4 kadencja, 78 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Gabriela Masłowska

4 kadencja, 78 posiedzenie, 1 dzień (30.06.2004)


6 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece (druk nr 2908).


Poseł Gabriela Masłowska:

    Dziękuję.

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! W imieniu Klubu Parlamentarnego Liga Polskich Rodzin chciałabym przedstawić stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece, druk nr 2908.

    Z całym szacunkiem dla środowisk polskich geodetów, oświadczam, że Klub Parlamentarny Liga Polskich Rodzin nie udziela poparcia wyżej wymienionej ustawie. Przyczyną naszej negatywnej oceny jest przygotowanie poprzez wymienioną ustawę procedur prawnych potrzebnych do wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego, do zwiększonego dostępu do informacji o polskim rynku nieruchomości będących w posiadaniu osób fizycznych i prawnych, a także jest to powód do nieuzasadnionego naszym zdaniem obciążenia budżetu wydatkami na realizację tej ustawy, a są to kwoty rzędu kilkuset milionów, a nawet miliardów złotych. Podatek katastralny, czyli podatek od wartości rynkowej nieruchomości gruntowych i budynkowych nie może być pobierany w Polsce ze względu na sytuację ekonomiczną naszych obywateli. Stanowiłoby to dodatkowe obciążenie fiskalne prowadzące wprost do niewypłacalności i pozbawienia nieruchomości rodzin najbiedniejszych, znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Obowiązkiem państwa jest takie gospodarowanie majątkiem oraz takie prowadzenie polityki gospodarczej, fiskalnej, monetarnej, walutowej i handlu zagranicznego, aby źródłem dochodu narodowego i wpływów budżetowych były realne procesy gospodarcze.

    Wprowadzenie w Polsce podatku katastralnego oznacza sięganie wprost do kieszeni obywateli, obciążanie ludzi kosztami utrzymania państwa, a na to posłowie Ligi Polskich Rodzin nie wyrażają zgody. Uważamy, że tym bardziej takich praw nie ma obecny rząd. Skutki wywłaszczenia narodu z majątku produkcyjnego są już dosyć dobrze widoczne. Reprezentuję środowiska uwłaszczeniowe, od lat dokładnie obserwujemy te procesy. 40-procentowe bezrobocie wśród młodzieży, najniższy wskaźnik zatrudnienia w Europie - 44%, przejęcie obcych firm przez banki, którym zresztą dostęp do informacji gospodarczej znakomicie to ułatwił, przejęcie banków przez obcy kapitał, a także ostatnie przymiarki do oddania w obce ręce zasadniczego filaru systemu finansowego państwa, to jest Giełdy Papierów Wartościowych, bez uprzedniej debaty na ten temat, bez przedstawienia argumentów w Sejmie, a także próba prywatyzacji ostatnich banków w Polsce - te przykłady świadczą o tym, że wzrost gospodarczy, który w tej chwili ma miejsce i jest nagłaśniany, nie jest równoznaczny ze wzrostem poziomu życia. Brak inwestycje, tylko 15% firm pokrywa koszty inwestowania kredytem, a kapitał zamiast do Polski przypływać - wypływa. Zresztą próba sięgania do otwartych funduszy emerytalnych jest tego kolejnym, aktualnym dowodem.

    Dodatkowym powodem, dla którego w imieniu posłów Ligi Polskich Rodzin składam wniosek o odrzucenie tego projektu ustawy w pierwszym czytaniu, są ogromne koszty realizacji ustawy, którym zresztą towarzyszy rozrost funkcji biurokratycznych. W obecnej sytuacji gospodarczej wielu polskich rodzin nie ma to wszystko żadnego uzasadnienia, bo wiele z nich nie ma środków na przeżycie. Myślę, że państwo posłowie z SLD także tego doświadczają - do biur poselskich zgłaszają się samotne bezrobotne matki, które mają 140 zł miesięcznie na przeżycie dla siebie i dziecka. To jest efekt waszej polityki socjalnej i waszej polityki - tak, także waszej - gospodarczej przez poprzednie lata. My proponujemy inne rozwiązania, konkretne, które dają szansę na pozytywny wzrost gospodarczy, na ożywienie gospodarcze, na podniesienie stopy życiowej obywateli. Proponujemy na przykład wzmocnienie roli polityki monetarnej, wzmocnienie roli Narodowego Banku Polskiego, odbudowę polskiego sektora bankowego. Mówimy, jak to zrobić. Proponujemy pobudzanie działalności eksportowej, zmianę polityki zarządzania aktywami walutowymi, tworzenie polskich funduszy inwestycyjnych itd.

    W imieniu posłów Ligi Polskich Rodzin oraz w imieniu członków Ogólnopolskiego Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych składam wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu, gdyż widzimy w niej ogromne zagrożenie. Dziękuję. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia