5 kadencja, 39 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Marek Sawicki

5 kadencja, 39 posiedzenie, 2 dzień (12.04.2007)


4 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.


Poseł Marek Sawicki:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W ostatnich tygodniach posłowie, szczególnie z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dostają niepokojące sygnały od Związku Pracodawców Przemysłu Utylizacyjnego, ale także od rolników, że oto w kwietniu agencja zaprzestaje finansować zbiór i utylizację padłych zwierząt.

    Przypomnę, że zgodnie z § 23c pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 stycznia 1996 r. w sprawie szczegółowych kierunków działań agencji oraz sposobów ich realizacji agencja może udzielać pomocy finansowej podmiotom zajmującym się zbieraniem lub przetwarzaniem na mączkę zwłok zwierzęcych, bydła, owiec, kóz i świń, transportem lub spalaniem mączki, o której mowa w pkt 1. Pomoc ta udzielana jest na podstawie umów zawieranych przez agencję z podmiotami, które złożą w agencji stosowne wnioski.

    Przedmiotowe umowy, jak wskazuje dotychczasowa praktyka, zawierane są dopiero w drugim, a nawet w trzecim kwartale, z mocą obowiązującą od 1 stycznia danego roku. Taka sytuacja powoduje, że firmy utylizacyjne do czasu zawarcia umowy z ARiMR-em są zmuszone z własnych środków kredytować koszty świadczonych usług. Obecnie zakłady odbierają od rolników kilkaset tysięcy sztuk padłych zwierząt nieodpłatnie. Stan ten nie może być utrzymywany w nieskończoność z uwagi na ograniczone możliwości finansowania go przez zakłady utylizacyjne.

    W związku z powyższym zakłady zmuszone będą do wprowadzenia odpłatności za zebrane zwłoki zwierzęce. Spowoduje to zagrożenie dla szczelnie dziś funkcjonującego systemu zbierania zwłok zwierzęcych. Padłe zwierzęta będą zakopywane, porzucane bądź zagospodarowywane w sposób niedopuszczalny, powodujący wiele zagrożeń dla środowiska. Jak najszybsze uruchomienie środków finansowych na zbieranie, transport i przetwarzanie padłych zwierząt staje się więc koniecznością. Przypomnę, że problem ten jest także regulowany prawem Unii Europejskiej - stosowne rozporządzenie dotyczące metod i procedur wsparcia dla sektora zakłada, że tego typu działalność finansowana jest w 100%.

    Dlatego pytam: Jak obecnie wygląda sytuacja w tym zakresie? Czy agencja podjęła już stosowne decyzje? Jeśli nie, to kiedy można się ich spodziewać? Przepraszam, że akurat w momencie rozkwitu pięknej wiosny zadaję pytanie na temat nie bardzo wiosenny, ale jakże źle by się stało dla środowiska, gdyby w czasie kiedy dookoła mamy do czynienia z bujną przyrodą i pięknie pachnącymi kwiatami, gdziekolwiek ten zapach był tłumiony przez odór padłych, nieutylizowanych zwierząt. Dlatego zadaję to pytanie.


Powrót Przebieg posiedzenia