5 kadencja, 43 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Mieczysław Kasprzak

5 kadencja, 43 posiedzenie, 2 dzień (13.06.2007)


21 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 1767 i 1822).


Poseł Mieczysław Kasprzak:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego mam zaszczyt odnieść się do poprawek zgłoszonych przez Senat do nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

    Przedmówcy już tutaj podkreślali, jak często ta ustawa była zmieniana. Ilość poprawek również świadczy o tym, że jest to poważna ustawa, trudna ustawa, a problem bierze się stąd, że dotyczy ona 15% społeczeństwa, bo na tyle ocenia się zakres niepełnosprawności wśród naszych obywateli, wśród Polaków. Ta ustawa ma rozwiązywać ich trudne życiowe problemy, ma ich wspierać w trudnej sytuacji, stąd ta ilość poprawek. Ja chcę przypomnieć, że już mija połowa kadencji, a wciąż oczekujemy na nowe rozwiązania, całościowe, jeżeli chodzi o ustawę o rehabilitacji zawodowej i społecznej. Dobrze by było, żeby do końca kadencji Sejm na spokojnie, bez pośpiechu mógł uchwalić taką ustawę.

    Te zmiany częściowe były, prawdę mówiąc, wymuszone między innymi przez sytuację związaną z płaceniem składek przez rencistów prowadzących własną działalność gospodarczą. Tam była ta luka przesuwana i trzeba było coś na szybko zrobić, więc zaproponowano kilka zmian i wkomponowano również te rozwiązania bardzo oczekiwane przez rencistów, które mają wypełnić tę lukę.

    Co do tych 15 poprawek, już ich nie będę omawiał, bo poprzednicy szczegółowo to zrobili.

    Poprawka kontrowersyjna to 3. poprawka. W zasadzie ona nie budziła kontrowersji, bo wykracza poza zakres prac nad ustawą. Senat tutaj wychylił się bardziej poza przedmiot ustawy, więc nie może być ona przyjęta zgodnie z procesem legislacyjnym.

    Natomiast są te dwie kontrowersyjne grupy poprawek.

    O poprawce 5. też już poprzednicy mówili. Stanowisko, jeżeli chodzi o niezgodność z prawem Unii Europejskiej, było tutaj nieprecyzyjne. Mój klub wybierze zatem rozsądniejsze rozwiązanie, a więc lepiej służące osobom niepełnosprawnym. Inaczej mówiąc, poprzemy rozwiązanie zaproponowane przez Senat, jako że nie zostaliśmy przekonani o tym, że jest to niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

    Jeśli chodzi o grupę poprawek 8., 9. i 13., to też chcę przypomnieć obszerną dyskusję, kiedy zmniejszano dofinansowanie z budżetu państwa do PFRON. Wtedy mówiło się, że to ma być tylko jednorazowe, chwilowe rozwiązanie. A w tej chwili próbuje się zrobić z tego stałe rozwiązanie. Chcę zatem również powiedzieć, że poprzemy zaproponowaną poprawkę.

    Pozostałe poprawki nie podlegają większej dyskusji, więc je popieramy.

    Inaczej mówiąc, popieramy 14 poprawek, a w przypadku poprawki 3. będziemy przeciw. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia