4 kadencja, 79 posiedzenie, 1 dzień (14.07.2004)
1 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druki nr 2658 i 3008)
Poseł Antoni Stanisław Stryjewski:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Czy rząd wyłoni ministerstwo do spraw rodziny, być może i rodziny, i młodzieży, które kompleksowo prowadziłoby sprawy rodzin?
Pan, panie ministrze, jako członek rządu zdaje sobie sprawę, że sprawy rodziny są rozproszone w różnych ministerstwach, są w oglądzie różnych ministerstw. Może najwyższy czas wyłonić to ministerstwo. Oczywiście pan nie będzie decydował, decyduje o tym premier, jednakże być może tutaj głos Wysokiej Izby i pana to spowoduje.
Jak rząd, panie ministrze, zamierza zmienić ustawodawstwo w zakresie orzekania o alimenty oraz ich ściągania? Tu jest dużo patologii. Czy rząd zamierza zmienić ustawę o komornikach sądowych tak, aby ściągali oni w sposób bardziej skuteczny alimenty? Obecnie oni wolą ściągać różne należności i wizytować szpitale.
Jak rząd, panie ministrze, zamierza wyrównać pozycję prawną i finansową rodzin pełnych i niepełnych? Już od czasu PRL-u rodziny niepełne są uprzywilejowane. Czy nie najwyższy czas już z tą dyskryminacją konstytucyjną skończyć?
Czy rząd, panie ministrze, ma program edukacji prorodzinnej dzieci i młodzieży?
Kryzys rodziny, kryzys małżeństwa, dziś obserwowany także w Rzeczypospolitej wynika m.in. z propagowania w mediach oraz w programach szkolnych przemocy, nieobyczajności, konsumpcyjnego stylu życia, seksualności bez odpowiedzialności, wreszcie zboczeń. Czy rząd konsultuje i współpracuje w tym zakresie z Kościołem katolickim oraz z innymi wspólnotami wyznaniowymi?
Panie Ministrze! Czy rząd monitoruje działalność samorządów w zakresie realizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych? Ile z nich nie wywiązuje się z obowiązku wypłacenia świadczeń? Jaka jest skala opóźnień? Z czego tego opóźnienia wynikają? Czy budżet państwa przekazuje w terminach środki pieniężne dla gmin na zasiłki rodzinne? Czy gminy prawidłowo dysponują środkami na świadczenia rodzinne, czy też dochodzi do nadużyć, na przykład kredytowania kosztem świadczeń rodzinnych innych zadań gminnych?
I ostatnie pytanie. Czy rząd przewiduje zarówno zmianę progu dochodowego, jak i wysokości stawki świadczenia rodzinnego, tak aby zakres pomocy państwa dla rodzin był większy? Dziękuję pięknie. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia