4 kadencja, 79 posiedzenie, 1 dzień (14.07.2004)
5 i 6 punkt porządku dziennego:
5. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (druk nr 2989).
6. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (druk nr 3003).
Poseł Antoni Stanisław Stryjewski:
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam pytania do pana posła wnioskodawcy. Jak będą argumentować wnioskodawcy projektu zmianę ordynacji wyborczej w zakresie częściowego wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych przed Trybunałem Konstytucyjnym, zgodności tegoż projektu z Konstytucją Rzeczypospolitej? Na jaką zasadę może powołać się, zdaniem wnioskodawców, Trybunał Konstytucyjny przy orzekaniu zgodności projektu zmian ordynacji wyborczej, jeśli chciałby uznać ich zgodność z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej? Przypomnę, że Trybunał Konstytucyjny, orzekając zgodność Ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego z Konstytucją RP, powołał się na zasadę sprzyjania procesowi integracji z Unią Europejską. Sprzyjanie czemu ma być podstawą argumentacji orzeczenia zgodności tych niezgodnych zapisów zmian ordynacji wyborczej do polskiego parlamentu?
Panie pośle, w których krajach w Europie, a nawet w świecie, polska mniejszość ma preferencje wyborcze: w Niemczech, w Rosji, na Białorusi, na Litwie, Ukrainie, w USA, w Izraelu, gdzie na świecie jest tak? Czy Polacy w Niemczech mają chociaż status mniejszości narodowej? Czemu więc ma służyć wprowadzona w roku 1993 przez układ okrągłostołowy zasada preferencji wyborczych dla mniejszości narodowych? W moim przekonaniu tylko destrukcji państwa polskiego.
Panie pośle, rzekomo istotą systemu jednomandatowych okręgów wyborczych jest odpartyjnienie wyborów. Jak więc ma się do tej tezy projekt zmian w ordynacji wyborczej przedstawiany przez pana, oddający w ręce kierownictw partii politycznych ustalanie list wyborczych, na dodatek w dużej mierze w sposób tajny? Czy w państwach, gdzie funkcjonują jednomandatowe okręgi wyborcze, wyborcy wybierają powszechnie kandydatów bezpartyjnych czy też kandydatów partyjnych? Czy w państwach, gdzie funkcjonują jednomandatowe okręgi wyborcze, rządy sprawują rządy bezpartyjne, jako emanacja bezpartyjnych deputowanych w tamtejszych parlamentach? Czy po raz kolejny nie mamy do czynienia z wielką manipulacją świadomością społeczną, gdy przy propagowaniu jednomandatowych okręgów wyborczych padają argumenty o walce z partiokracją? Dziękuję pięknie. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia