5 kadencja, 39 posiedzenie, 2 dzień - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Dominik

5 kadencja, 39 posiedzenie, 2 dzień (12.04.2007)


4 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.


Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Jacek Dominik:

    Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Powiem szczerze, że trudno się zgodzić przede wszystkim z pierwszym zarzutem pana posła, że urzędy skarbowe naruszają prawo, żądając udokumentowania. Tutaj też jest pewne niezrozumienie: otóż mówiłem wyraźnie, że urzędy skarbowe nigdy nie żądają udokumentowania poniesionych kosztów. W tych trzech aspektach zgodnie z prawem nie żądają udokumentowania poniesienia kosztów. Natomiast czy da się udokumentować fakt posiadania pojazdu? Oczywiście, choćby dowód rejestracyjny na to wskazuje. Czy można udokumentować fakt korzystania z psa przewodnika? Po pierwsze, można go mieć i wtedy...

    (Głos z sali: Jak udokumentować?)

    Każdy pies w Polsce posiada swoją własną kartę i metrykę. Legalnie posiadany pies ma taką kartę. Można z nią przyjść i to udokumentować. Jeżeli osoba niepełnosprawna nie posiada psa, może przynieść na przykład jakąś umowę zawartą z kimś, od kogo tego psa wypożycza, i pokazać, że faktycznie z niego korzysta. Natomiast ułatwienie, które przewiduje ustawa, polega właśnie na tym, że nie musi niczego więcej dokumentować. Niepełnosprawny nie musi dokumentować, ile nakładów faktycznie poniósł, ile telefonów wykonał, ile razy ktoś do niego przyszedł. Jeżeli korzysta z usług osób trzecich pomagających mu w różnych czynnościach, to oczywiście może wskazać, że to jest osoba np. z jakiejś organizacji, z którą ma podpisaną umowę, i ta osoba przychodzi do niego regularnie, świadcząc pewne usługi. Natomiast wcale nie musi udokumentować tego, jakie koszty zostały poniesione i czy faktycznie zostały poniesione.

    Natomiast gdyby było tak, jak pan poseł mówi, że urzędy skarbowe nie mają prawa żądać niczego, to tak naprawdę musielibyśmy zamienić tę ulgę podatkową na dotację. Natomiast byłoby to już ewidentnie sprzeczne z prawem. Jest to ulga w podatku ze względu na poniesione koszty. Zgodnie zatem z postępowaniem podatkowym, o którym mowa w ordynacji podatkowej, podatnik - jeżeli korzysta z jakiegoś przywileju przewidzianego w prawie podatkowym - ma obowiązek, powinien udokumentować chociażby fakt, że rzeczywiście korzysta z usługi, która tej uldze podlega.

    (Poseł Cezary Grabarczyk: A gdzie w tym ˝Solidarne państwo˝?)

    Natomiast to, o czym państwo mówią, jest przejściem na system dotacji. Jest to zupełnie inne rozwiązanie, jakby niemieszczące się w systemie prawa podatkowego. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia