5 kadencja, 43 posiedzenie, 2 dzień (13.06.2007)
14 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Gospodarki o rządowym projekcie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym (druki nr 1682 i 1804).
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał:
Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie i Panowie Posłowie! Chciałbym odpowiedzieć na pytania zadane w trakcie przemówień klubowych, jak i po nich.
Jeśli chodzi o pytanie ze strony Platformy Obywatelskiej o późny termin trafienia projektu do Sejmu, mogę tylko powiedzieć, że projekt dyrektywy czy już sama dyrektywa była dość trudna i jej przełożenie na język polski prawny było dość trudne i wymagało wielu konsultacji. Jeśli chodzi na przykład o problem z dowodzeniem, jak to się pojawiało w przemówieniach, to myśmy w czasie konsultacji stykali się z tym ze strony przedsiębiorców i trzeba było ich przekonać, więc nie było to łatwe.
Na swoje usprawiedliwienie możemy tylko dodać, że w tym momencie mają tę dyrektywę już zaimplementowaną jedynie trzy kraje Unii Europejskiej, czyli Dania, Irlandia i Belgia. A więc nie jesteśmy w najgorszym towarzystwie, bo w towarzystwie Niemiec, Francji i wszystkich innych większych krajów Unii.
Mogę też powiedzieć, że jeśli chodzi o sam walking, to projekt ustawy trafił do Komitetu Rady Ministrów w pierwszej połowie marca, więc możemy odpowiadać za czas do pierwszej połowy marca. Mam nadzieję, że wyjaśniłem te sprawy.
Jeśli chodzi o upowszechnianie wiedzy na temat tej ustawy - to jest pytanie ze strony pani poseł Ostrowskiej - to mogę powiedzieć tak. Wydaje mi się, że urząd jest w miarę dobry, jeśli chodzi o rozpowszechnianie, bo strona internetowa urzędu została w 2005 r. uznana za najlepszą stronę internetową, przynajmniej wśród stron internetowych ministerstw czy innych urzędów. Miesiąc temu zespół PR-owski dostał nagrodę PRoton.
Dalej tak: organizujemy różne konkursy. Na 1 czerwca był finał ogólnopolskiego konkursu dla dzieci dotyczącego wiedzy właśnie o prawach konsumenckich. Często też organizujemy konferencje prasowe i ze statystyk wynika, że tematyka dotycząca ochrony konkurencji i konsumentów to jest ok. 8 tys. publikacji na rok, czyli rzędu 20 na dzień. Wydaje się, że jest to dość dużo. A więc staramy się, na ile budżet i sprawność organizacyjna pozwalają, prowadzić te działania.
Prowadziliśmy też w zeszłym roku do spółki z centrum konsumenckim szkolenie dla przedsiębiorców. Nie jest więc tylko tak, że jest to przeznaczone dla strony konsumenckiej. Jeśli chodzi o prezentację praw konsumenckich, to proszę szefostwo Komisji Gospodarki o kontakt, abyśmy umówili się, żeby zaprezentować to Sejmowi, nie wiem, czy jeszcze przed przerwą wakacyjną, czy już po przerwie.
Teraz odpowiem na pytania zadane już po wystąpieniach klubowych. Jeśli chodzi o kwestię produktu oraz praw i obowiązków, to jako przykład możemy podać, że gwarancja jest prawem i obowiązkiem, a nie jest produktem, instrumenty finansowe tak samo, prawo autorskie, na przykład licencje. Dlatego musieliśmy w tym zakresie zaproponować, żeby w ustawie była taka definicja produktu.
Co do ostatniego pytania, wydaje nam się, że nie będzie jakiejś sprzeczności, bo jeśli chodzi o prawa przedsiębiorców, to one są zawarte w innych uregulowaniach, więc konsument powinien korzystać z tej ustawy, a nie z innej. Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia