5 kadencja, 43 posiedzenie, 1 dzień - Minister Gospodarki Piotr Woźniak

5 kadencja, 43 posiedzenie, 1 dzień (12.06.2007)


7 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej, ustawy Prawo własności przemysłowej oraz ustawy o podpisie elektronicznym (druk nr 1728).


Minister Gospodarki Piotr Grzegorz Woźniak:

    Panie Marszałku! Panie Posłanki i Panowie Posłowie! Szanowni Państwo! Rozpatrujemy dzisiaj projekt ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej, ustawy Prawo własności przemysłowej oraz ustawy o podpisie elektronicznym. Jest to ważny akt prawny wprowadzający regulacje umożliwiające przede wszystkim doprecyzowanie i uszczegółowienie kompetencji ministra gospodarki w ramach działu: gospodarka, a także dookreślający działania ministrów odpowiedzialnych za finanse publiczne, informatyzację, naukę oraz sprawy zagraniczne.

    Głównymi czynnikami determinującymi potrzebę wprowadzenia zmian są unowocześnienie polskiej gospodarki oraz rozwój stosunków gospodarczych Rzeczypospolitej Polskiej z zagranicą, w tym szczególnie w związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej. Przedkładany projekt precyzuje zatem przepisy dotyczące działów gospodarka i finanse publiczne, a także, na wniosek ministra nauki i szkolnictwa wyższego, działu nauka. Na wniosek ministra spraw zagranicznych redefiniuje także jego kompetencje w obszarze promocji za granicą Rzeczypospolitej Polskiej.

    Ponadto projekt ustawy reguluje kwestie przekazania nadzoru nad świadczeniem usług związanych z podpisem elektronicznym ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji, a także wprowadza zmianę podległości Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej.

    Pozwolę sobie przedstawić główne założenia omawianego projektu. Odzwierciedla on istniejący już od dnia akcesji Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej podział kompetencji między ministrem gospodarki a ministrem finansów w zakresie wykonywania zadań związanych ze współpracą na forum Unii Europejskiej w zakresie tworzenia wspólnej taryfy celnej. Za współpracę w określaniu wspólnej taryfy celnej odpowiada minister finansów.

    Ponadto projekt uzupełnia zakres spraw należących do działu: gospodarka, o pojęcia: innowacyjność i konkurencyjność gospodarki, co wynika z faktu kreowania i koordynowania przez ministra gospodarki działań zmierzających do podniesienia poziomu innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw oraz konkurencyjności gospodarki. Pragnę podkreślić, że polityka innowacyjna jest jednym z priorytetów polityki rządu i programu ˝Solidarne państwo˝.

    Omawiany projekt precyzuje kompetencje ministra gospodarki dotyczące stosunków gospodarczych z zagranicą, w szczególności zadań wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Obecne działania ministra gospodarki to między innymi obsługa komitetów i grup roboczych Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej w zakresie stosunków gospodarczych z zagranicą, które wynikają z Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, w którego świetle wspólna polityka handlowa oparta jest na jednolitych zasadach, zwłaszcza w odniesieniu do zmian stawek celnych, zawierania umów celnych i handlowych, ujednolicania środków liberalizacyjnych, polityki eksportowej i handlowych środków ochronnych stosowanych w przypadku dumpingu lub subsydiów.

    Przedłożony projekt uwzględnia wykonywane przez ministra gospodarki działania związane z reprezentowaniem i ochroną interesów gospodarczych Polski w ramach Światowej Organizacji Handlu, czyli WTO, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Rozwoju Przemysłowego (UNIDO). W ten sposób jednoznacznie zostały rozgraniczone kompetencje ministra gospodarki i ministra spraw zagranicznych w obszarze zewnętrznej polityki handlowej po przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej.

    Projekt uwzględnia także działania ministra gospodarki w zakresie promocji gospodarczej, w tym wspierania rozwoju eksportu i inwestycji polskich poza granicami kraju, a także wspierania napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do kraju.

    Projekt konkretyzuje działania ministra gospodarki w sprawach związanych ze współpracą gospodarczą z zagranicą. Należy do nich wprowadzanie środków administrowania obrotem z zagranicą towarami i usługami, przewozu i wywozu oraz technologii. Ten stan rzeczy znajduje odzwierciedlenie także w przepisach innych ustaw, np. ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o administrowaniu obrotem towarowym z zagranicą czy ustawy z 10 marca 2006 r. o administrowaniu obrotem usługowym z zagranicą.

    Kolejną zmianą zawartą w omawianym projekcie jest przekazanie nadzoru nad świadczeniem usług związanych z podpisem elektronicznym ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji, to jest ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, a także nowelizacja ustawy o podpisie elektronicznym. Powyższe wynika z faktu, iż zagadnienia podpisu elektronicznego są ściśle związane zarówno ze standardami informatycznymi, jak i wymogami dla systemów informatycznych administracji publicznej, która pozostała w kompetencji ministra właściwego do spraw informatyzacji. Wprowadzone zmiany służyć będą temu, aby nadzór nad podpisem elektronicznym był sprawowany w powiązaniu ze środowiskiem ułatwiającym obieg dokumentów oraz realizowanymi w tym zakresie projektami administracji publicznej. Projekt uszczegóławia również sprawy należące do działu: nauka, z uwagi na dotychczasowe zbyt wąskie rozumienie tego działu. Należy podkreślić, że naukę pojmuje się jako ważny element rozwoju społeczno-gospodarczego. Dotychczas nauka w Polsce w zbyt małym stopniu wpływała na zwiększenie innowacyjności, a tym samym konkurencyjności polskiej gospodarki, stąd też projektowana zmiana polegająca na umieszczeniu w dziale: nauka, między innymi kwestii podejmowania działań na rzecz zwiększenia wpływu nauki na wzrost konkurencyjności oraz innowacyjności gospodarki polskiej.

    Projekt ten definiuje także kompetencje ministra spraw zagranicznych w obszarze promocji zagranicznej Rzeczypospolitej Polskiej. Zakres zadań realizowanych w ramach działu: sprawy zagraniczne, w dziedzinie promocji zagranicznej określa możliwie najszersze spektrum działań polskiej dyplomacji w obszarze dyplomacji publicznej, do których należą trzy kwestie - kształtowanie wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej za granicą, zapewnienie informacji publicznej o Rzeczpospolitej Polskiej, adresowanej do podmiotów zagranicznych, uczestniczenie w działaniach na rzecz promocji za granicą polskiej gospodarki, kultury, nauki, techniki, turystyki i sportu, podejmowanych przez właściwych ministrów.

    Projekt wprowadza również zmianę w ustawie Prawo własności przemysłowej w zakresie podległości Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej wprost prezesowi Rady Ministrów, a minister gospodarki zachowuje, jak dotychczas, nadzór nad działalnością urzędu.

    Wysoka Izbo! Wnoszę o przyjęcie projektu ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej, ustawy Prawo własności przemysłowej oraz ustawy o podpisie elektronicznym, który stanowi doprecyzowanie i dokładne odzwierciedlenie zadań wykonywanych przez poszczególnych ministrów. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia