4 kadencja, 55 posiedzenie, 2 dzień - Poseł Hanna Mierzejewska

4 kadencja, 55 posiedzenie, 2 dzień (27.08.2003)


17, 18, 19, 20 i 21 punkt porządku dziennego:

17. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1853).
18. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1852).
19. Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1843).
20. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 1645).
21. Pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk nr 1712).


Poseł Hanna Mierzejewska:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Pragnę zapytać pana ministra, jaki jest sens obciążania podatkiem od dochodu instytucji, które mają charakter nonprofit. Na marginesie warto powiedzieć, że formalnie w naszym kraju takich instytucji nie ma; określa się tak podmioty, które w swoich celach statutowych nie przewidują gromadzenia kapitału i osiągania zysku.

    Pan minister powołuje się na ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie i informuje nas, że podatek dochodowy od osób fizycznych i prawnych nie obejmie stowarzyszeń o charakterze charytatywnym. Ale przecież w naszym państwie działają także stowarzyszenia, które nie mają takiego charakteru, zatem podatek dochodowy obejmie znakomitą większość stowarzyszeń. Owszem, mamy w tym projekcie gwarancję, że jeśli dochody wejdą w koszty, to w rozliczeniu rocznym podatek zostanie zwrócony. Jednak pamiętajmy o tym, że stowarzyszenia są podmiotami, które w przeróżny sposób zbierają pieniądze, aby prowadzić działalność statutową. Wiadomo, że one nie wyprowadzą co miesiąc swoich rachunków na zero, to jest po prostu niemożliwe, a odprowadzanie 20% podatku uszczupli w znaczny sposób finanse tych podmiotów, co w konsekwencji ograniczy ich działalność statutową.

    Pytam zatem: Jaki sens ma proponowana zmiana? Czy chodzi o mnożenie papierków i etatów urzędniczych? Przecież stowarzyszenia, jeśli mają dochody, nie kapitalizują ich, lecz wydają na cele statutowe, zatem wpłacony przez nie podatek będzie im po czasie zwracany, a skarb państwa będzie miał z tej skomplikowanej procedury na swoim koncie zero. A może proponowana zmiana ma zmniejszyć bezrobocie w kraju, gdyż opodatkowanie instytucji nonprofit będzie wymagało zatrudnienia niemałej grupy urzędników skarbowych? Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia