4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Barbara Błońska-Fajfrowska

4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień (14.04.2005)


21 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Zdrowia o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej (druki nr 3841 i 3884).


Poseł Barbara Błońska-Fajfrowska:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Moim obowiązkiem jest zaprezentować Wysokiej Izbie stanowisko Koła Parlamentarnego Unii Pracy dotyczące uchwały Senatu Rzeczypospolitej w sprawie ustawy o restrukturyzacji finansowej publicznych zakładów opieki zdrowotnej, przedstawionej w druku nr 3841.

    Senat Rzeczypospolitej Polskiej wniósł do ustawy uchwalonej przez Sejm w dniu 22 marca br. aż 33 poprawki. Poprawki te stanowią blok przywracający w dużej mierze zamysł wnioskodawcy, aby ustawa nie prowadziła tylko do uruchomienia i skonsumowania 2200 mln zł, ale zmotywowała zakłady opieki zdrowotnej do pojęcia działań restrukturyzacyjnych.

    Unia Pracy głosowała poprzednio za takim rozwiązaniem i nadal będzie konsekwentnie popierać swoje wcześniejsze stanowisko. Innymi słowy, Unia Pracy opowie się za rozwiązaniem przyjętym przez Komisję Zdrowia, a więc poprze blok poprawek Senatu. Posłowie opozycji oburzają się na tryb przyjęcia poprawek Senatu - myślę tutaj o tym jednym bloku poprawek - a przecież tak samo została przyjęta ustawa, do której Senat właśnie te poprawki wniósł. Stwierdzono tutaj, że niektóre poprawki są bez znaczenia. Wobec tego, przepraszam, o czym tu mówić, jeśli są bez znaczenia, to sprawie nie zaszkodzą.

    Opozycja chciałaby też ubezwłasnowolnić organ założycielski. Owszem, organ założycielski może spłacić długi, i to wszystko, a wszystkie warunki ma stawiać dyrektor, który jest zatrudniony przez organ założycielski.

    No i wreszcie powiedziano tutaj, że minister zdrowia został skazany na zapłatę długów szpitali klinicznych. Otwiera się tam taką możliwość, nie jest to skazanie ministra. Proszę sobie przypomnieć, że w poprzednich kadencjach działań Sejmu szpitale kliniczne zostały przekazanie uczelniom, a więc rektorom jako organowi założycielskiemu, z całym obciążeniem długami. Minister zdrowia odpowiada za uczelnie, jest organem założycielskim uczelni i odpowiada za proces dydaktyczny. Stąd, w miarą możliwości, otwarcie takiej ścieżki nie jest żadnym przymusem, jest tylko daniem możliwości. Dziękuję.


Powrót Przebieg posiedzenia