5 kadencja, 14 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Anna Paluch

5 kadencja, 14 posiedzenie, 2 dzień (23.03.2006)


17 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o poselskim projekcie uchwały w 55. rocznicę śmierci majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki", dowódcy 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.


Poseł Anna Paluch:

    Panie Marszałku! Szanowni Państwo! Drodzy Nasi Goście, Żołnierze Wyklęci! Major Zygmunt Szendzielarz ˝Łupaszka˝ to jest postać nietuzinkowa, wielka, to jest przykład poświęcenia do ostatka. Major i jego żołnierze wtedy, kiedy wszyscy inni zwątpili, kiedy czas był najgorszy, nie ulegli. Nie kto inny, tylko nasz bohater narodowy Józef Piłsudski powiedział: Być zwyciężonym i nie ulec, to zwycięstwo. Te słowa, myślę, w najlepszy sposób obrazują rolę, jaką odegrał wasz dowódca. Zatem ta nieugięta postawa majora ˝Łupaszki˝ i jego żołnierzy to był zaczyn, na którym budowały następne pokolenia, bo świadomość tego, że ojczyzna, niezawisłość, wolność są wartościami, za które warto oddać życie i za które trzeba oddać życie, była świadomością, która umocniła następne pokolenia. Dzięki temu mamy ˝Solidarność˝, dzięki temu był rok 1989 i jest rok obecny, jest dzień dzisiejszy, w którym możemy się spotkać w takim Sejmie i oddać należną cześć majorowi ˝Łupaszce˝ i jego żołnierzom.

    Słuchając wystąpień posłów, zadawałam sobie w duchu pytanie w kontekście informacji o rehabilitacji z roku 1989 czy orzekanej po roku 1989. Zadawałam sobie pytanie, jaki ma sens unieważnianie wyroków wydawanych przez władzę, która przyjechała tutaj na sowieckich czołgach. Jaki to ma sens? I w kontekście wystąpień, które tutaj miały miejsce, a do których nie chcę się odnosić, bo nie są tego warte, powiem tak: to ma sens. To ma sens po to, żeby następne pokolenia ludzi młodych wiedziały o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat, z okresu najgorszego, kiedy wielu ludzi już upadło, kiedy Armia Krajowa została rozwiązana, kiedy zostali ci ostatni, najwytrwalsi, żeby oddać tym ludziom cześć i żeby prawdę nazwać prawdą, by oddać cześć bohaterom.

    A skoro rozmawiamy tutaj w konwencji pytania, to mam pytanie retoryczne do wnioskodawców: Czy poprzestaniecie, koledzy posłowie, na wniesieniu projektu tej uchwały, czy też podejmiecie dalsze działania, takie, które przywrócą majorowi ˝Łupaszce˝ i jego żołnierzom miejsce, które im się należy - w panteonie bohaterów narodowych? Dziękuję. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia