4 kadencja, 105 posiedzenie, 2 dzień (16.06.2005)
13 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Czyżowicz:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie i Panowie Posłowie! Odpowiadając na to pytanie, chciałbym wyjaśnić kilka spraw związanych z problemem poruszonym w nim. Rzeczywiście w sierpniu 2003 r. kierownictwo ministerstwa finansów przyjęło program zmian organizacyjnych na poziomie izb celnych, ale nie tylko, także urzędów celnych i oddziałów celnych. Powyższe było związane z ustawą z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu wojewódzkich kolegiów skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych przydzielającą Służbie Celnej nowe zadania, w tym w zakresie podatku VAT od towarów sprowadzanych z zagranicy, podatku akcyzowego oraz wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego.
Ustawą tą zostało powołane nowe ciało kolegialne w postaci wojewódzkich kolegiów skarbowych, które koordynuje służby podległe ministrowi finansów w ramach województwa. Zadaniem kolegium jest konsolidacja i koordynacja działań w zakresie realizacji na obszarze województwa polityki finansowej państwa, w szczególności polityki podatkowej, celnej i kontrolnej, w tym uzgadnianie działań w zakresie realizacji polityki celnej, podatkowej i kontrolnej, koordynacja planów kontroli i ich realizacji, w tym typowanie podmiotów przewidzianych do kontroli, uzgadnianie trybu i zakresu wymiany informacji niezbędnych do realizacji zadań kolegium, inicjowanie prac nad rozwiązaniami w zakresie prawa podatkowego i celnego i opiniowanie tych rozwiązań.
Przyjęty program zmian wiązał się ze zniesieniem Izby Celnej w Cieszynie oraz Izby Celnej w Nowym Targu, a także połączeniem Izby Celnej w Warszawie i Izby Celnej Port Lotniczy w Warszawie oraz niewielką korektą w przypadku Izby Celnej w Białej Podlaskiej i Izby Celnej w Przemyślu. Proces dostosowawczy uwzględnia utworzenie izb celnych na obszarze woj. opolskiego i świętokrzyskiego. Koncepcję tę przedstawiono, wskazując jednocześnie, iż utworzenie ww. izb celnych jest uzależnione od przekazania do dyspozycji Służbie Celnej przez władze lokalne obiektów na ich siedziby. Tym samym decyzję o powołaniu nowych izb uzależniono bardzo ściśle od terminu pozyskania obiektu na siedzibę izby. W przypadku Izby Celnej w Opolu obiekt został przygotowany i z dniem 1 stycznia 2005 r. Izba Celna w Opolu została utworzona. W przypadku Izby Celnej w Kielcach ww. wymóg nie został przez władze lokalne spełniony.
Wysoka Izbo! Władze lokalne deklarowały przygotowanie obiektu na siedzibę izby celnej. Z dwóch przedstawionych wówczas propozycji Służba Celna skłoniła się do jednej z nich. Władze lokalne miały też sfinalizować pozyskanie nieruchomości dla potrzeb Służby Celnej, jednak nie zostało to zadanie zrealizowane, doprowadzono jedynie do zawarcia umowy najmu. W treści umowy wskazano, iż wartość obiektu w przypadku wykorzystania pierwokupu jest określona ceną, jaka została wówczas przedstawiona. Z uwagi na to, iż Służba Celna nie otrzymała obiektu, podjęta została próba jego zakupu na potrzeby Służby Celnej. Zdaniem Służby Celnej przedstawiona cena netto była i jest za wysoka, zaś właściciel obiektu nie wykazał chęci negocjacji w tym zakresie. Ponieważ warunkiem powołania Izby Celnej w Kielcach było posiadanie obiektu na jej siedzibę, a prace w tym zakresie przedłużały się, i zresztą do dziś nie zostały zakończone, podjęta została decyzja o wstrzymaniu powołania Izby Celnej w Kielcach.
Pytanie zadane przez panią poseł i pana posła sugeruje, iż 18 kwietnia 2005 r. zapadło rozstrzygnięcie, iż izba ta będzie funkcjonować. Co do tego nie ma wątpliwości. Ma funkcjonować - tylko kiedy? Chciałbym podkreślić, że w tym dniu na posiedzeniu kierownictwa ja, jako szef Służby Celnej, poinformowałem kierownictwo o tym, iż zamierzam otworzyć Izbę Celną z dniem 1 czerwca, jednak podkreślając ten fakt, że jesteśmy w końcówce finalizowania spraw związanych z uregulowaniem stosunków własnościowych w obiekcie, który miałby być w przyszłości siedzibą Izby Celnej w Kielcach. Jednakże do tego wówczas nie doszło i, podkreślam, nie była to decyzja kierownictwa o utworzeniu, tylko moja informacja dla kierownictwa o stanie zaawansowania prac nad powołaniem izby, z przewidywanym terminem jej powołania z dniem 1 czerwca.
Biorąc pod uwagę jednak problemy związane z obiektem przeznaczonym na siedzibę izby celnej, zagadnienie powołania Izby Celnej w Kielcach było przedmiotem kolejnych posiedzeń - dwóch posiedzeń kierownictwa ministerstwa w dniach 9 i 16 maja br. Ostatecznie na posiedzeniu w dniu 16 maja podjęto decyzję o nietworzeniu w tej chwili Izby Celnej w Kielcach. Jednakże ostatecznie rozstrzygniemy tę sprawę po wizycie ministra finansów w Kielcach w poniedziałek, tj. 20 czerwca br. Tak że sprawa w dalszym ciągu jest otwarta, z nadzieją, że zostanie po rozwiązaniu tych problemów, o których wspominałem, załatwiona pomyślnie przez wszystkich zainteresowanych. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia