6 kadencja, 82 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Stefan Niesiołowski

6 kadencja, 82 posiedzenie, 2 dzień (05-01-2011)

19 punkt porządku dziennego:
Wybór sędziego Trybunału Konstytucyjnego (druki nr 3676 i 3747).


Poseł Stefan Niesiołowski:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Platforma Obywatelska mam zaszczyt zgłosić kandydaturę pani prof. Małgorzaty Pyziak-Szafnickiej na sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

    Pani prof. Małgorzata Pyziak-Szafnicka urodziła się 23 czerwca 1955 r. w Łodzi, w rodzinie prawniczej. Ojciec był adwokatem, zmarł w 1984 r. W Łodzi chodziła do szkoły podstawowej i do liceum ogólnokształcącego. Z wyróżnieniem ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Będąc na trzecim roku, zdobyła pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie krasomówczym, co zaowocowało zaproszeniem do pracy naukowej przez prof. Adama Szpunara, jednego z najwybitniejszych polskich prawników. Od 1 października 1978 r. nieprzerwanie pracuje w Katedrze Prawa Cywilnego. Nagrodą za zwycięstwo w konkursie był wstęp na aplikację sędziowską, którą odbyła w latach 1978-1980. Zdała z wynikiem bardzo dobrym egzamin sędziowski. W 1988 r. po trzech cyklach wykładów z prawa porównawczego na Wydziale Prawa Porównawczego Uniwersytetu w Strasburgu uzyskała najwyższy dyplom prawa porównawczego. W 1992 r. odbyła 3-miesięczne stypendium naukowe w Niemczech, w Giessen, gdzie przygotowywała rozprawę habilitacyjną.

    Jej kariera naukowa przebiegała w sposób bardzo typowy i, można powiedzieć, bardzo szybki: 1978 r. - asystent, 1987 r. - asystent stażysta, doktor nauk prawnych, 1987-1995 - adiunkt, 1995 r. - doktor habilitowany na podstawie rozprawy ˝Uznanie długu˝, 1998-2006 - profesor nadzwyczajny, 2003 r. - tytuł profesora na podstawie książki ˝Potrącenie w prawie cywilnym˝, 2006 r. - profesor zwyczajny.

    Poza książkami, które były podstawą kolejnych stopni i tytułów naukowych, napisała 46 artykułów na bardzo wiele tematów i 15 glos do orzeczeń sądowych. Jest autorką obszernych fragmentów tomów ˝Systemu prawa prywatnego˝ oraz komentarza do księgi I Kodeksu cywilnego i bardzo wielu innych rozpraw, artykułów i publikacji, których nie będę wymieniał.

    Jest cenionym wykładowcą. W 2010 r. dostała nagrodę Niezależnego Zrzeszenia Studentów dla najlepszego wykładowcy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Była promotorem kilku rozpraw doktorskich. Została odznaczona Złotą Odznaką Uniwersytetu Łódzkiego, Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

    Pani profesor Pyziak-Szafnicka w 2003 r. we współpracy z profesorami francuskimi zorganizowała studia prawa francuskiego w Szkole Prawa Francuskiego, które umożliwiają uzyskanie na Wydziale Prawa i Administracji UŁ francuskiego dyplomu prawnika. Jej zasługi zostały docenione przez francuskich partnerów. Dekretem z 8 października 2008 r. otrzymała tytuł kawalera Orderu Palmy Akademickiej we Francji, odznaczenie przyznane przez rząd Republiki Francuskiej, a 7 października 2010 r. otrzymała tytuł doktora honoris causa Université François Rabelais w Tours.

    Wysoka Izbo! Jeszcze bardzo krótko o aktywności poza uniwersytetem. Pani profesor Pyziak-Szafnicka była doradcą prawnym prezydenta miasta Łodzi, pracowała jako specjalista do spraw orzecznictwa w Trybunale Konstytucyjnym. Była asystentką sędziego Trybunału Konstytucyjnego profesor Biruty Lewaszkiewicz-Petrykowskiej. Od 2000 r. pełni funkcję przewodniczącej Sekcji Polskiej Międzynarodowej Komisji Stanu Cywilnego z siedzibą w Strasburgu na podstawie powołania przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, chociaż funkcja ta jest honorowa, nie ma żadnej umowy i żadnego wynagrodzenia, reprezentuje Polskę w zgromadzeniach ogólnych i w pracach grup roboczych.

    Teraz bardzo krótko o orderach: 1999 r. - Złota Odznaka UŁ, 2000 r. - Srebrny Krzyż Zasługi, 2003 r. - Medal Komisji Edukacji Narodowej, a także inne, które już wymieniałem. Jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, a także Zrzeszenia Przyjaciół Kultury Prawnej we Francji oraz Międzynarodowej Akademii Prawa Porównawczego. Nigdy nie należała do żadnej partii. Od września 1980 r., czyli od samego początku, jest szeregowym członkiem ˝Solidarności˝.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu klubu Platforma Obywatelska mam zaszczyt prosić Sejm o poparcie tej, naszym zdaniem, bardzo dobrej kandydatury. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia