważne jest to, że dostrzeżono problem obliga giełdowego i zaproponowano w projekcie jego rozwiązanie. Jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom rynku. Oczywiste jest, że wprowadzenie większej konkurencji na rynku energii wymaga pewnych obowiązków giełdowych, szczególnie tam, gdzie dochodzi do nadużyć. Rozwiązanie, które proponuje rząd, zakłada, aby w odniesieniu do 100% kontraktów długoterminowych był obowiązek upubliczniania obrotu.
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Niech mi będzie wolno w imieniu klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego zgłosić poprawkę do projektu ustawy. Zaproponowana zmiana ma na celu usunięcie nierównego traktowania podmiotów pod względem nakładanych obowiązków związanych z upublicznianiem obrotu. Zakresem regulacji zostaną objęte wszystkie podmioty zajmujące się wytwarzaniem, bez względu na formę organizacyjną prowadzonej działalności wytwórczej. W dotychczasowym projekcie obowiązek taki spoczywał na podmiotach wchodzących w skład przedsiębiorstw zintegrowanych pionowo oraz otrzymujących pomoc publiczną związaną z rozwiązaniem kontraktów długoterminowych.
Klub Poselski Polskiego Stronnictwa Ludowego popiera rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zgłoszoną poprawkę przekazuję pani marszałek. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia