4 kadencja, 75 posiedzenie, 3 dzień - Zastępca Prokuratora Generalnego RP Kazimierz Olejnik

4 kadencja, 75 posiedzenie, 3 dzień (13.05.2004)


12 punkt porządku dziennego:
Pytania w sprawach bieżących.


Zastępca Prokuratora Generalnego RP Kazimierz Olejnik:

    Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Odpowiadając na sformułowane przez pana posła Zygmunta Wrzodaka pytania w sprawie bieżącej, dotyczące postępowań przygotowawczych przez jednostkę organizacyjną prokuratury w sprawach o przestępstwo związane z obrotem paliwami, uprzejmie informuję, co następuje.

    Śledztwo Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie, o którym wspomniał pan poseł Zygmunt Wrzodak, zostało wszczęte postanowieniem z dnia 22 lutego 2002 r. na podstawie zawiadomienia o przestępstwie złożonego przez Fortis Bank w Krakowie. Śledztwo to obejmuje tzw. ogólnokrajowy wątek prania brudnych pieniędzy pochodzących z nielegalnego obrotu paliwami ciekłymi i związanych z tym procederem przestępstw w postaci uszczupleń należności podatkowych skarbu państwa, popełnionych w warunkach zorganizowanej grupy przestępczej.

    Dotychczasowe ustalenia poczynione w toku tego śledztwa wskazują, że do legalnego systemu finansowego wprowadzono ponad 199 mln zł uzyskanych z wyżej wymienionej działalności przestępczej. Należy podkreślić, że jest to jedno z najpoważniejszych śledztw w sprawie tzw. afery paliwowej. W toku tego postępowania zarzuty przedstawiono 55 osobom. Wobec 12 podejrzanych zastosowaliśmy środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania.

    Dotychczasowy stan zaawansowania tej sprawy zezwala na przyjęcie, że jeszcze w maju br. w wybranych wątkach sprawy zostanie skierowany do Sądu Rejonowego dla Krakowa-Krowodrzy akt oskarżenia przeciwko 18 podejrzanym w tej sprawie, w tym śledztwie.

    Dodatkowo informuję, iż z posiadanych przez Prokuraturę Krajową danych wynika, iż dotychczas jednostki organizacyjne prokuratury na terenie całego kraju wszczęły bądź objęły nadzorem 176 postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa związane z obrotem paliwami. Część z nich w liczbie 53 została już zakończona poprzez skierowanie do sądów aktów oskarżenia przeciwko 264 oskarżonym. Obecnie pozostaje w toku 75 postępowań przygotowawczych przeciwko 404 podejrzanym.

    Szacunkowe straty skarbu państwa spowodowane uszczupleniem należności podatkowych w tzw. sprawach paliwowych oblicza się obecnie na kwotę ponad miliard 400 mln zł. Przy czym podkreślam, że ta kwota została odnotowana tylko w tych sprawach, w których wszczęto stosowne śledztwa. Nie obejmuje ona tzw. ciemnej liczby, której wielkości jednostki prokuratury nie znają.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Prokuratura Krajowa nie ingerowała w przebieg czynności w tym śledztwie w przesłuchania podejrzanego Jana B. Nie mogła zresztą w tym zakresie podejmować żadnych decyzji. Podkreślenia bowiem wymaga, że wszelkie decyzje i rozstrzygnięcie procederów w tym zakresie zgodnie z obowiązującą procedurą karną zawsze podejmuje prokurator prowadzący postępowanie.

    Chcę powiedzieć, że w toku tego dwuletniego śledztwa Jan B. był przesłuchiwany wielokrotnie. Po zaznajomieniu się z aktami śledztwa w dniach 7 i 8 kwietnia złożył dodatkowe wyjaśnienia. Podczas kolejnego przesłuchania w dniu 16 kwietnia odmówił składania dalszych wyjaśnień, zgodnie zresztą z obowiązującą procedurą. Ma do tego pełne prawo. Chcę podkreślić, że wszystkie wyjaśnienia podejrzany Jan B. zawsze składał w obecności swojego obrońcy, a więc miał w tym zakresie zagwarantowane wszelkie uprawnienia procesowe. Na obecnym etapie postępowania mogę powiedzieć - nie ujawniając szczegółów, albowiem tego mi robić nie wolno - iż aktualnie z udziałem tego podejrzanego są wykonywane dalsze czynności procesowe.

    Dotychczas w toku tego śledztwa nie zebrano żadnych danych, które w sposób dostateczny uzasadniałyby przyjęcie podejrzenia, iż firma BGM płaciła, jak to określił pan poseł Zygmunt Wrzodak, haracz na rzecz AWS lub SLD. Poszukiwany listem gończym Arkadiusz G. nie był dotychczas przesłuchiwany w tym postępowaniu i jest to normalne, albowiem ukrywa się przed organami ścigania i jest niedostępny dla prokuratury, odnoszenie się zaś do składanych przez niego oświadczeń medialnych jest bezprzedmiotowe i takiego zwyczaju zresztą nie ma.

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Chcę powiedzieć, iż organy prokuratury nie zbierają informacji, jak również nie gromadzą żadnych danych dotyczących przynależności partyjnej uczestników postępowania bądź członków ich rodzin. Z przekazanych natomiast przez prokuraturę apelacyjną informacji wynika, iż w tzw. sprawach paliwowych prowadzonych w okręgu apelacji rzeszowskiej i lubelskiej nie występują w charakterze podejrzanych syn byłego posła SLD oraz asystent posła SLD. Natomiast w Prokuraturze Okręgowej w Ostrołęce w toku prowadzonych postępowań przygotowawczych w tego rodzaju sprawach tylko jedna osoba, której przedstawiono zarzut popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i innych związanych z obrotem paliwami, powoływała się na swoją działalność polityczną w ramach koalicji SLD-UP. Z doniesień prasowych wynikało, iż osoba ta była członkiem Unii Pracy. Informacji tej procesowo nie weryfikowano, albowiem była ona obojętna i zbędna dla potrzeb postępowania karnego. W związku z tym nie mogę również w tym zakresie przekazać żadnych precyzyjnych informacji.

    Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie faktycznie prowadzi śledztwo, którego przedmiotem są nadużycia związane m.in. z działalnością wymienionych w pytaniu pana posła Zygmunta Wrzodaka podmiotów gospodarczych, tj. firm Tankpol i Petrobank. Postępowanie to obejmuje czyny sprawców popełnione w ramach zorganizowanej grupy przestępczej polegające na utworzeniu i kontrolowaniu podmiotów gospodarczych i bezprawnym przejmowaniu majątku polskich spółek poprzez ukrywanie faktycznych rozmiarów prowadzonej działalności gospodarczej, wzajemne wystawianie faktur poświadczających nieprawdę oraz uszczuplenia podatkowe w wyniku zawyżania faktycznych kosztów usług i towarów oraz wyrządzeniu w związku z tym szkody w odniesieniu do wymienionych podmiotów gospodarczych. W toku tego śledztwa dotychczas zarzuty przedstawiono 25 podejrzanym. W stosunku do niektórych podejrzanych faktycznie zostały przyjęte poręczenia osobiste udzielone przez polityków, m.in. senatora Rzeczypospolitej Polskiej Mieczysława Janowskiego z Bloku Senat 2001 i posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej panów Aleksandra Grada z Platformy Obywatelskiej, Mariana Curyło z Samoobrony RP oraz Grzegorza Tuderka z SLD. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia