5 kadencja, 13 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Hanna Gronkiewicz-Waltz

5 kadencja, 13 posiedzenie, 1 dzień (14.03.2006)


1 i 2 punkt porządku dziennego:

1. Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania prawidłowości i efektywności działania Prezesa Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Bankowego jako organów nadzoru bankowego oraz Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego w latach 1989-2006, a także Zarządu NBP i prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, oraz odpowiedzialności poszczególnych osób w ramach tych podmiotów za obecną strukturę systemu bankowego (druk nr 400).
2. Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania działań ministrów odpowiedzialnych za decyzje dotyczące prywatyzacji i przejęć w sektorze bankowym oraz działań organów Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Bankowego w zakresie wydawania zezwoleń na przekształcenia kapitałowe w sektorze bankowym, w latach 1989-2006 (druk nr 401).


Poseł Hanna Gronkiewicz-Waltz:

    Dziękuję, panie marszałku, bardzo.

    Kontynuuję: Litwa - 94%, Słowacja - 93%, Polska - niecałe 70%, Malta - 62%, Węgry - 59%. Podaję uczciwie tych, którzy są przed nami, i tych, którzy są za nami.

    W związku z tym oznacza to, że jest takie doświadczenie w tych naszych rówieśniczych krajach, do których należy się porównywać. Tak jak nie można porównywać zdrowia człowieka 70-letniego do zdrowia człowieka 15-letniego, tak nie można porównywać Polski do Wielkiej Brytanii.

    Jeśli zaś chodzi o konkurencyjność, to muszę państwu powiedzieć, że niestety też macie złe dane. I tu już będzie dłuższa lista, ponieważ macie kompletnie złe dane. Jeśli mianowicie chodzi o koncentrację pięciu największych banków, Polska jest dopiero na 16. miejscu. Pierwszy próg, między 80% a 90%, ma Estonia, potem jest Belgia, potem Holandia, Finlandia, następny próg, wynoszący 70-80%, mają Łotwa, Malta, Cypr, potem jest próg 60-70%, który mają Dania, Słowacja, Grecja, Słowenia, Czechy, Łotwa. Myślę, że niektóre te kraje są dość duże. Następnie jest próg 50-60% i to są Szwecja, Węgry, Polska, 40-50% - Irlandia, Austria, Hiszpania, Wielka Brytania. Tak więc tak wygląda kwestia koncentracji kapitału.

    Jeśli zaś chodzi o opłaty, to chcę państwu powiedzieć, że w tym raporcie, na którym bazował wasz doradca doradzający już KPN, ZChN i innym dziwnym w sensie poglądów gospodarczych partiom... Otóż nieprawdą jest, że u nas średnie ceny usług są najwyższe. Chcę powiedzieć, że średnia globalna cena takich przeciętnych usług wynosi w Europie 108 euro, w Polsce wynosi 101 euro, a na przykład w tych państwach, na które się powołujecie, jest tak: Włochy - 252 euro, Niemcy - 223 euro. My oczywiście będziemy ten raport państwu przedstawiać. Tak więc nie jest prawdziwe uzasadnienie, nie było właściwe używanie podstawy prawnej.

    Chcę również powiedzieć, iż jestem dumna, że złoty jest mocny, że obywatele nie są upokorzeni tak jak kiedyś. Jak ja jechałem na 3 tygodnie na wyjazd, to po prostu nie można było kupić kawy w kawiarni za granicą, a dzisiaj ludzie jeżdżą na wakacje, i to średnio zamożni, nie tylko najbogatsi, a dla tych biedniejszych inni organizują wakacje, właśnie różne organizacje społeczne. Jednym słowem, naprawdę jako Polacy możemy być dumni, że nasz pieniądz wreszcie ma wartość. (Oklaski)

    (Poseł Renata Beger: Ale Polacy nie chcą jałmużny.)

    Możemy też być dumni, że banki są bezpieczne. Naprawdę, proszę państwa, nie igrajcie z ogniem. Jeżeli zaczniecie naruszać zaufanie do systemu bankowego, to te 39 miliardów kredytobiorców się wystraszy, bo będzie obniżenie wartości złotego, inflacja, podwyższenie stóp procentowych...

    (Poseł Tadeusz Cymański: Eksport rusza.)

    (Poseł Beata Mazurek: Pekao SA padnie.)

    ...i te kilka milionów ludzi, którzy wzięli kredyty na mieszkania, młodych małżeństw, tych, którzy chcą zamienić mieszkanie na większe, będzie... (Gwar na sali)

    Panie marszałku...


Powrót Przebieg posiedzenia