5 kadencja, 39 posiedzenie, 2 dzień (12.04.2007)
5 punkt porządku dziennego:
Informacja bieżąca.
Poseł Stanisław Zając:
Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! W związku z zamierzoną realizacją inwestycji Laboratorium Frakcjonowania Osocza w Mielcu pokrzywdzonym w sprawie jest m.in. Skarb Państwa, który w okresie rządów SLD pochopnie, na skutek ewidentnych nacisków politycznych, udzielił gwarancji spłaty zaciągniętych kredytów. W udzieleniu poręczenia brali udział przedstawiciele najwyższych ówczesnych władz. Wszystko wskazuje na to, że na różnych etapach udzielania gwarancji kredytowych odpowiedzialni przedstawiciele Skarbu Państwa dopuścili się rażących naruszeń obowiązujących w tym zakresie procedur, a także nie wykazali należytej i wymaganej ostrożności. W Prokuraturze Okręgowej w Tarnobrzegu toczy się obecnie śledztwo przeciwko grupie osób w sprawie wyłudzenia kwoty ponad 35 mln dolarów. Zaniepokojenie budzi długotrwałość postępowania. Spowodowana jest pewnie tym, że sprawa jest zawiła, wymaga wielu ekspertyz, przesłuchania wielu świadków oraz wynika pewnie z tego, że niektóre osoby ukrywają się przed wymiarem sprawiedliwości poza granicami kraju. Konieczne jest jednak skonkretyzowanie terminu zakończenia śledztwa, dlatego też w tym kontekście pojawia się pytanie, w jakim terminie przewiduje się przypuszczalnie, bo przecież dokładnie tego nie można określić, zakończenie postępowania przygotowawczego w powyższej sprawie.
Biorąc jednak pod uwagę wysokość strat, jakie poniósł Skarb Państwa, potwierdzonych nie tylko dotychczasowymi ustaleniami śledztwa, ale także czynnościami kontrolnymi Najwyższej Izby Kontroli, niezbędne jest przede wszystkim uzyskanie odpowiedzi na następujące pytania:
Czy niezależnie od tego, jakie czynności podejmuje minister finansów, o których słyszeliśmy przed momentem, w toku śledztwa, korzystając z instrumentów prawnych przewidzianych między innymi Kodeksem postępowania karnego, dokonano zabezpieczeń roszczeń majątkowych pokrzywdzonych podmiotów, w tym Skarbu Państwa? Jakie konkretnie czynności w tym zakresie, także wobec osób przebywających zagranicą, zostały podjęte i jaka jest wysokość zabezpieczonego mienia?
Ostatnie pytanie. Czy rozważane jest podjęcie dalszych czynności zmierzających do pełnego zabezpieczenia roszczeń Skarbu Państwa pokrzywdzonego w wyniku wyżej opisanego przestępstwa? Chodzi mi tu o czynności w toku postępowania przygotowawczego. Dziękuję bardzo.
(Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Genowefa Wiśniowska)
Przebieg posiedzenia