5 kadencja, 39 posiedzenie, 2 dzień (12.04.2007)
16 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Pracy oraz Komisji do Spraw Kontroli Państwowej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (druki nr 1577 i 1621).
Poseł Sprawozdawca Stanisław Szwed:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Mam zaszczyt przedstawić w imieniu połączonych komisji: Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Komisji Pracy, sprawozdanie o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy.
Prace nad przedstawionym przez prezydenta projektem ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy trwały w Sejmie wiele miesięcy, procedowaliśmy dosyć długo, i udało nam się osiągnąć konsensus w czasie tych prac pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi, jak również Wysoka Izba przyjęła znaczną większością głosów tę ustawę.
Senat zaproponował 46 poprawek, a główny spór, który toczył się w Senacie i również przeniósł się na dzisiejsze posiedzenie komisji, dotyczył kwestii, która była regulowana w przedłożeniu prezydenckim, a mianowicie odebrania inspektorowi pracy instancji organu, czyli możliwości podejmowania decyzji na szczeblu pierwszym. Senat przywrócił w swoim przedłożeniu te zmiany, które pan prezydent w swoim projekcie przedstawił. Sejm wcześniej podjął taką decyzję ze względu na to, że kluby jednoznacznie opowiedziały się przeciw tym zmianom.
Na dzisiejszym posiedzeniu połączone komisje również nie poparły propozycji Senatu zmierzającej do tego, ażeby tę kwestię przywrócić. Podtrzymana została propozycja przyjęta przez Sejm. Ze względu na to, że ta kwestia wiąże się ze zmianami wielu punktów, musi być poddana pod głosowanie łącznie, dlatego komisje proponują, aby poprawki związane z tą kwestią, to jest poprawki: 7., 9., 10., 11., 13., 17., 18., 19., 32., 33., 38., 40., 43. i 44., odrzucić w głosowaniu łącznym.
Następna grupa poprawek, którą rekomendujemy przyjąć, to poprawki związane ze zmianami redakcyjnymi, poprawki legislacyjne, które poprawiają, uszczegóławiają projekt ustawy. Mówimy o poprawkach nr 1, 2, 8, 14, 15, 25, 29, 30, 36, 41, 42, 45 i 46. Komisje proponują przyjęcie tych poprawek.
Komisje proponują również przyjęcie poprawek 5. i 12., które rozszerzają zakres stosowanych przepisów.
Dyskutowaliśmy również kwestię związaną z poprawkami 20., 22. i 23. Chodzi o kwestię dotyczącą tego, czy główny inspektor pracy i jego zastępcy mogą być jednocześnie pracownikami Państwowej Inspekcji Pracy. Tak do tej pory było. Senat zaproponował zniesienie tego zapisu. Komisja nie podzieliła zdania Senatu i również w głosowaniu łącznym proponujemy poprawki 20., 22. i 23. odrzucić.
Pozostałe poprawki, o których wcześniej mówiłem, jak również inne poprawki, które doprecyzowują tę ustawą, komisja rekomenduje przyjąć.
Jedna poprawka, związana z możliwością zastępowania w postępowaniu przed prokuratorem inspektorów, czyli zmiany dotyczące Kodeksu postępowania karnego, też uzyskała pozytywną opinię komisji, komisja jest za jej przyjęciem.
Podsumowując, rekomenduję Wysokiej Izbie przyjęcie sprawozdania połączonych komisji, Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Komisji Pracy, zgodnie ze stanowiskiem przyjętym w druku nr 1621. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia