5 kadencja, 34 posiedzenie, 1 dzień (14.02.2007)
8 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilnym rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (druki nr 1315 i 1381).
Poseł Lech Kuropatwiński:
Dziękuję, panie marszałku.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej mam zaszczyt przedstawić stanowisko klubu w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Mimo że w ostatnich latach nasila się występowanie niekorzystnych dla produkcji rolniczej zjawisk atmosferycznych, wciąż niewielka liczba producentów rolnych ubezpiecza swoje uprawy i zwierzęta gospodarskie ze względu na trudną sytuację w rolnictwie i niskie dochody. W przypadku wystąpienia klęsk nie mają oni środków na wznowienie produkcji. W takich sytuacjach konieczne jest podejmowanie działań łagodzących skutki nieprzewidzianych zdarzeń losowych.
W związku z ubiegłoroczną klęską suszy, dzięki staraniom ministra rolnictwa i rozwoju wsi pana Andrzeja Leppera, rząd zaakceptował zmianę w budżecie państwa, zwiększając budżety wojewodów o łączną kwotę prawie 500 mln zł, z przeznaczeniem na jednorazowe zasiłki dla rodzin rolniczych w celu złagodzenia skutków suszy, ale jest to tylko złagodzenie, a nie odszkodowanie, które otrzymaliby wszyscy, którzy się ubezpieczyli.
W omawianym projekcie ustawy zaproponowano rozwiązania zachęcające zakłady ubezpieczeń do zawierania umów z producentami rolnymi na ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z dopłatami do składek z budżetu państwa. Wprowadzono możliwość udziału budżetu państwa w wypłacie odszkodowań przekraczających poziom odszkodowań wypłaconych przez zakłady ubezpieczeń z tytułu ubezpieczenia upraw od ryzyka wystąpienia suszy. Zaproponowano wprowadzenie obowiązku zawierania przez rolników umów ubezpieczenia 50% powierzchni upraw od ryzyka wystąpienia powodzi, suszy, gradu, ujemnych skutków przezimowania oraz przymrozków wiosennych. Wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia upraw jest również konieczne w związku z unijnym obowiązkiem posiadania polis ubezpieczenia 50% upraw przez rolników, którzy od 2010 r. będą ubiegać się o inne formy wsparcia z budżetu krajowego w przypadku wystąpienia klęsk.
Najważniejsze zmiany w ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich polegają na:
1) doprecyzowaniu zakresu przedmiotowego ustawy w związku z wprowadzeniem obowiązku zawierania umów ubezpieczenia obowiązkowego upraw oraz regulacji związanych z udzielaniem dotacji na wypłatę odszkodowań z tytułu szkód spowodowanych przez suszę,
2) dodaniu do katalogu upraw tytoniu oraz wyłączeniu ryb w związku ze stanowiskiem Komisji Europejskiej,
3) wprowadzeniu możliwości ubezpieczenia upraw i zwierząt do wszystkich ryzyk określonych w ustawie lub ryzyk wybranych przez producenta rolnego,
4) doprecyzowaniu zawartych definicji w celu prawidłowego rozumienia zdarzeń losowych,
5) określeniu wysokości dopłat w zależności od rodzaju upraw,
6) stworzeniu możliwości stosowania wyższych w odniesieniu do upraw rolnych i zwierząt gospodarskich stawek taryfowych ubezpieczenia,
7) doprecyzowaniu zakresu odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za powstałe szkody,
8) wydłużeniu terminu składania ofert przez zakłady zainteresowane zawarciem umów w sprawie dopłat,
9) dodaniu obowiązku zawierania przez producentów rolnych umów ubezpieczenia upraw rolnych na powierzchnię co najmniej 50% tych upraw. Objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem upraw od ryzyka powodzi, suszy, gradu, ujemnych skutków przezimowania oraz przymrozków wiosennych wynika z nasilenia się w ostatnich latach tych zjawisk, które powodują znaczne straty w uprawach rolnych.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wejście w życie projektowanej ustawy ograniczy ryzyko utraty przychodów z produkcji rolniczej na skutek wystąpienia określonych w projekcie ustawy szkód oraz zapewni ciągłość produkcji w gospodarstwach rolnych, a tym samym zabezpieczy przed zmniejszeniem się liczby miejsc pracy w gospodarstwach rolnych.
Wejście w życie projektowanej ustawy umożliwi podniesienie konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych, jak również wpłynie na sytuację i rozwój regionów, ponieważ przez zapewnienie ochrony ubezpieczeniowej poszkodowane w wyniku klęsk gospodarstwa rolne uzyskają środki na wznowienie produkcji i odtworzenie zniszczonego mienia.
Klub Parlamentarny Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej składa jedną poprawkę do tej ustawy.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Samoobrona Rzeczypospolitej Polskiej będzie głosował za przyjęciem projektu ustawy w całości. Dziękuję, panie marszałku, i przedkładam poprawkę. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia