4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień (14.04.2005)
17 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie udziału Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2004 r. (podczas Prezydencji Niderlandzkiej) (druki nr 3711 i 3815).
Poseł Sylwia Pusz:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! 10 lutego Komisja do Spraw Unii Europejskiej przyjęła projekt uchwały w sprawie udziału Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2004 r. Z kolei podczas debaty sejmowej, która odbyła się 10 marca, na wniosek Platformy Obywatelskiej skierowano ten projekt uchwały ponownie do komisji. Na posiedzeniu komisji w dniu 18 marca nie wniesiono żadnych poprawek do tego projektu uchwały.
Dzisiaj mamy zatem taką oto sytuację, że od 2 miesięcy krąży między Izbą a komisją projekt uchwały w niezmienionej wersji, bez wprowadzonych poprawek, i z nieznanych powodów - przynajmniej mi nieznanych - nie możemy go przyjąć. Dzisiaj, w połowie kwietnia, nadal dyskutujemy nad okresem lipiec-grudzień 2004 r., zamiast powoli zbliżać się do podsumowywania prezydencji luksemburskiej, a więc okresu styczeń-czerwiec 2005 r. Myślę, że z powodzeniem tak cenny czas dzisiejszej debaty moglibyśmy wykorzystać na szereg innych spraw, które sprawiają nam problemy, budzą wiele kontrowersji.
Na przykład jest wiele problemów - o czym dzisiaj powiedzieli już moi przedmówcy i co było wczoraj tematem naszego spotkania w Komisji do Spraw Unii Europejskiej - natury kompetencyjnej na szczeblu wojewódzkim w kwestii przyjmowania i akceptacji projektów lub całej procedury konkursowej. Nadal w wielu województwach budzą pewne zastrzeżenia panele ekspertów, postanowienia komitetów sterujących, które wyłaniają projekty. Przez województwa przetoczyły się już pierwsze fale protestów dotyczących zasadności wyłaniania tych projektów. Wielu beneficjentów narzeka na zmiany, które są wprowadzane zbyt często w trakcie składania projektów, w związku z czym powoduje to opóźnienia.
Generalny wniosek z wczorajszej debaty na forum Komisji do Spraw Unii Europejskiej był taki, że chcemy uproszczenia procedur. Nie komplikujmy sobie życia. Przykłady podawane przez marszałków województw, wskazujące, że jeden grosz powoduje podjęcie uchwały przez zarząd wojewódzki, która zmienia całą procedurę i wpływa na to, że beneficjenci po raz kolejny muszą składać wnioski, świadczą o tym, że coś jest nie tak. Moim zdaniem należałoby poświęcić taką debatę jak dzisiejsza, i ten czas, na rozwiązywanie kolejnych problemów. Nie wracajmy do okresu lipiec-grudzień 2004 r., bo ci, którzy nas oglądają i słuchają, zastanawiają się zapewne, że coś tu jest nie tak. Może jednak głosy, które płyną na temat pracy Sejmu, są uzasadnione.
Nie chciałabym się zgodzić z tym wnioskiem, dlatego też, panie marszałku, mam apel, by jutro podczas głosowań przyjąć poprawki, które zostały złożone przez pana posła Grada, i rozstrzygnąć ostatecznie kwestię tej uchwały oraz przejść do następnych tematów. A mamy przed sobą bardzo poważną debatę dotyczącą traktatu konstytucyjnego, bo musimy rozstrzygnąć tryb ratyfikacji tego traktatu. Myślę, że dzisiaj powinniśmy zmierzyć się z tym wyzwaniem, a nie debatować o tym, co było w grudniu, w listopadzie bądź w październiku. Kończąc tym apelem, chcę powiedzieć, że klub Socjaldemokracji Polskiej popiera uchwałę w oryginalnym brzmieniu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia