4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Eugeniusz Kłopotek

4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień (14.04.2005)


23 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Kultury Fizycznej i Sportu o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o kulturze fizycznej oraz ustawy o żegludze śródlądowej (druki nr 3813 i 3816).


Poseł Eugeniusz Kłopotek:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego odnieść się do uchwały Senatu w sprawie poprawek do ustawy o kulturze fizycznej oraz ustawy o żegludze śródlądowej. Nie przedstawiając naszego szczegółowego odniesienia się do poszczególnych poprawek, chciałbym jednak zasygnalizować pięć spraw. Po pierwsze, jeśli chodzi o poprawkę związaną z długością kadłuba, od której to długości uzależnione jest zwolnienie bądź nie z opłat, to jednak uważamy, że należy tutaj podtrzymać stanowisko Sejmu i będziemy głosować za odrzuceniem poprawki Senatu.

    Druga sprawa to kwestia możliwości wniesienia skargi kasacyjnej. Propozycja Senatu naszym zdaniem - podzielamy tutaj również opinię komisji -ogranicza możliwość złożenia skargi kasacyjnej, dlatego będziemy głosować za odrzuceniem poprawki Senatu.

    Wreszcie podzielamy w pełni stanowisko Senatu, by młodzieży do dwudziestego szóstego roku życia obniżyć opłaty o 50%, a więc tutaj nie ma kontrowersji. Niestety nie możemy zgodzić się ze stanowiskiem Senatu w sprawie obniżenia o 70% kosztów przeglądów technicznych, rejestru statków dla organizacji pożytku publicznego. Poseł sprawozdawca już tutaj wyjaśniał dlaczego. Nie możemy doprowadzać do kolejnego bałaganu prawnego.

    No i oczywiście jeśli chodzi o to, co budzi największe kontrowersje, to przyznam szczerze, że jesteśmy świadkami klasycznego lobbingu prowadzonego do ostatniego momentu. Jeszcze dzisiaj do skrytek sejmowych wkładano różnego rodzaju pisma, które były słane przez część środowiska płetwonurków. W niektórych fragmentach w treści tego pisma nawet już niesmaczne było to, co robiono, ale widocznie było to na tyle skuteczne, że w ciągu dwudziestu czterech godzin przedstawiciele niektórych klubów parlamentarnych zmienili zdanie.

    Otóż powiem tak: intencją naszą, Klubu Parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, było, by reguły gry były jednakowe dla wszystkich. Nawet było zapytanie podczas posiedzenia komisji, czy w sytuacji gdy chcemy zliberalizować reguły w stosunku do płetwonurkowania, jesteśmy gotowi zliberalizować w stosunku do alpinizmu górskiego czy alpinizmu jaskiniowego. W tej sytuacji skoro wówczas takiej woli nie było, a raczej przeważał pogląd na posiedzeniu komisji, by jednak do wszystkich sportów, w domyśle - niebezpiecznych, stosować te same reguły gry, chciałbym zapytać - i będę prosił o odpowiedź przedstawiciela rządu - jakie jest ostateczne stanowisko rządu wobec dziedziny płetwonurkowania. I powiem wprost, że od tego stanowiska mój klub uzależnia, czy poprze poprawki Senatu, które burzą jednolite reguły, czy też ich nie poprze, je odrzuci, przyjmując ustalenia sejmowe zmierzające do ujednolicenia zasad i reguł gry. Dziękuję serdecznie, panie marszałku, Wysoki Sejmie, za uwagę.


Powrót Przebieg posiedzenia