4 kadencja, 79 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Ewa Kantor

4 kadencja, 79 posiedzenie, 1 dzień (14.07.2004)


8 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy Karta nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 3068 i 3071).


Poseł Ewa Kantor:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Chcę powiedzieć, że Koło Poselskie ˝Dom Ojczysty˝ stoi na stanowisku, iż Karta nauczyciela jest tym osiągnięciem tej grupy zawodowej, które służy tej grupie, służy zapewnieniu wysokich wyników kształcenia, jakości pracy w szkole i równocześnie pozwala w sposób pośredni na realizację przez państwo jego konstytucyjnych zadań w dziedzinie oświaty. I nie będę się już odnosiła do refleksji na temat karty, na temat tego wszystkiego, co powinna ona zapewniać i czego do tej pory jeszcze brakuje, pewnie będziemy musieli jeszcze bardziej walczyć o kartę, bronić jej, niż powodować zmiany, które służyłyby środowisku i oświacie. Natomiast jeśli chodzi o te poprawki, które Senat przyjął, swoją uwagę chcę zwrócić na poprawkę nr 3, która poszerza grono osób, z którymi rząd ma konsultować wysokość płac dla nauczycieli, do Komisji Trójstronnej Rządu i Samorządu Terytorialnego i będziemy głosować za tą propozycją. Ale przyjęcie tej propozycji jest równoznaczne z koniecznością odrzucenia poprawki 4. Senatu, która chce doprowadzić tylko do, do opiniowania regulaminów, a nie uzgadniania. Stoimy na stanowisku, że regulaminy płacy, dodatków, te, które mają motywować środowisko oświatowe, nauczycieli, powinny być corocznie uzgadniane ze związkami zawodowymi i że prawidłowo działający samorząd ma obowiązek przestrzegania prawa, skoro chce wymagać tego od swoich obywateli i pracowników. Czyli musi być przede wszystkim przykładem dla pracowników, dla nauczycieli tego, że przestrzega prawo i wywiązuje się ze swoich obowiązków konstytucyjnych. Uważamy, że ta poprawka Senatu jest niewłaściwa i będziemy głosować za jej odrzuceniem.

    Będziemy również za przyjęciem poprawki Senatu, która mówi o przedłużeniu czasu, jeżeli chodzi o potwierdzenie wpisu na listę ekspertów, chodzi o dodatkowe dokształcanie, ponieważ uważamy, że to jest tylko działanie pozorne, jakieś kursy dla ekspertów, to właściwie ich wiedzy, umiejętności nie poszerza, a jest to tylko próba wyciągnięcia pieniędzy ze środowiska oświatowego. Uważamy również, że termin wejścia w życie ustawy jest został zmieniony przez Senat w sposób nieuzasadniony i będziemy głosować za odrzuceniem tej propozycji. Ustawa powinna wejść 14 dni po jej uchwaleniu. Za pozostałymi poprawkami będziemy głosować tak, jak ustaliła komisja.

    Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia