4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień (14.04.2005)
24 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego (druki nr 3810 i 3882).
Poseł Ryszard Maraszek:
Panie Marszałku! Panie Posłanki! Panowie Posłowie! Pragnę przedstawić stanowisko Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej dotyczące uchwały Senatu w sprawie ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego. Senat uchwałą z dnia 17 marca 2005 r. wprowadził 49 poprawek do ustawy. Zdecydowana większość z nich ma charakter legislacyjno-redakcyjny. Zwiększają one czytelność ustawy, zapobiegają powstawaniu ewentualnych wątpliwości interpretacyjnych co do treści i sposobów stosowania określonych w ustawie norm prawnych. Gwarantują także większą spójność z obowiązującym systemem prawnym. Jedyną merytoryczną zmianą zgłoszoną przez Senat jest poprawka ostatnia ustanawiająca normę kolizyjną w zakresie stosowania ustawy. Zgodnie z nią do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy zastosowanie będą miały przepisy tego aktu prawnego. Zapis ten pozwoli tym samym jednoznacznie wyeliminować ewentualne spory czy wątpliwości dotyczące stosowania przepisów ustawy.
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Niezwykle ważnym faktem jest, że kończymy proces legislacyjny dotyczący ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami działającymi we wszystkich sektorach usług finansowych.
Ustawa ta będzie miała pozytywny wpływ na rynek finansowy w naszym kraju, Polacy bowiem w coraz szerszym zakresie stają się klientami banków, zakładów ubezpieczeniowych czy innych instytucji finansowych. Choćby krótka destabilizacja finansowa którejkolwiek z tych instytucji może narazić na kłopoty, a nawet straty wielu klientów, dlatego też dobrze się stało, że ta ustawa w niedługim czasie wejdzie w życie. Ma ona wymiar społeczny i to o europejskim znaczeniu. Zwiększy przede wszystkim bezpieczeństwo szybko rozwijającego się polskiego sektora finansowego i zarazem dostosuje go w jeszcze większym stopniu do wymogów Unii Europejskiej. Ustawa ta oznacza przecież implementację do naszego porządku prawnego przepisów wynikających z 87 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r.
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Klub Parlamentarny Sojuszu Lewicy Demokratycznej podziela stanowisko Komisji Finansów Publicznych co do poprawek Senatu, dlatego też głosował będzie zgodnie z rekomendacją komisji przedstawioną przez posła sprawozdawcę i zawartą w druku o nr 3882. Będziemy za przyjęciem poprawek od 1. do 34. i od 36. do 49., a jedynie przeciw poprawce 35. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia