4 kadencja, 51 posiedzenie, 2 dzień (26.06.2003)
19 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim (druki nr 1688 i 1703).
Poseł Sprawozdawca Krystyna Skowrońska:
Szanowny Panie Marszałku! Panie i Panowie Posłowie! Panie Ministrze! W imieniu Komisji Finansów Publicznych przedkładam Wysokiej Izbie sprawozdanie o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim, druk nr 1688. Sprawozdanie zostało panom posłom i paniom posłankom przedłożone w druku nr 1704. Posiedzenie Komisji Finansów Publicznych w sprawie rozpatrzenia sprawozdania Senatu odbyło się w dniu 24 czerwca 2003 r.
Senat do powyższej nowelizacji przedłożył 7 poprawek. Poprawka 1. koryguje przepisy dotyczące zakresu stosowania ustawy do tzw. banków usamodzielnionych, zgodnie z założeniem, iż nie ma innych banków spółdzielczych niż zdefiniowane w ustawie. Bez tej zmiany przepis nie spowodowałby przewidzianych w uzasadnieniu do projektu ustawy skutków, ponieważ wyłączone spod jej działania zostałyby wyłącznie banki spółdzielcze niespełniające warunków definicji art. 2 pkt 1, których fundusze własne wynoszą co najmniej 5 mln euro. Komisja poprawkę 1. przyjęła.
Poprawka 2. jest poprawką doprecyzowującą. Uznaje się, że warunkiem nabycia uprawnień do akcji BGŻ SA jest rozwiązanie stosunku pracy z określonych przyczyn w państwowo-spółdzielczym Banku Gospodarki Żywnościowej lub Banku Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna, a nie w dowolnym zakładzie pracy. Komisja rekomenduje poprawkę 2. do przyjęcia.
Poprawka 3. ma charakter doprecyzowujący. Komisja ją również rekomenduje do przyjęcia.
Komisja rekomenduje również poprawkę 4. oraz poprawkę 5. Poprawka 5. precyzuje, iż bank spółdzielczy będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego do czasu osiągnięcia funduszy własnych w wysokości dokładnie 1 mln euro, a nie do czasu uzyskania poziomu tych funduszy nieprzekraczającego tej kwoty.
Zdecydowanie odmiennie komisja postąpiła w przypadku zgłoszonej przez Senat poprawki 6., której celem było zmodyfikowanie warunku skorzystania przez banki ze zwolnienia podatkowego dotyczącego przekazywania części zysku z operacji z członkami banku na zwiększenie funduszu zasobowego. W tym przypadku, przy 0 głosach za przyjęciem, 20 przeciw i 2 wstrzymujących się, komisja rekomenduje nieprzyjęcie poprawki 6.
Komisja rekomenduje zaś poprawkę ostatnią, poprawkę 7., która ma na celu doprecyzowanie przepisu przez wskazanie, że wezwanie do złożenia oświadczenia o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji BGŻ Spółka Akcyjna ma dotyczyć tylko tych osób, którym uprawnienia w tym zakresie zostają przyznane niniejszą nowelizacją.
Serdecznie chciałabym podziękować paniom i panom posłom, którzy pracowali, mając bardzo krótki termin. W tym układzie ustawa o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych i ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim będzie mogła zostać przyjęta. Chciałabym również zaznaczyć, że sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych pani prof. Danuta Hübner wyraziła pozytywną opinię co do zgodności tejże nowelizacji z przepisami Unii Europejskiej. Dziękuję bardzo.
Przebieg posiedzenia