4 kadencja, 79 posiedzenie, 1 dzień (14.07.2004)
4 punkt porządku dziennego:
Pierwsze czytanie komisyjnego projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie przez rzecznika praw obywatelskich jego pełnomocników terenowych (druk nr 3057).
Poseł Danuta Polak:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Treścią omawianej uchwały jest wyrażenie zgody na ustanowienie przez rzecznika praw obywatelskich jego pełnomocników terenowych. Powołanie ich będzie przedłużeniem jego ramienia, ułatwi dostęp obywateli do urzędów, bo wizyty rzecznika praw obywatelskich w terenie wykazały taką potrzebę.
Pomysł ten przez wiele lat krążył i dobrze, że komisje sejmowe wyszły z taką inicjatywą. Skuteczność urzędu wzrośnie, ponieważ większość obywateli oczekuje porady dotyczącej sposobu załatwienia spraw w urzędach administracji samorządowej, rządowej czy odwołania się od ich decyzji. Terenowi pełnomocnicy to szansa dla wielu obywateli, którzy swoich problemów nie mogli bezpośrednio przedstawić rzecznikowi w Warszawie.
Z rocznego sprawozdania rzecznika wynika, że na ogół skarg wpływających do urzędu w co drugim przypadku interwencja rzecznika ma skutek pozytywny. Teraz więc należy spodziewać się większej aktywności obywateli w dochodzeniu i egzekwowaniu ich praw choćby z tego tytułu, że jesteśmy już w strukturach Unii Europejskiej i mamy większą świadomość.
Unia Europejska przykłada ogromną wagę do wprowadzania w państwach członkowskich prawa zakazującego dyskryminowania osób z różnych przyczyn. Gwarantuje też obywatelom bez względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, wiek czy orientację seksualną równe traktowanie. W realizacji tych uprawnień wynikających wprost z traktatów Unii Europejskiej, a zapisanych także w konstytucji Unii Europejskiej, pomagać mają dyrektywy antydyskryminacyjne przyjęte przez Unię Europejską.
Od lipca 2003 r. obowiązuje wszystkie kraje członkowskie, a więc także i Polskę, dyrektywa 2000/43/WE zakazująca wszelkiej dyskryminacji z powodu rasy i pochodzenia etnicznego we wszystkich dziedzinach i sferach życia społecznego. Dyrektywa ta wymaga, by państwa Unii Europejskiej zapewniły wszystkim obywatelom możliwość łatwego dochodzenia roszczeń czy pomocy prawnej. O zrealizowanie tej dyrektywy w Polsce przez ostatnie dwa lata usilnie zabiegała pełnomocniczka rządu do spraw równego statusu kobiet i mężczyzn Izabela Jaruga-Nowacka. Obecnie postanowienia tej dyrektywy w Polsce nadal nie są wdrożone. Poszerzenie możliwości działania rzecznika praw obywatelskich być może przyczyni się, przynajmniej w jakimś zakresie, do realizacji ciążących na nas zobowiązań. Dodam, że za ich niezrealizowanie grożą sankcje finansowe nakładane przez Unię Europejską. Pełnomocnicy terenowi umożliwią naszym obywatelom prostszy, łatwiejszy i szybszy kontakt z odpowiednimi instytucjami.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Niezbędne jest również wdrożenie Europejskiego Kodeksu Dobrej Administracji, by petent był dobrze obsłużony przez kompetentnego urzędnika. Dlatego Unia Pracy popiera tworzenie korpusu urzędników służby cywilnej. Ponadto kruche podstawy demokracji trzeba wzmacniać dobrym i skutecznym prawem, a zadania realizować z wykorzystaniem odpowiednich środków finansowych.
Reasumując, Klub Parlamentarny Unia Pracy popiera uchwałę o powołaniu przez rzecznika praw obywatelskich pełnomocników terenowych, bo jest to kolejny etap wzmacniania demokracji. Dziękuję.
Przebieg posiedzenia