4 kadencja, 106 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Edward Płonka

4 kadencja, 106 posiedzenie, 2 dzień (29.06.2005)


17 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (druki nr 3773 i 4130).


Poseł Edward Płonka:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Mam zaszczyt w imieniu Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej przedstawić nasze stanowisko dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

    Jak już wiele razy się zdarzyło, tak i tym razem przypadki z życia wyprzedziły nasze działania legislacyjne w Sejmie. Czyn związany z usunięciem polskiego godła ze ścian budynku starostwa w Strzelcach Opolskich i umieszczenie w to miejsce herbu powiatu i dwujęzycznych tablic z nazwą powiatu zainspirował wnioskodawców do złożenia do laski marszałkowskiej projektu ustawy porządkującej przepisy dotyczące umieszczenia godła państwowego na budynkach siedziby jednostek organizacyjnych.

    Kwestia używania symboli narodowych, takich jak godło czy flaga musi być uporządkowana i ujednolicona, nie może być bowiem tak, aby przepis najlepiej wyrażony w ustawie był różnie interpretowany, jeśli chodzi o jego stosowanie; należy to prawo poprawiać, usuwać w nim luki i uszczegółowić w ten sposób, aby nie dawało możliwości do jego obchodzenia.

    Pragnę zaznaczyć, że ustawa o godle, barwach i hymnie była już kilkakrotnie nowelizowana, ostatni raz w lutym ubiegłego roku, kiedy to miałem przyjemność w imieniu Platformy Obywatelskiej wnosić o zniesienie restrykcji przewidzianych dekretem z 1955 r., a dotyczących używania symboli narodowych poza dniami świąt państwowych i ich rocznicami oraz ustanowienia dnia flagi. Niewiele osób wówczas wiedziało, że za używanie symboli narodowych poza dniami niebędącymi świętami narodowymi dekret przewidywał karę wysokiej grzywny lub do roku aresztu.

    Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. co prawda w pewnym zakresie zmieniała zapisy dekretu, ale nie znosiła kary. Takich przepisów, które dziś nazwalibyśmy absurdalnymi, można by doszukać się więcej. Argument, który prokurator rejonowy w Strzelcach Opolskich zastosował przy umorzeniu śledztwa, że zacytuję: ˝Obowiązujące w czasie zdarzenia przepisy prawa nie nakładały obowiązku umieszczenia godła na obiektach m.in. samorządowych˝, jest tylko potwierdzeniem reguły prawnej, że co nie jest zabronione, jest dozwolone. Dlatego też dobrze się stało, że wnioskodawcy zareagowali w ten sposób i wnoszą o zapis w ustawie obowiązku umieszczenia tablic z godłem i tablic z napisem nazwy jednostki organizacyjnej. W ten sposób, stosując należycie przepisy ustawy w przyszłym kształcie, mam nadzieję, że przegłosujemy tę ustawę, będziemy mogli uniknąć kompromitujących i bulwersujących opinię publiczną sytuacji, jak na przykład ta ze Strzelc Opolskich.

    Cieszy mnie też informacja, która dotarła do mnie, że grupa ekspertów i heraldyków pracuje nad nową ustawą ujmującą kompleksowo zagadnienia symboli narodowych i zmieniającą obecnie obowiązującą ustawę o godle, barwach i hymnie, która już była kilkakrotnie poprawiana i zmieniana. Mimo tych zmian pozostaje jeszcze kilka kwestii zawartych w ustawie z dnia 31 stycznia 1980 r., a nierozwiązanych do końca.

    Klub Platformy Obywatelskiej poprze przedstawiony projekt ustawy o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia