5 kadencja, 39 posiedzenie, 2 dzień (12.04.2007)
4 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Zagórski:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Pośle! Zaczynając od tego wiosennego klimatu, można powiedzieć, że to, o czym dzisiaj rozmawiamy, jest w stylistyce powieści Süskinda ˝Pachnidło˝. Ale przechodzę już poważnie do pytania. Chcę powiedzieć, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do wczoraj zawarła umowy z 20 podmiotami, do jutra zawrze umowy z pozostałymi 11 zakładami. Umowy obejmują okres do 30 kwietnia. Jest to spowodowane dwoma elementami.
Pierwszy element jest taki, że w ustawie budżetowej zaplanowano na ten cel niestety zbyt mało środków i w tej chwili trwa procedura zmiany planu finansowego agencji, tak aby przeznaczyć wystarczające środki. Nie tylko dlatego, że ich zaplanowano za mało, ale także dlatego, że ten system rzeczywiście zaczyna się rozwijać. Chciałbym, żeby ten system już był szczelny. On jeszcze do końca niestety... On się zaczyna uszczelniać i zaczyna coraz lepiej funkcjonować, co się przejawia w zwiększonej ilości zwierząt padłych przeznaczanych do utylizacji, czyli w skrócie można powiedzieć, że tym samym coraz mniej jest ich zakopywanych po lasach. W związku z tym, że zakres rzeczowy się nam zwiększa, a więc będą musiały być zwiększone środki. Planujemy przeznaczyć w sumie kwotę 45 mln zł na cały rok.
Drugi powód, dla którego umowy zawarte zostały tylko na okres do 30 kwietnia, jest związany z nowymi wytycznymi dotyczącymi pomocy publicznej. Od 1 maja muszą ulec zmianie zasady przyznawania przez agencję pomocy na utylizację. Będzie to regulować nowe rozporządzenie o kierunkach działalności Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które obecnie jest w ostatniej fazie prac. Wymagało ono dosyć szczegółowych uzgodnień. Zmiana generalnie, mówiąc w skrócie, wymuszona jest tym, że wytyczne mówią, iż pomoc może być adresowana do rolnika, a nie do firm utylizacyjnych, i trzeba było przygotować nową konstrukcję takich umów. Niemniej chcę zapewnić, że ten problem jest w tej chwili szczegółowo dyskutowany, także ze związkiem firm utylizacyjnych. To po pierwsze. Po drugie, tak jak powiedziałem, umowy są zawarte na okres do 30 kwietnia. Niektóre firmy sygnalizują, że w pewnych przypadkach kwota, która jest określona w umowie, może być zbyt niska, ale tradycyjnie co roku zakres realizacji tych umów przez poszczególne firmy bywa różny - są takie, które tę kwotę przekraczają, i są takie, które jej nie wykorzystują. Około 20 kwietnia będziemy mogli te umowy aneksować w taki sposób, żeby przesunąć środki, tak by one były wykorzystane. Zagrożenia, że rolnicy będą zobowiązani do pełnej odpłatności, w tej chwili nie ma. Bo jak mówię, wszystkie 31 podmiotów, które zgłosiły się do agencji, będzie miało zawarte umowy. Natomiast gdyby taka sytuacja wystąpiła i firmy wymagałyby pełnej odpłatności, to świadczyłoby to o złamaniu warunków umowy. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia