4 kadencja, 82 posiedzenie, 4 dzień - Marszałek

4 kadencja, 82 posiedzenie, 4 dzień (27.08.2004)


    (Wznowienie posiedzenia o godz. 9 min 11)

    (Na posiedzeniu przewodniczą marszałek Sejmu Józef Oleksy oraz wicemarszałkowie Józef Zych, Tomasz Nałęcz i Donald Tusk)

Marszałek:

    Wznawiam posiedzenie.

    Przepraszam Wysoką Izbę za 10-minutowe opóźnienie. Po prostu Konwent Seniorów nie mógł zakończyć prac bez omówienia do końca pewnych kontrowersyjnych kwestii i to jest jedyna przyczyna. Obiecuję, że to się nie będzie zdarzać.

    Na sekretarzy dzisiejszych obrad powołuję panów posłów Zdzisława Kałamagę i Andrzeja Grzesika.

    Protokół i listę mówców prowadzić będzie pan poseł Andrzej Grzesik.

    Proszę wyznaczonych posłów o zajęcie miejsc, co uczynili.

    Proszę posła sekretarza o odczytanie komunikatów.

Sekretarz Poseł Andrzej Grzesik


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Wysoka Izbo! Prezydium Sejmu przedłożyło projekt uchwały ˝Pamięć i Odpowiedzialność˝ w 65. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej.

    Projekt ten został państwu doręczony w druku nr 3204.

    W związku z tym, po uzyskaniu opinii Konwentu, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący rozpatrzenie tego projektu, co uczynimy za chwilę.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 25. porządku dziennego: Przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały ˝Pamięć i Odpowiedzialność˝ w 65. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej (druk nr 3204).

    Wysoka Izbo! Za cztery dni mija 65. rocznica wybuchu jednej z najkrwawszych wojen w historii cywilizacji. (Zebrani wstają) Polska i Polacy czcić będą tę rocznicę nieustannie. Jest ona na zawsze wpisana w naszą narodową pamięć.

    ˝W 65. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa do szczególnego szacunku dla prawdy historycznej i przeciwstawienia się próbom rozmywania odpowiedzialności Niemiec i Związku Sowieckiego za wywołanie II Wojny Światowej i popełnione w jej czasie zbrodnie, i zniewolenie narodów, i deportacje, i podział Europy.

    Polska, która jako pierwsza oparła się agresji Niemiec hitlerowskich i poniosła ogrom ofiar w czasie II Wojny Światowej, ma szczególne prawo do upominania się o respekt dla prawdy historycznej jako fundamentu sprawiedliwości i solidarności w Europie. W imię pamięci o ofiarach II Wojny Światowej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do wszystkich instytucji i państw Unii Europejskiej o szacunek dla tych wartości w imię dobra pokojowej współpracy narodów europejskich.

    Oczekujemy od Niemiec uznania raz na zawsze odpowiedzialności za całość skutków agresji na Polskę i wynikających z tego prawnych konsekwencji˝. (Oklaski)

    Dziękuję bardzo.

    Stwierdzam, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ˝Pamięć i Odpowiedzialność˝ w 65. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej.

    Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisja Ustawodawcza przedłożyły dodatkowe sprawozdanie o projekcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie przez rzecznika praw obywatelskich jego pełnomocników terenowych.

    Sprawozdanie to zostało paniom i panom posłom doręczone w druku nr 3116-A.

    W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkt obejmujący głosowania nad tym projektem. Głosowania te przeprowadzimy w bloku głosowań.

    Prezydium Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu, przedłożyło wnioski w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych, wyboru nowego składu osobowego Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

    Wnioski te zostały państwu doręczone odpowiednio w drukach nr 3200 i 3201.

    W związku z tym, po uzyskaniu jednolitej opinii Konwentu, podjąłem decyzję o uzupełnieniu porządku dziennego o punkty dotyczące tych spraw. Punkty te rozpatrzymy w bloku głosowań.

    Zanim przystąpimy do głosowań, panie i panowie, chciałbym poinformować państwa o przyznaniu pani poseł Grażynie Paturalskiej tytułu honorowego ambasadora pokoju przez Światową Konferencję Pokoju, która kilka dni temu zakończyła się w Seulu. To cenne wyróżnienie zostało przyznane za działalność charytatywną i polityczną, która integruje różne środowiska polityczne, a także za uprawianie polityki ponad podziałami światopoglądowymi. (Oklaski)

    Pani poseł Paturalska chce za moim pośrednictwem serdecznie podziękować wszystkim państwu, swoim koleżankom i kolegom parlamentarzystom, u których znalazła oddźwięk i poparcie jej działalność.

    Chcę dodać, że działania charytatywne inicjowane przez panią poseł Paturalską dobrze wpisują się w jakże nam potrzebną parlamentarną tradycję inicjatyw ponad podziałami. Raz jeszcze gratuluję pani poseł.

    Powracamy do rozpatrzenia...

    Pani poseł przed głosowaniami?

    Proszę.

Poseł Barbara Marianowska


Marszałek:

    Pani poseł, bardzo przepraszam, to będzie na końcu wszystkich głosowań, wtedy poproszę panią o przedstawienie tego wniosku.

Poseł Barbara Marianowska


Marszałek:

    Pani poseł, jeszcze raz zwracam pani uwagę, że nie jesteśmy przy tym punkcie. Poproszę panią o głos, kiedy będziemy zajmować się składami komisji.

    (Głos z sali: Tak jest. )

Poseł Barbara Marianowska


Marszałek:

    Bardzo proszę.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 20. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz ustawy Kodeks karny wykonawczy.

    Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Cezarego Grabarczyka oraz przeprowadził dyskusję.

    W dyskusji nie zgłoszono poprawek do projektu ustawy.

    Przystępujemy do trzeciego czytania.

    Komisja wnosi o uchwalenie projektu ustawy zawartego w sprawozdaniu.

    Kto z państwa jest za przyjęciem w całości projektu ustawy, zechce podnieść rękę.

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 412 posłów. Za ustawą oddano 372 głosy, przeciw - 38, wstrzymały się 2 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz ustawy Kodeks karny wykonawczy.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 1. porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw.

    Sejm wysłuchał uzasadnienia projektu ustawy przedstawionego przez ministra polityki społecznej pana Krzysztofa Patera oraz przeprowadził dyskusję.

    W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu.

    Poddam go pod głosowanie.

    Odrzucenie tego wniosku będzie oznaczało, że Sejm, zgodnie z propozycją zaopiniowaną przez Prezydium Sejmu, skierował ten projekt do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z rządowym ˝Programem uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych˝.

    Kto z państwa jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu tego rządowego projektu ustawy?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 418 posłów. Za wnioskiem o odrzucenie ustawy było 155 posłów, przeciw - 261, wstrzymały się 2 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm wniosek o odrzucenie projektu ustawy odrzucił.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 2. porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

    Sejm wysłuchał uzasadnienia przedstawionego przez ministra polityki społecznej pana Krzysztofa Patera oraz przeprowadził dyskusję.

    W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

    Poddam go pod głosowanie.

    Jego odrzucenie będzie oznaczało, że Sejm skierował ten projekt ustawy do Komisji Nadzwyczajnej, jak poprzednio, czyli do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z rządowym ˝Programem uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych˝.

    Kto z państwa jest za wnioskiem o odrzucenie ustawy w pierwszym czytaniu?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 418 posłów. Za wnioskiem o odrzucenie oddano 209 głosów, przeciw - 209, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    (Poseł Tadeusz Iwiński: Panie marszałku, jaki wniosek?)

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy, a więc skierował go do rozpatrzenia do Komisji Nadzwyczajnej.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 3. porządku dziennego: Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

    Sejm wysłuchał uzasadnienia przedstawionego przez ministra polityki społecznej pana Krzysztofa Patera oraz przeprowadził dyskusję, w której zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

    Poddam to pod głosowanie.

    Odrzucenie tego wniosku będzie oznaczało, iż Sejm, zgodnie z propozycją zaopiniowaną przez Prezydium Sejmu, skierował ten projekt ustawy do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z rządowym ˝Programem uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych˝.

    (Głos z sali: Prasa o tym dawno pisała.)

    Kto z państwa jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 418 posłów. Za wnioskiem o odrzucenie oddano 205 głosów, przeciw - 213, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm nie przyjął wniosku o odrzucenie projektu ustawy w pierwszym czytaniu, a więc skierował go do rozpatrzenia w Komisji Nadzwyczajnej.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 6. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Spraw Zagranicznych o poselskim projekcie uchwały w sprawie reparacji Niemiec na rzecz Polski.

    Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Janusza Dobrosza oraz przeprowadził dyskusję.

    W dyskusji zgłoszono wniosek o przystąpienie do głosowania bez ponownego kierowania projektu uchwały do komisji, a także wniosek o odrzucenie projektu uchwały oraz poprawki.

    Informuję, że wniosek o odrzucenie projektu uchwały został przez wnioskodawców wycofany.

    W pierwszej kolejności poddam pod głosowanie wniosek o przystąpienie do głosowania bez skierowania projektu uchwały do komisji.

    Odrzucenie tego wniosku będzie oznaczało, że Sejm, zgodnie z propozycją marszałka, podjął decyzję o skierowaniu projektu do komisji w celu przedstawienia sprawozdania o zgłoszonych poprawkach.

    Przechodzimy do głosowania.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Poseł Janusz Dobrosz


Marszałek:

    Dziękuję.

    Proszę, pan poseł Macierewicz.

Poseł Antoni Macierewicz


Marszałek:

    Dziękuję.

    Pan poseł Iwiński.

Poseł Tadeusz Iwiński


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Giertych.

Poseł Roman Giertych


Marszałek:

    Dziękuję.

    Pan poseł Czerwiński.

Poseł Jerzy Czerwiński


Marszałek:

    Dziękuję.

    Pan poseł Jurek, jako ostatni.

Poseł Marek Jurek


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę państwa, chcę zwrócić uwagę, by nie przywoływać orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczy ono wyłącznie procedury ustawodawczej, a Sejm w tej chwili rozpatruje uchwałę, a więc niepotrzebnie przywołujemy orzeczenie Trybunału, argumentując, że ma tu miejsce jakieś obchodzenie czy łamanie prawa.

    Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem o przystąpienie do głosowania...

    (Głos z sali: Przepraszam, panie marszałku...)

    Nie, panie pośle, zabierał pan głos, przedstawił pan racje. Nie możemy w nieskończoność tkwić przy jednym głosowaniu. Przystąpiliśmy już, panie pośle, do głosowania.

    (Głos z sali: Marszałek Zych formułował wnioski.)

    Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem o przystąpienie do głosowania bez ponownego kierowania projektu uchwały do komisji.

    Kto z państwa jest za przyjęciem tego...

    (Głos z sali: Panie marszałku...)

    Panie pośle, proszę o zajęcie miejsca.

    (Głos z sali: Siadaj.)

Poseł Marek Jurek


Marszałek:

    Po głosowaniu rozpatrzę ten wniosek.

    Przystępujemy...

    Panie pośle, proszę zająć miejsce.

Poseł Marek Jurek


Marszałek:

    Nie, nie można, panie pośle.

Poseł Roman Giertych


Marszałek:

    Panie pośle, jesteśmy z trakcie procedury.

Poseł Roman Giertych


Marszałek:

    Proszę opuścić mównicę, panie pośle.

Poseł Roman Giertych


Marszałek:

    Panie pośle, proszę opuścić mównicę.

Poseł Roman Giertych


Marszałek:

    Panie pośle, ja prowadzę te obrady i proszę mi nie pomagać, kiedy o to nie proszę.

Poseł Roman Giertych


Marszałek:

    Dziękuję panu bardzo.

    Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem o przystąpienie do głosowania bez ponownego kierowania projektu uchwały do komisji. (Protesty na sali)

    (Głosy z sali: Nie głosujmy.)

    Kto z państwa jest za tym wnioskiem, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosu? (Poruszenie na sali)

    Głosowało 408 posłów. Za wnioskiem oddano 133 głosy, przeciwko - 268, wstrzymało się 7 osób.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm nie przyjął wniosku o przystąpienie do głosowania bez ponownego skierowania projektu uchwały do komisji.

    W świetle tego informuję, iż Prezydium Sejmu rekomenduje Wysokiej Izbie skierowanie projektu ponownie do komisji w celu przygotowania sprawozdania do drugiego czytania bis.

    Czy wniosek dotyczący Konwentu jest aktualny?

Poseł Marek Jurek


Marszałek:

    Słucham?

    (Głos z sali: Sprzeciw.)

Poseł Marek Jurek


Marszałek:

    Zarządzam 15 minut przerwy i proszę Konwent do sali obok.

    (Przerwa w posiedzeniu od godz. 9 min 37 do godz. 10 min 01)

Marszałek:

    Wznawiam obrady.

    Proszę państwa, Konwent przeprowadził wymianę opinii i poglądów w sprawach, które były podnoszone z mównicy przed głosowaniami. Mamy jeden wspólny pogląd, że materia, która podlegała tej dyskusji, jest naprawdę dla polskiego narodu, społeczeństwa, niesłychanie ważna i trzeba zrobić wszystko, żeby bez formalnoproceduralnych sporów doprowadzić do zrealizowania celu, jaki w projekcie uchwały został zawarty. Dlatego liczymy na to, jako Prezydium i Konwent, że komisja przeprowadzi ocenę: odrębną, wspólną, przedłoży dwa projekty, jeden wspólny projekt, dojdzie do jakichś porozumień po to, żeby sprawa mogła być prawidłowo przez Sejm w rezolucji oceniona. Tak chciałem zamknąć poprzedni punkt.

    (Poseł Antoni Macierewicz: Panie marszałku, przepraszam bardzo...)

    (Poseł Ryszard Zbrzyzny: Nie ma.)

Poseł Antoni Macierewicz


Marszałek:

    Nie jest mi znana niczyja intencja odkładania tej ważnej sprawy, więc to jest indywidualny pogląd pana posła. Myślę, że komisja zechce pracować tak, żeby na najbliższym lub na następnym posiedzeniu można było zakończyć tę kwestię.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 14. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Zdrowia o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o kosmetykach.

    Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez panią poseł Marię Gajecką-Bożek oraz przeprowadził dyskusję.

    Przechodzimy do głosowania.

    Przypominam, że Sejm odrzuca poprawkę Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

    Jeśli Sejm nie odrzuci poprawki Senatu bezwzględną większością głosów, uważa się ją za przyjętą.

    Głosować będziemy nad wnioskami o odrzucenie poprawek Senatu.

    W 1. poprawce do art. 3 pkt 1 ustawy nowelizowanej Senat proponuje, aby użyte w ustawie określenie ˝producent˝ oznaczało przedsiębiorcę, który wytwarza i wprowadza kosmetyk do obrotu albo który wprowadza kosmetyk do obrotu, a także jego przedstawiciela oraz każdą osobę, która występuje jako wytwórca, umieszczając na produkcie lub dołączając do niego m.in. swoją firmę, a nie, jak uchwalił Sejm, swoje nazwisko lub nazwę.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za odrzuceniem poprawki Senatu?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 403 posłów. Większość bezwzględna wynosi 202. Za odrzuceniem oddano 4 głosy, przeciw - 399, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 1. poprawkę Senatu.

    W 2. poprawce do art. 4 ust. 3 ustawy nowelizowanej Senat proponuje zmianę o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.

    Komisja wnosi o jej przyjęcie.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 411 posłów. Większość bezwzględna wynosi 206. Za odrzuceniem oddano 1 głos, nikt się nie wstrzymał, przeciw - 410.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 2. poprawkę Senatu.

    W 3. poprawce do art. 4a ustawy nowelizowanej Senat proponuje m.in. dodać ust. 2a stanowiący, że zakaz wprowadzania do obrotu kosmetyków testowanych na zwierzętach obowiązuje od momentu zastąpienia testu na zwierzętach przez jedną lub więcej uznanych i przyjętych w Unii Europejskiej metod alternatywnych.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 415 posłów. Większość bezwzględna wynosi 208. Nikt nie był za odrzuceniem, 1 osoba się wstrzymała, przeciw głosowało 414 osób.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 3. poprawkę Senatu.

    W 4. poprawce do art. 2 ustawy nowelizującej Senat proponuje, aby dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 5 ust. 3 ustawy o kosmetykach zachowały moc do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych, nie dłużej jednak niż przez okres 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 415 posłów. Większość bezwzględna wynosi 208. Za oddano 2 głosy, przeciw - 413, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 4. poprawkę Senatu.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 15. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.

    Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez posła Grzegorza Tuderka oraz przeprowadził dyskusję.

    Przechodzimy do głosowania.

    Głosować będziemy zgodnie z poprzednimi zasadami.

    W 1. poprawce do art. 37j ust. 1 pkt 4 ustawy nowelizowanej Senat proponuje zmianę o charakterze redakcyjnym.

    Komisja wnosi o jej przyjęcie.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 398 posłów. Większość bezwzględna wynosi 200. 3 osoby były za odrzuceniem, 393 - przeciw, 2 osoby się wstrzymały.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 1. poprawkę Senatu.

    W 2. poprawce do art. 37j ust. 2 Senat proponuje, aby podmioty określone w tym przepisie były zwolnione z obowiązku uiszczania opłaty paliwowej, gdy to wynika z ratyfikowanych przez Rzeczpospolitą Polską umów międzynarodowych.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za odrzuceniem poprawki?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 411 posłów. Większość bezwzględna wynosi 206. Za oddano 402 głosy, przeciw - 9, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm 2. poprawkę Senatu odrzucił.

    W 3. poprawce do art. 37j ust. 3 Senat proponuje zmianę powołania w tym przepisie.

    Komisja wnosi o jej przyjęcie.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 403 posłów. Większość bezwzględna wynosi 202. Nikt nie był za odrzuceniem, nikt się nie wstrzymał, przeciw było 403 posłów.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm 3. poprawkę Senatu przyjął.

    W 4. poprawce do art. 37o ust. 1 Senat proponuje zmianę o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 403 posłów. Większość bezwzględna wynosi 202. 1 osoba była za odrzuceniem, nikt się nie wstrzymał, 402 osoby były przeciw.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 4. poprawkę Senatu.

    W 5. poprawce polegającej na dodaniu art. 1a w ustawie nowelizującej Senat proponuje, aby do postępowań administracyjnych w sprawach objętych przepisami niniejszej ustawy, wszczętych, a niezakończonych przed dniem jej wejścia w życie, stosować przepisy dotychczasowe.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 409 posłów. Większość bezwzględna wynosi 205. Nikt nie był za, nikt się nie wstrzymał, 409 głosów było przeciw.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 5. poprawkę Senatu.

    W 6. poprawce do art. 2 ustawy nowelizującej Senat proponuje, aby ustawa weszła w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, a nie, jak uchwalił Sejm, po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za odrzuceniem poprawki?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 413 posłów. Większość bezwzględna wynosi 207. Za oddano 325, przeciw - 88, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 6. poprawkę Senatu.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 23. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

    Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Wiesława Okońskiego i przeprowadził dyskusję.

    Przechodzimy do głosowania zgodnie z zasadami stosowanymi w poprzednim punkcie porządku.

    W poprawce do art. 4 ust. 2 Senat proponuje, aby przepis art. 19 ust. 9 ustawy nowelizowanej w brzmieniu dotychczas obowiązującym stosować do przedsięwzięć inwestycyjno-budowalnych objętych wnioskami wstępnymi o udzielenie kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego złożonymi przed dniem 1 stycznia 2005 r.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto z państwa jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 411 posłów. Większość bezwzględna - 206. 1 osoba była za, nikt się nie wstrzymał, przeciw - 410.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął poprawkę.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 24. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz o zmianie ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie.

    Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez panią poseł Małgorzatę Ostrowską oraz przeprowadził dyskusję.

    Przechodzimy do głosowania zgodnie z zasadami stosowanymi w poprzednim punkcie.

    Poprawki od 1. do 4. Senat zgłosił do art. 1 zawierającego zmiany w ustawie o rachunkowości.

    Poprawki: 1., 3., 4. i 5. mają charakter redakcyjno-legislacyjny. Będziemy nad nimi głosować łącznie.

    Komisja wnosi o ich przyjęcie.

    Kto jest za ich odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 411 posłów. Większość bezwzględna - 206. Za oddano 1 głos, nikt się nie wstrzymał, przeciw - 410.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm poprawki: 1., 3., 4. i 5. Senatu przyjął.

    W 2. poprawce do art. 64 ust. 1 pkt 4 ustawy nowelizowanej Senat proponuje, aby badaniu i ogłaszaniu podlegały także roczne sprawozdania finansowe pozostałych jednostek, w których suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 mln euro lub przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 4 mln euro.

    Komisja wnosi o odrzucenie.

    Kto jest za odrzuceniem poprawki?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 409 posłów. Większość bezwzględna - 205. Za oddano 275 głosów, przeciw - 134, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 2. poprawkę Senatu.

    Poprawki od 3. do 5. już rozpatrzyliśmy.

    W 6. poprawce do art. 4 ustawy nowelizowanej Senat proponuje, aby dotychczasowy art. 4 oznaczyć jako art. 1a.

    Komisja wnosi o odrzucenie.

    Kto jest za odrzuceniem tej poprawki?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 408 posłów. Większość bezwzględna - 205. Za oddano 402 głosy, przeciw - 6, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 6. poprawkę Senatu.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 9. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Konwencji o pozbawianiu uprawnień do kierowania pojazdami, sporządzonej w Luksemburgu dnia 17 czerwca 1998 r.

    Sejm wysłuchał sprawozdania przedstawionego przez pana posła Andrzeja Zająca, przeprowadził dyskusję.

    W dyskusji nie zgłoszono poprawek.

    Przechodzimy więc do trzeciego czytania.

    Komisje wnoszą o uchwalenie projektu ustawy w brzmieniu przedłożenia zawartego w druku nr 3074.

    Kto z państwa jest za przyjęciem w całości projektu ustawy?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 405 posłów. Za oddano 402 głosy, przeciw - 3, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o ratyfikacji Konwencji o pozbawianiu uprawnień do kierowania pojazdami, sporządzonej w Luksemburgu 17 czerwca 1998 r.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 10. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Wiedniu dnia 13 stycznia 2004 r.

    Sejm wysłuchał sprawozdania pana posła Grzegorza Woźnego, przeprowadził dyskusję, w której nie zgłoszono poprawek.

    Przechodzimy więc do trzeciego czytania.

    Komisje wnoszą o uchwalenie projektu ustawy z druku nr 3079.

    Kto jest za przyjęciem w całości tego projektu ratyfikacji?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 410 posłów i wszyscy byli za.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    W związku z tym stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o ratyfikacji umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Austrii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Wiedniu dnia 13 stycznia 2004 r..

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 11. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Konwencji między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Azerbejdżańskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Warszawie dnia 26 sierpnia 1997 r.

    Sejm wysłuchał sprawozdania, a w dyskusji nie zgłoszono poprawek.

    Przechodzimy do trzeciego czytania.

    Komisje wnoszą o uchwalenie projektu ustawy z druku nr 3099.

    Kto z państwa jest za przyjęciem w całości tego projektu ustawy o ratyfikacji konwencji?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 405 posłów. Za oddano 404 głosy, 1 - przeciw, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o ratyfikacji Konwencji między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Azerbejdżańskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Warszawie dnia 26 sierpnia 1997 r.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 12. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o ratyfikacji Konwencji między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Armenii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Warszawie dnia 14 lipca 1999 r.

    Sejm wysłuchał sprawozdania pani poseł Anny Górnej-Kubackiej oraz przeprowadził dyskusję, w której nie zgłoszono poprawek.

    Przechodzimy do trzeciego czytania.

    Komisje wnoszą o przyjęcie projektu z druku nr 3100.

    Kto z państwa jest za przyjęciem w całości projektu ustawy o ratyfikacji tej konwencji?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 409 posłów. Za oddano 408 głosów, przeciw - 1, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o ratyfikacji Konwencji między rządem Rzeczypospolitej Polskiej a rządem Republiki Armenii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku podpisanej w Warszawie dnia 14 lipca 1999 r.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 13. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o wypowiedzeniu Porozumienia między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Węgierskiej Republiki Ludowej o wzajemnym uznawaniu równorzędności dokumentów o wykształceniu i stopniach naukowych, wydawanych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Węgierskiej Republice Ludowej, podpisanego w Warszawie dnia 25 kwietnia 1980 r.

    Sejm wysłuchał sprawozdania pani poseł Danuty Grabowskiej oraz przeprowadził dyskusję, w której nie zgłoszono poprawek.

    Przechodzimy więc do trzeciego czytania.

    Komisje wnoszą o uchwalenie projektu w brzmieniu z druku nr 3095.

    Kto z państwa jest za przyjęciem w całości projektu ustawy?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 409 posłów. Wszyscy byli za.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o wypowiedzeniu Porozumienia między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Węgierskiej Republiki Ludowej o wzajemnym uznawaniu równorzędności dokumentów o wykształceniu i stopniach naukowych, wydawanych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Węgierskiej Republice Ludowej, podpisanego w Warszawie dnia 25 kwietnia 1980 r.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 22. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Spraw Zagranicznych o rządowym projekcie ustawy o wypowiedzeniu Porozumienia między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o wzajemnym uznawaniu równoważności świadectw szkolnych i dyplomów szkół wyższych, uzyskiwanych w obu państwach, podpisanego w Belgradzie dnia 15 września 1978 r.

    Sejm wysłuchał sprawozdania pan posła Bogusława Wontora i przeprowadził dyskusję, w której nie zgłoszono poprawek.

    Przechodzimy do trzeciego czytania.

    Komisje wnoszą o uchwalenie projektu ustawy z druku nr 3096.

    Kto z państwa jest za przyjęciem w całości projektu tej ustawy?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 411 posłów. 410 było za, 1 - przeciw, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o wypowiedzeniu Porozumienia między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii o wzajemnym uznawaniu równoważności świadectw szkolnych i dyplomów szkół wyższych, uzyskiwanych w obu państwach, podpisanego w Belgradzie dnia 15 września 1978 r.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 4. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o dodatkach mieszkaniowych.

    Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Andrzeja Czerwińskiego oraz przeprowadził dyskusję.

    W związku z tym, że w dyskusji zgłoszono poprawki, Sejm podjął decyzję o ponownym skierowaniu tego projektu do komisji.

    Dodatkowe sprawozdanie komisji zostało państwu doręczone w druku nr 3123-A.

    Przechodzimy do trzeciego czytania.

    Pan poseł sprawozdawca Andrzej Czerwiński, proszę.

Poseł Sprawozdawca Andrzej Czerwiński


Marszałek:

    Czy jest sprzeciw w sprawie uznania tego za zmianę formalną?

    Nie widzę. Rozumiem, że Izba się na to zgadza.

    Komisje wnoszą o uchwalenie projektu ustawy zawartego w sprawozdaniu w druku nr 3123, przedstawiając jednocześnie poprawki, nad którymi będziemy głosować kolejno.

    Obie poprawki zostały zgłoszone do art.1 projektu ustawy nowelizującej zawierającego zmiany do ustawy o dodatkach mieszkaniowych.

    W 1. poprawce do art. 7 ust. 3 wnioskodawcy proponują, aby dodać pkt 3 stanowiący, że organ, o którym mowa w ust. 1, odmawia przyznania dodatku mieszkaniowego także w przypadku, gdy wnioskodawca lub osoba wspólnie stale z nim zamieszkująca i gospodarująca nie starali się o pracę lub nie przyjęli proponowanej oferty pracy, zgodnej z kwalifikacjami.

    Komisje wnoszą o odrzucenie tej poprawki.

    Kto z państwa jest za przyjęciem 1. poprawki?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 409 posłów. Za poprawką oddano 78 głosów, przeciw - 330, 1 osoba się wstrzymała.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę 1.

    W 2. poprawce do art. 7 wnioskodawcy proponują, aby dodać ust. 4b stanowiący, że upoważnienie, o którym mowa w ust. 4, może otrzymać pracownik posiadający certyfikat dostępu do informacji niejawnych, określony odrębnymi przepisami.

    Komisje wnoszą o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za jej przyjęciem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 406 posłów. Za poprawką oddano 23 głosy, przeciw - 383, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 2. poprawkę.

    Przystępujemy do głosowania nad całością projektu ustawy.

    Kto z państwa za przyjęciem w całości projektu ustawy?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 409 posłów. Za oddano 403 głosy, przeciw - 5, 1 osoba się wstrzymała.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o dodatkach mieszkaniowych.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 8. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

    Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Jacka Kasprzyka oraz przeprowadził dyskusję.

    W związku ze zgłoszonymi w dyskusji poprawkami Sejm ponownie skierował projekt ustawy do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w celu ich rozpatrzenia.

    Dodatkowe sprawozdanie zostało państwu doręczone w druku nr 3145-A.

    Przechodzimy do trzeciego czytania.

    Czy pan poseł sprawozdawca...?

    Bardzo proszę.

Poseł Sprawozdawca Jacek Kasprzyk


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Komisja wnosi o uchwalenie projektu ustawy zawartego w sprawozdaniu w druku nr 3145 i przedstawia poprawki, nad którymi będziemy głosowali kolejno.

    W 1. poprawce do art. 3 ustawy nowelizującej dotyczącego ustawy o związkach zawodowych wnioskodawcy proponują w art. 25 ust. 1, aby za pisemną zgodą pracownika powołanego do pełnienia z wyboru funkcji związkowej poza zakładem pracy w charakterze pracownika zamiast urlopu bezpłatnego mógł on zostać zwolniony z obowiązku świadczenia pracy na warunkach określonych w umowie między pracodawcą a organizacją związkową, w której pełni funkcję związkową poza zakładem pracy.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto z państwa jest za jej przyjęciem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 408 posłów. Za oddano 76 głosów, przeciw - 313, wstrzymało się 19 osób.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 1. poprawkę.

    W 2. poprawce polegającej na dodaniu w ustawie nowelizującej art. 7a dotyczącego ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wnioskodawcy proponują inne zasady ustalania wskaźnika waloryzacji.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki, zaś Biuro Legislacyjne sugeruje, iż poprawka ta stoi w sprzeczności z procedurą wynikającą z art. 119 ust. 1 konstytucji, która przewiduje, że Sejm rozpatruje projekt ustawy w trzech czytaniach, i art. 119 ust. 2 konstytucji, z którego wynika, iż poprawkę wnosi się do projektu ustawy, a więc do określonego projektu konkretnej ustawy, która stanowi przedmiot rozpatrzenia przez Sejm.

    Proszę, pan poseł sprawozdawca.

Poseł Jacek Kasprzyk


Marszałek:

    Ale komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

Poseł Jacek Kasprzyk


Marszałek:

    Bardzo proszę, pan premier Hausner.

Wiceprezes Rady Ministrów Minister Gospodarki i Pracy Jerzy Hausner


Marszałek:

    Dziękuję.

    Przystępujemy...

    Tak, proszę.

Poseł Włodzimierz Czechowski


Marszałek:

    Dziękuję panu posłowi.

    Pan poseł chciałby zadać pytanie, proszę.

Poseł Tadeusz Cymański


Marszałek:

    Dziękuję.

    Proszę bardzo.

Poseł Alicja Murynowicz


Marszałek:

    Dziękuję.

    (Poseł Jolanta Banach: Trzeba pamiętać, co się negocjuje.)

Poseł Jacek Kasprzyk


Marszałek:

    Proszę państwa, niebezpiecznie zbliżamy się do debaty, a jest trzecie czytanie.

    Pani poseł Bańkowska jako ostatnia.

    (Głos z sali: Nie jest taka ostatnia.)

Poseł Anna Bańkowska


Marszałek:

    Dziękuję, pani poseł.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z państwa jest za przyjęciem 2. poprawki, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 412 posłów. Za oddano 186 głosów, przeciw - 218, wstrzymało się 8 posłów.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę nr 2.

    W 3. poprawce polegającej na dodaniu w ustawie nowelizującej art. 8a dotyczącego ustawy o dostępie do informacji publicznej wnioskodawcy proponują w art. 4 ust. 2, aby obowiązane do udostępniania informacji publicznej były reprezentatywne organizacje związkowe i pracodawców, w rozumieniu ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego, oraz partie polityczne.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej przyjęciem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 413 posłów. Za oddano 355 głosów, przeciw - 4, wstrzymały się 54 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął poprawkę 3.

    Przystępujemy do głosowania nad całością projektu ustawy, wraz z przyjętą poprawką.

    Kto z państwa jest za przyjęciem projektu ustawy?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 415 posłów. Za oddano 408 głosów, przeciw - 1, wstrzymało się 6 osób.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 19. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisji Zdrowia o rządowym projekcie ustawy o włączeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

    Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez panią poseł Marię Nowak oraz przeprowadził dyskusję, w trakcie której zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości.

    Sejm podjął decyzję o nieodsyłaniu projektu ustawy do komisji.

    Przechodzimy zatem do trzeciego czytania.

    Pan poseł chce głos zabrać?

    Proszę.

Poseł Tomasz Markowski


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę państwa, nie dopuszczę do debaty, to jest trzecie czytanie. Dyskusja już była.

    Pan poseł z pytaniem, rozumiem?

    Bardzo proszę.

Poseł Lech Kuropatwiński


Marszałek:

    Dziękuję.

    Czy przedstawiciel rządu chce zabrać głos?

    Nie.

    W związku z tym przechodzimy do głosowania.

    Komisje wnoszą o uchwalenie projektu ustawy zawartego w sprawozdaniu w druku nr 3184.

    W pierwszej kolejności poddam pod głosowanie wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości.

    W przypadku jego odrzucenia głosować będziemy nad całością projektu ustawy.

    Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy w całości.

    Kto z państwa jest za tym wnioskiem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 399 posłów. Za wnioskiem oddano 108 głosów, przeciw - 257, wstrzymały się 34 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm wniosek odrzucił.

    Przystępujemy do głosowania nad całością projektu ustawy.

    Kto z państwa jest za przyjęciem w całości projektu ustawy o włączeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w brzmieniu proponowanym przez Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Komisję Zdrowia, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 406 posłów. Za ustawą oddano 265 głosów, przeciw - 87, wstrzymały się 54 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm uchwalił ustawę o włączeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 26. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie przez rzecznika praw obywatelskich jego pełnomocników terenowych (druki nr 3057, 3116 i 3116-A).

    Proszę o zabranie głosu sprawozdawcę komisji panią poseł Barbarę Ciruk.

Poseł Sprawozdawca Barbara Ciruk


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Komisje...

    Proszę.

Poseł Bogdan Zdrojewski


Marszałek:

    Dziękuję.

    Proszę bardzo.

Poseł Barbara Ciruk


Marszałek:

    Dziękuję.

    Przystępujemy do głosowania.

    Komisje wnoszą o podjęcie uchwały zawartej w sprawozdaniu w druku nr 3116, zgłaszając w dodatkowym sprawozdaniu poprawki, nad którymi będziemy głosować w pierwszej kolejności.

    W 1. poprawce do § 1 wnioskodawcy proponują, aby Sejm wyraził zgodę na ustanowienie przez rzecznika praw obywatelskich pełnomocników terenowych, a nie, jak proponowały komisje, pełnomocnika terenowego z siedzibą we Wrocławiu.

    Komisje wnoszą o przyjęcie tej poprawki.

    Jej przyjęcie spowoduje bezprzedmiotowość poprawek 2. i 3.

    Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki 1., zechce podnieść rękę.

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 403 posłów. Za oddano 99 głosów, przeciw - 272, wstrzymały się 32 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 1. poprawkę.

    W 2. poprawce do § 1 wnioskodawcy proponują, aby Sejm wyraził zgodę na ustanowienie przez rzecznika praw obywatelskich nie więcej niż dwóch pełnomocników terenowych.

    Komisje wnoszą o odrzucenie tej poprawki.

    Jej przyjęcie spowoduje bezprzedmiotowość poprawki 3.

    Kto z państwa jest za przyjęciem poprawki 2.?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 408 posłów. Za oddano 95 głosów, przeciw - 313, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 2. poprawkę.

    W 3. poprawce do tytułu projektu uchwały wnioskodawcy proponują, aby wyrazy ˝pełnomocników terenowych˝ zastąpić wyrazami ˝pełnomocnika terenowego˝.

    Komisje wnoszą o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za jej przyjęciem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 408 posłów. Za poprawką oddano 336 głosów, przeciw - 69, 3 osoby się wstrzymały.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął poprawkę 3.

    Przystępujemy do głosowania nad całością projektu uchwały.

    Kto z państwa jest za przyjęciem w całości projektu uchwały?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 405 posłów. Za uchwałą oddano 362 głosy, przeciw - 39, 4 osoby się wstrzymały.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na ustanowienie przez rzecznika praw obywatelskich jego pełnomocnika terenowego.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 18. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Zdrowia o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

    Sejm wysłuchał sprawozdania komisji przedstawionego przez pana posła Andrzeja Wojtyłę oraz przeprowadził dyskusję.

    Przechodzimy do głosowania.

    Przypominam, że Sejm odrzuca poprawkę Senatu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

    Jeżeli Sejm nie odrzuci poprawki Senatu bezwzględną większością, uważa się ją za przyjętą.

    Głosować będziemy nad wnioskami o odrzucenie poprawek Senatu.

    W 1. poprawce do art. 1 Senat proponuje, aby skreślić ust. 2 stanowiący, że ustawa ma na celu zapewnienie równości w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dla osób, które spełniają warunki ich uzyskania, i określenie zobowiązań dla podmiotów zobowiązanych do finansowania tych świadczeń oraz świadczeniodawców.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 413 posłów. Większość bezwzględna wynosi 207. Za odrzuceniem poprawki oddano 123 głosy, przeciw - 289, 1 osoba się wstrzymała.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 1. poprawkę Senatu.

    W 2. poprawce do art. 5 pkt 10 Senat proponuje, aby lekiem podstawowym w rozumieniu ustawy był produkt leczniczy ratujący życie lub niezbędny w terapii dla przywracania lub poprawy zdrowia, spełniający warunki bezpieczeństwa i skuteczności, o koszcie uzyskania efektu terapeutycznego porównywalnym w stosunku do innych sposobów postępowania medycznego.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 413 posłów. Większość bezwzględna - 207. Za odrzuceniem poprawki oddano 220 głosów, przeciw - 192, 1 osoba się wstrzymała.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm poprawkę odrzucił.

    (Poseł Anna Sobecka: Pytanie.)

    Do której poprawki?

    (Poseł Anna Sobecka: Trzeciej poprawki.)

    Tej, do której mamy przejść za chwilę? Proszę.

    (Poseł Bolesław Piecha: Chciałbym zgłosić wniosek formalny przed głosowaniem nad tą poprawką.)

Poseł Anna Sobecka


Marszałek:

    Bardzo proszę o zakończenie zadawania pytania.

    Dziękuję.

    Proszę państwa, jest szereg zgłoszeń. To nie jest debata. To jest głosowanie nad poprawkami Senatu. Debaty mamy za sobą, pytania padały. Bardzo proszę państwa posłów - i będę niestety to limitował - o zadawanie konkretnego pytania, bez formuły ˝czy prawdą jest˝.

    Proszę bardzo.

Poseł Bolesław Piecha


Marszałek:

    Proszę bardzo.

Poseł Maria Gajecka-Bożek


Marszałek:

    Dziękuję.

    Proszę.

Poseł Halina Nowina Konopka


Marszałek:

    Pani poseł, myślę, że już pani sformułowała pytanie, proszę więc na tym poprzestać.

Poseł Halina Nowina Konopka


Marszałek:

    Czy mogłaby pani sformułować pytanie, pani poseł?

Poseł Halina Nowina Konopka


Marszałek:

    Proszę.

Poseł Joanna Sosnowska


Marszałek:

    Dziękuję.

    Proszę bardzo.

Poseł Antoni Stanisław Stryjewski


Marszałek:

    Proszę o zachowanie ciszy.

Poseł Antoni Stanisław Stryjewski


Marszałek:

    Dziękuję.

    Proszę.

Poseł Tadeusz Cymański


Marszałek:

    Dziękuję.

    Pan poseł Giertych.

Poseł Roman Giertych


Marszałek:

    Proszę.

Poseł Krzysztof Filipek


Marszałek:

    Dziękuję.

    Pytania zostały już zadane.

    Proszę pana ministra, jeżeli pan chce zabrać głos.

Minister Zdrowia Marek Balicki


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Pan poseł Piecha zgłosił wniosek o rozłączne głosowanie nad poprawką nr 3 i poprawką nr 23.

    Poddam najpierw pod głosowanie wniosek o rozłączne głosowanie.

    Kto z państwa jest za rozłączeniem głosowania nad poprawką 3. i nad poprawką 23., proszę o podniesienie ręki.

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 412 posłów. Za wnioskiem oddano 208 głosów, przeciw - 203, wstrzymała się 1 osoba. (Oklaski)

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Głosować więc będziemy rozłącznie, najpierw nad poprawką nr 3.

    Kto z państwa jest za odrzuceniem poprawki 3. Senatu?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 411 posłów. Większość bezwzględna wynosi 206. Za odrzuceniem poprawki oddano 206, przeciw - 195, 10 osób się wstrzymało. (Oklaski)

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm poprawkę odrzucił.

    Przystępujemy od razu do głosowania nad poprawką 23.

    Kto z państwa jest za odrzuceniem 23. poprawki Senatu?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 412 posłów. Większość bezwzględna - 207. Za odrzuceniem poprawki - 34, przeciw odrzuceniu - 373, wstrzymało się 5 osób. (Oklaski)

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 23. poprawkę Senatu.

    W 4. poprawce do art. 5 pkt 13 Senat proponuje zmiany w definicji pojęcia ˝lekarz podstawowej opieki zdrowotnej˝.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 408 posłów. Większość bezwzględna - 205. Za odrzuceniem głosowało 151 osób, przeciw - 256, 1 osoba się wstrzymała.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm poprawkę 4. przyjął.

    W 5. poprawce do art. 5 pkt 25 Senat proponuje zmiany w definicji pojęcia ˝pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej˝.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 411 posłów. Większość bezwzględna - 206. Za odrzuceniem oddano 407 głosów, przeciw - 4, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę 5. Senatu.

    W 6. poprawce do art. 5 pkt 27 Senat proponuje, aby podstawowa opieka zdrowotna obejmowała również świadczenia pielęgnacyjne z zakresu pielęgniarstwa.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 404 posłów. Większość bezwzględna - 203. Za odrzuceniem oddano 360 głosów, przeciw - 43, 1 osoba się wstrzymała.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę 6. Senatu.

    Proszę bardzo, panie pośle.

Poseł Zbigniew Podraza


Marszałek:

    Czy na pewno pan mówi o 23. poprawce czy o 26.?

Poseł Zbigniew Podraza


Marszałek:

    Powiedział pan: 23.

Poseł Zbigniew Podraza


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    W poprawkach: 7., 16., 21., 24., 26., 30., 35., 43., 45., 46., od 52. do 55., 57., 59., od 61. do 64., 67., 69, 71., 74., od 76. do 79., od 83. do 85., 90., 95., 98., 100., 101., 104., 105., 107. i 110. Senat proponuje zmiany o charakterze redakcyjno-legislacyjnym.

    Nad tymi poprawkami będziemy głosować łącznie, z wyłączeniem poprawki 26. Jeżeli nie ma co do tego sprzeciwu, to nawet nie poddawałbym tego pod głosowanie. Wyłączamy 26. poprawkę, a nad pozostałymi, wymienionymi poprawkami będziemy głosować łącznie.

    Komisja wnosi o ich przyjęcie.

    Kto jest za odrzuceniem tych poprawek?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 410 posłów. Większość bezwzględna wynosi 206. Za odrzuceniem poprawek oddano 2 głosy, przeciw - 407, 1 osoba się wstrzymała.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm wszystkie wymienione przeze mnie poprawki przyjął.

    Przegłosujemy więc od razu 26. poprawkę, która dotyczy art. 39.

    Senat proponuje, aby w ust. 6 wyrazy ˝nie powinno˝ zastąpić wyrazami ˝nie może˝, natomiast w ust. 7 wyrazy ˝nie powinien˝ zastąpić wyrazami ˝nie może˝.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 410 posłów. Większość bezwzględna - 206. Za odrzuceniem poprawki głosowało 389 osób, przeciw - 19, 2 osoby się wstrzymały.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 26. poprawkę Senatu.

    W 8. poprawce do art. 5 Senat proponuje, aby skreślić pkt 36 stanowiący, że świadczeniem specjalistycznym w rozumieniu ustawy jest świadczenie opieki zdrowotnej we wszystkich dziedzinach medycyny, z wyłączeniem świadczeń udzielanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 407 posłów. Większość bezwzględna - 204. Za odrzuceniem oddano 398 głosów, przeciw - 9, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 8. poprawkę Senatu.

    W poprawkach 9. do art. 5 pkt 40 oraz 10. do art. 5 pkt 42 Senat proponuje zmiany o charakterze redakcyjnym.

    Nad tymi poprawkami będziemy głosować łącznie.

    Komisja wnosi o ich odrzucenie.

    Kto jest za odrzuceniem tych poprawek?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 410 posłów. Większość bezwzględna wynosi 206. Za odrzuceniem głosowało 407 osób, przeciw - 3, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawki 9. i 10.

    W poprawkach: 11. do art. 7 ust. 1, polegającej na skreśleniu pkt. 2; 12. do art. 8, polegającej na skreśleniu pkt. 3; 13. do art. 9, polegającej na skreśleniu pkt. 3, Senat proponuje, aby ocena dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej nie należała do zadań własnych gminy, powiatu i samorządu województwa.

    Nad tymi poprawkami głosujemy łącznie.

    Komisja wnosi o ich odrzucenie.

    Kto jest za odrzuceniem tych poprawek?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 412 posłów. Większość bezwzględna - 207. Za odrzuceniem oddano 175 głosów, przeciw - 237, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął poprawki: 11. i 12. i 13.

    W 14. poprawce do art. 10 Senat proponuje, aby skreślić pkt 3 stanowiący, że do zadań wojewody w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej należy koordynowanie programów zdrowotnych.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 409 posłów. Większość bezwzględna - 205. Za oddano 136 głosów, przeciw - 272, 1 osoba się wstrzymała.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 14. poprawkę.

    W 15. poprawce do art. 11 ust. 1 Senat proponuje, aby skreślić pkt 9 stanowiący, że do zadań ministra właściwego do spraw zdrowia należy przedkładanie Sejmowi Rzeczypospolitej Polskiej do dnia 30 czerwca roku następnego informacji o dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz sprawozdania finansowego funduszu.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 404 posłów. Większość bezwzględna wynosi 203. Za odrzuceniem oddano 214 głosów, przeciw - 190, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawkę 15.

    Przepraszam, panie pośle, nie widziałem pana.

    (Głos z sali: Ale wyszło dobrze.)

    Proszę sekretarzy o wyraźniejsze sygnalizowanie posłów, którzy się zgłaszają.

    (Głos z sali: Nie widać go, za mały jest.)

    16. poprawkę Senatu już rozpatrzyliśmy.

    W 17. poprawce do art. 20 ust. 2 Senat proponuje, aby dodać pkt 4 stanowiący, że świadczeniodawca wpisuje datę i przyczynę skreślenia świadczeniobiorcy z prowadzonej przez siebie listy oczekujących na udzielenie świadczenia.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 404 posłów. Większość bezwzględna wynosi 203. Za odrzuceniem oddano 40 głosów, przeciw - 362, 2 osoby się wstrzymały.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 17. poprawkę.

    W 18. poprawce do art. 20 ust. 11, art. 137 ust. 2 i 9 oraz art. 190 ust. 1 Senat proponuje zmianę o charakterze redakcyjnym.

    Komisja wnosi o jej przyjęcie.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 403 posłów. Większość bezwzględna - 202. Za odrzuceniem - 7, przeciw - 395, 1 osoba się wstrzymała.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 18. poprawkę.

    W 19. poprawce do art. 21 ust. 2 pkt 3 Senat proponuje, aby w skład zespołu oceny przyjęć wchodziła pielęgniarka naczelna, a w razie jej braku - inna pielęgniarka albo położna.

    Komisja wnosi o przyjęcie.

    Kto jest za odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 408 posłów. Większość bezwzględna - 205. Za odrzuceniem - 7, przeciw - 401, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 19. poprawkę Senatu.

    W 20. poprawce do art. 27 ust. 1 pkt 5 Senat proponuje, aby świadczenia na rzecz zachowania zdrowia, zapobiegania chorobom i wczesnego wykrywania chorób obejmowały prowadzenie badań profilaktycznych obejmujących kobiety w ciąży, w tym badań prenatalnych zalecanych w grupach ryzyka i u kobiet powyżej 40 roku życia, oraz profilaktyki stomatologicznej.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 406 posłów. Większość bezwzględna - 204. Za odrzuceniem - 63, przeciw - 281, 62 osoby się wstrzymały.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 20. poprawkę.

    21. poprawkę już rozpatrzyliśmy.

    W 22. poprawce do art. 35 Senat proponuje, aby wyrazy ˝pomocy doraźnej˝ zastąpić wyrazami ˝pomocy w stanach nagłych˝.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za jej przyjęciem? (Poruszenie na sali)

    Za odrzuceniem, przepraszam.

    Kto jest za odrzuceniem poprawki?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 412 posłów. Większość bezwzględna - 207. Za odrzuceniem oddano 201 głosów, przeciw - 211, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 22. poprawkę Senatu.

    Poprawki 23. i 24. już rozpatrzyliśmy.

    W 25. poprawce do art. 38 ust. 5 Senat proponuje, aby apteka mogła wydać na zasadach określonych w art. 36 ust. 1, art. 37 ust. 1 oraz art. 43-46 również inny lek dopuszczony do obrotu, niezamieszczony w określonych wykazach, a o tej samej nazwie międzynarodowej, pod warunkiem że jego cena nie jest wyższa od limitu ceny, a jeżeli limit nie został ustalony - od ceny leku zamieszczonego w wykazach.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 411 posłów. Większość bezwzględna - 206. Za odrzuceniem - 5, przeciw - 406, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 25. poprawkę Senatu.

    26. poprawkę już rozpatrzyliśmy.

    W 27. poprawce do art. 40 ust. 5 Senat proponuje, aby rozporządzenie, o którym mowa w tym przepisie, minister właściwy do spraw zdrowia wydał po zasięgnięciu opinii także Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położonych.

    Komisja wnosi o przyjęcie poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 412 posłów. Większość bezwzględna wynosi 207. Za odrzuceniem była 1 osoba, przeciw - 411, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 27. poprawkę Senatu.

    W 28. poprawce do art. 49 Senat proponuje, aby skreślić ust. 2 stanowiący, że karta ubezpieczenia zdrowotnego jest kartą typu elektronicznego.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto z państwa jest za odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 409 posłów. Większość bezwzględna - 205. Za odrzuceniem - 387, przeciw - 17, 5 osób się wstrzymało.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 28. poprawkę Senatu.

    W 29. poprawce do art. 49 ust. 4 Senat proponuje, aby karta ubezpieczenia zdrowotnego wydawana była bezpłatnie na wniosek ubezpieczonego.

    Komisja wnosi o odrzucenie.

    Kto jest za odrzuceniem tej poprawki?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 415 posłów. Większość bezwzględna - 208. Za odrzuceniem - 371, przeciw - 41, 3 osoby się wstrzymały.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 29. poprawkę Senatu.

    30. poprawkę już rozpatrzyliśmy.

    W 31. poprawce do art. 57 ust. 2 Senat proponuje zmiany w zakresie katalogu świadczeń specjalistycznych udzielanych bez skierowania.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za odrzuceniem poprawki?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 413 posłów. Większość bezwzględna - 207. Za oddano 260 głosów, przeciw - 153, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 31. poprawkę.

    W 32. poprawce do art. 63 ust. 1, 3, 5 i 6 Senat proponuje między innymi, aby refundacja ceny leku lub wyrobu medycznego wydanego bezpłatnie lub za częściową odpłatnością następowała po przedstawieniu przez aptekę określonemu podmiotowi również informacji, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 190 ust. 2.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 411 posłów. Większość bezwzględna - 206. Za oddano 110 głosów, przeciw - 279, wstrzymały się 22 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 32. poprawkę Senatu.

    W 33. poprawce do art. 65 pkt 2 Senat proponuje między innymi, aby ubezpieczenie zdrowotne było oparte w szczególności na zasadzie zapewnienia ubezpieczonemu równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej i wyboru świadczeniodawców spośród tych świadczeniodawców, którzy zawarli umowę z funduszem, z zastrzeżeniem przepisów, o których mowa w tej propozycji.

    Komisja wnosi o przyjęcie poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 405 posłów. Większość bezwzględna - 203. Za odrzuceniem - 3, przeciw - 402, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 33. poprawkę Senatu.

    W 34. poprawce do art. 66 ust. 1 pkt 14 Senat proponuje, aby obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegali między innymi połowie do Parlamentu Europejskiego wybrani w Rzeczypospolitej Polskiej, pobierający z tego tytułu uposażenie.

    W 38. poprawce do art. 85 ust. 8 Senat proponuje, aby za osobę pobierającą uposażenie posła oraz posła do Parlamentu Europejskiego wybranego w Rzeczypospolitej Polskiej składkę jako płatnik obliczała, pobierała z dochodu ubezpieczonego i odprowadzała Kancelaria Sejmu, a za osobę pobierającą uposażenie senatora - Kancelaria Senatu.

    Nad tymi poprawkami będziemy głosować łącznie.

    Komisja wnosi o ich przyjęcie.

    Kto jest za ich odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 411 posłów. Większość bezwzględna - 206. Za odrzuceniem było 14 osób, przeciw - 397, nikt nie wstrzymał się.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął poprawki 34. i 38.

    35. poprawkę już rozpatrzyliśmy.

    W 36. poprawce do art. 66 ust. 2 Senat proponuje, aby z obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego zwalniał osoby, o których mowa w tym przepisie, także status członka rodziny będącego osobą uprawnioną do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie przepisów o koordynacji.

    Komisja wnosi o przyjęcie.

    Kto jest za odrzuceniem tej poprawki?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 410 posłów. Większość bezwzględna - 206. Za oddano 4 głosy, przeciw - 406, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 36. poprawkę Senatu.

    Słucham? Proszę bardzo.

Poseł Roman Giertych


Marszałek:

    Proszę o ciszę.

Poseł Roman Giertych


Marszałek:

    Ale panie pośle, do której poprawki to jest pytanie?

    (Poseł Roman Giertych: Chodzi o Fundusz kościelny.)

    Zaraz dojdziemy do tego.

    W 37. poprawce do art. 80 ust. 2 Senat proponuje, aby rolnik prowadzący działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej, w rozumieniu przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, opłacał ponadto składki na ubezpieczenie zdrowotne od deklarowanej podstawy wymiaru składki.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 410 posłów. Większość bezwzględna - 206. Za odrzuceniem - 79 posłów, przeciw - 331, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 37. poprawkę Senatu.

    38. już rozpatrzyliśmy.

    W 39. poprawce do art. 86 ust. 4 i 5 Senat proponuje, aby osoby, o których mowa w tym przepisie ponosiły z własnych środków składki na ubezpieczenie zdrowotne, a nie - jak uchwalił Sejm - były finansowane z Funduszu Kościelnego. Senat proponuje także, aby składkę za ubezpieczonych, o których mowa w ust. 4, mogła finansować zwierzchnia krajowa instytucja diecezjalna lub zakonna.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    (Głos z sali: Radziszewska też?)

    (Poseł Elżbieta Radziszewska: Mam pytanie.)

    Proszę.

Poseł Roman Giertych


Marszałek:

    Na to pytanie musi odpowiedzieć sprawozdawca komisji.

    Proszę bardzo.

Poseł Maria Nowak


Marszałek:

    Dziękuję.

    Proszę.

Poseł Bolesław Piecha


Marszałek:

    Dziękuję.

    Proszę.

Poseł Elżbieta Radziszewska


Marszałek:

    Dziękuję.

Poseł Tadeusz Cymański


Marszałek:

    Proszę bardzo pan poseł.

Poseł Antoni Stanisław Stryjewski


Marszałek:

    Panie pośle, dużo ma pan jeszcze tych pytań?

Poseł Antoni Stanisław Stryjewski


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Pani poseł Senyszyn.

Poseł Joanna Senyszyn


Marszałek:

    Proszę, pan poseł Gadzinowski.

Poseł Piotr Gadzinowski


Marszałek:

    Nie ma ad vocem, wie pan o tym.

    (Gwar na sali)

Poseł Roman Giertych


Marszałek:

    Dziękuję.

    Proszę państwa, muszę niestety ograniczać państwa wystąpienia, bo robi się z tego debata, więc zaraz to zamknę.

    Pan poseł Lepper.

    (Poruszenie na sali)

Poseł Andrzej Lepper


Marszałek:

    Proszę o ciszę.

Poseł Andrzej Lepper


Marszałek:

    Pani już niestety nie, już pani była.

    Pan poseł, proszę bardzo.

Poseł Józef Szczepańczyk


Marszałek:

    Pani poseł Banach.

Poseł Jolanta Banach


Marszałek:

    Pan poseł, proszę.

Poseł Marian Janicki


Marszałek:

    Proszę bardzo, pani poseł Senyszyn.

Poseł Joanna Senyszyn


Marszałek:

    Proszę, pani poseł będzie ostatnią.

Poseł Joanna Senyszyn


Marszałek:

    Już zamykam tę dyskusję, proszę.

Poseł Maria Nowak


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    (Głos z sali: Sprostowanie, panie marszałku.)

    Nie, nie ma sprostowania.

    Zamykam dyskusję.

    Proszę przedstawicieli rządu o ustosunkowanie się.

Minister Zdrowia Marek Balicki


Poseł Roman Giertych


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Poseł sprawozdawca, proszę.

Poseł Andrzej Wojtyła


Marszałek:

    Dziękuję.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z państwa jest za odrzuceniem 39. poprawki Senatu?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 402 posłów. Większość bezwzględna wynosi 202. Za oddano 237 głosów, przeciw - 147, 18 osób się wstrzymało.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 39. poprawkę Senatu.

    W 40. poprawce do art. 88 Senat proponuje, aby koszty poboru i ewidencjonowania składek na ubezpieczenie zdrowotne potrącane były przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w wysokości 0,25%, a nie - jak uchwalił Sejm - 0,20% kwoty tej części składek przekazanych do centrali funduszu, które zostały zidentyfikowane.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 402 posłów. Większość bezwzględna - 202. Za odrzuceniem 278, przeciw - 124, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 40. poprawkę Senatu.

    W 41. poprawce do art. 94 ust. 3 Senat proponuje, aby nie podlegała zwrotowi także składka od nienależnie pobranego zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 404 posłów. Większość bezwzględna - 203. Za odrzuceniem - 9, przeciw - 394, wstrzymała się 1 osoba.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 41. poprawkę Senatu.

    W 42. poprawce do art. 99 ust. 1 Senat proponuje zmiany w katalogu kandydatów na członków Rady Narodowego Funduszu Zdrowia.

    Komisja wnosi o przyjęcie poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 403 posłów. Większość bezwzględna - 202. Za odrzuceniem -55, przeciw - 315, wstrzymały się 33 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm poprawkę Senatu 42. przyjął.

    43. poprawkę rozpatrzyliśmy.

    W 44. do art. 100 ust. 1 pkt 4 Senat proponuje, aby do zadań rady funduszu należało przyjmowanie sprawozdania z wykonania planu finansowego funduszu oraz okresowych i rocznych sprawozdań z działalności funduszu.

    Komisja wnosi o przyjęcie.

    Kto jest za odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 402 posłów. Większość bezwzględna - 202. Za oddano 34 głosy, przeciw - 368, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 44. poprawkę.

    Poprawki 45. i 46. już rozpatrzyliśmy.

    W 47. poprawce do art. 102 ust. 5 pkt 11 oraz art. 107 ust. 5 pkt 7 Senat proponuje, aby do zakresu działania prezesa funduszu oraz do zadań dyrektora oddziału wojewódzkiego funduszu należało sporządzanie okresowych sprawozdań z działalności odpowiednio funduszu i oddziału wojewódzkiego funduszu.

    Komisja wnosi o przyjęcie.

    Kto jest za odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 401 posłów. Większość bezwzględna - 201, za oddano 149, przeciw - 250, wstrzymały się 2 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 47. poprawkę Senatu.

    W 48. poprawce do art. 102 ust. 5 pkt 12 Senat proponuje, aby skreślić przepis dotyczący nadzorowania przez prezesa funduszu rozliczeń pomiędzy oddziałami wojewódzkimi funduszu z tytułu świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych na rzecz świadczeniobiorców spoza obszaru działania danego oddziału.

    Komisja wnosi o przyjęcie.

    Kto jest za odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 401 posłów. Większość bezwzględna - 201. Za oddano 122 głosy, przeciw - 276, wstrzymały się 3 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 48. poprawkę.

    W 49. do art. 103 ust. 5 pkt 3 Senat proponuje, aby prezesem funduszu i jego zastępcą mogła zostać osoba, która nie była prawomocnie skazana za przestępstwa popełnione umyślnie.

    Z poprawką tą łączy się 56. poprawka.

    Nad tymi poprawkami będziemy głosować łącznie.

    Komisja wnosi o ich przyjęcie.

    Kto jest za ich odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 402 posłów. Większość bezwzględna - 202. Nikt nie był za odrzuceniem, 400 osób - przeciw, 2 osoby się wstrzymały.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął poprawki 49. i 56.

    W 50. poprawce do art. 106 ust. 2 Senat proponuje, aby w skład rady oddziału wojewódzkiego funduszu wchodziło 9 członków powoływanych w sposób określony w tej propozycji.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 402 posłów. Większość bezwzględna - 202, nikt nie był za odrzuceniem, przeciw głosowało 339 osób, wstrzymały się 63 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 50. poprawkę.

    W 51. do art. 106 ust. 4 i polegającej na dodaniu nowego ust. 4a Senat proponuje m.in., aby w przypadku gdy na terenie województwa działa więcej niż jedna okręgowa rada lekarska, okręgowa rada pielęgniarek i położnych albo okręgowa rada aptekarska rady te delegowały wspólnego przedstawiciela do udziału w posiedzeniach rady oddziału wojewódzkiego funduszu.

    Komisja jest za przyjęciem.

    Kto jest za odrzuceniem tej poprawki?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 401 posłów. Większość bezwzględna - 201. Za oddano 5 głosów, przeciw - 396, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 51. poprawkę Senatu.

    Poprawki od 52. do 57. już rozpatrzyliśmy.

    W poprawkach 58. do art. 114 ust. 2 oraz 112. do art. 234 Senat proponuje, aby Bank Gospodarstwa Krajowego przejął obsługę bankową funduszu nie później niż do 31 grudnia 2004 r.

    Głosujemy łącznie.

    Komisja wnosi o przyjęcie tych poprawek.

    Kto jest za ich odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 404 posłów. Większość bezwzględna - 203. Za odrzuceniem - 48, przeciw - 355, 1 osoba się wstrzymała.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął poprawki 58. i 112.

    59. już rozpatrzyliśmy.

    W 60. do art. 118 ust. 3 pkt 2 i polegającej na dodaniu pkt. 3 oraz skreśleniu ust. 4 Senat proponuje zmiany w zakresie sposobu podziału pomiędzy oddziały wojewódzkie funduszu planowanych wydatków funduszu przeznaczonych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Proszę, pan poseł Piecha.

Poseł Bolesław Piecha


Marszałek:

    Dziękuję.

    Czy będzie odpowiedź?

    Proszę, panie ministrze.

Minister Zdrowia Marek Balicki


Marszałek:

    Dziękuję panu ministrowi.

Poseł Bolesław Piecha


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z państwa jest za odrzuceniem 60. poprawki Senatu?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 402 posłów. Większość bezwzględna wynosi 202. Za oddano 344 głosy, przeciw - 51, 7 osób się wstrzymało.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 60. poprawkę Senatu.

    Poprawki od 61. do 64. już rozpatrzyliśmy.

    W 65. poprawce Senat proponuje, aby skreślić art. 125 stanowiący, że nadwyżkę powstałą w wyniku realizacji planu finansowego oddziału wojewódzkiego funduszu pozostawia się do dyspozycji dyrektora oddziału wojewódzkiego funduszu z przeznaczeniem na świadczenia zdrowotne.

    Z poprawką tą łączy się 68. poprawka Senatu.

    Głosować będziemy łącznie.

    Komisja wnosi o ich przyjęcie.

    (Poseł Antoni Stanisław Stryjewski: Panie Marszałku!)

    Proszę.

Poseł Antoni Stanisław Stryjewski


Marszałek:

    Dziękuję.

    Proszę, panie ministrze.

Minister Zdrowia Marek Balicki


Marszałek:

    Dziękuję.

    Kto z państwa jest za odrzuceniem poprawek 65. i 68. Senatu?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 400 posłów. Większość bezwzględna wynosi 201. Za oddano 213 głosów, przeciw - 185, wstrzymały się 2 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił poprawki 65. i 68.

    W 66. poprawce do art. 127 ust. 1 Senat proponuje, aby prezes funduszu w celu zapewnienia płynności finansowej funduszu mógł zaciągać pożyczki i kredyty za zgodą ministra właściwego do spraw finansów publicznych i ministra właściwego do spraw zdrowia.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 397 posłów. Większość bezwzględna wynosi 199. Za odrzuceniem - 3 osoby, przeciw - 394, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 66. poprawkę Senatu.

    Poprawki od 67. do 69. już rozpatrzyliśmy.

    W 70. poprawce do art. 132 ust. 3 Senat proponuje, aby skreślić zdanie drugie.

    Komisja to popiera.

    Kto jest za odrzuceniem tej poprawki?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 394 posłów. Większość bezwzględna wynosi 198. Za odrzuceniem - 100 osób, przeciw - 294, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 70. poprawkę.

    Poprawkę 71. już rozpatrzyliśmy.

    W 72. poprawce do art. 136 pkt 6 Senat proponuje, aby umowa o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej określała m.in. zasady rozpatrywania kwestii spornych.

    Komisja wnosi o jej przyjęcie.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 387 posłów. Większość bezwzględna wynosi 194. Za oddano 34 głosy, przeciw - 350, 3 osoby się wstrzymały.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 72. poprawkę Senatu.

    W 73. poprawce do art. 137 Senat proponuje zmiany w zakresie zasad uzgadniania z określonymi organizacjami projektu ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest przeciw tej poprawce; kto jest za odrzuceniem poprawki?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 394 posłów. Większość bezwzględna wynosi 198. Za odrzuceniem - 127, przeciw 267, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 73. poprawkę Senatu.

    Poprawkę 74. już rozpatrzyliśmy.

    W 75. poprawce do art. 142 ust. 5 pkt 2 Senat proponuje, aby w części niejawnej konkursu ofert komisja mogła nie dokonać wyboru żadnej oferty, jeżeli nie wynika z nich możliwość właściwego wykonywania świadczeń opieki zdrowotnej.

    Komisja wnosi o przyjęcie poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 391 posłów. Większość bezwzględna wynosi 196. Za odrzuceniem - 70, przeciw - 317, wstrzymały się 4 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 75. poprawkę.

    Poprawki od 76. do 79. już rozpatrzyliśmy.

    W 80. poprawce do art. 151 ust. 4 Senat proponuje zmianę o charakterze redakcyjnym.

    Komisja wnosi o jej przyjęcie.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 391 posłów. Większość bezwzględna wynosi 196. Za odrzuceniem - 4 głosy, przeciw -387, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 80. poprawkę Senatu.

    W 81. poprawce do art. 154 ust. 4 Senat proponuje, aby w przypadku nieuwzględnienia odwołania dyrektor oddziału wojewódzkiego funduszu przekazywał odwołanie niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 dni od upływu terminu, o którym mowa w ust. 3, do prezesa funduszu.

    Komisja wnosi o przyjęcie poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 397 posłów. Większość bezwzględna wynosi 199. Za odrzuceniem - 2 głosy, przeciw - 395, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 81. poprawkę.

    W 82. poprawce do art. 154 ust. 6 Senat proponuje, aby decyzja prezesa wydana w wyniku odwołania podlegała natychmiastowemu wykonaniu.

    Komisja jest za.

    Kto jest za odrzuceniem tej poprawki?

    Kto jest przeciw?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 398 posłów. Większość bezwzględna wynosi 200. Za odrzuceniem - 53, przeciw - 315, wstrzymało się 30 osób.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 82. poprawkę.

    Poprawki od 83. do 85. już rozpatrzyliśmy.

    W 86. poprawce Senat proponuje, aby tytułowi działu VII ustawy nadać brzmienie: ˝Nadzór˝.

    Z poprawką tą łączy się 89. poprawka.

    Będziemy głosować łącznie.

    Komisja wnosi o przyjęcie poprawek.

    Kto jest za odrzuceniem obu poprawek?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 401 posłów. Większość bezwzględna wynosi 201. Za odrzuceniem - 3, przeciw - 392, wstrzymało się 6 osób.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął poprawki 86. i 89.

    W 87. poprawce do art. 163 ust. 5 Senat proponuje, aby przepisów ust. od 2 do 4 nie stosowało się również do postępowania w sprawie zatwierdzenia planu finansowego oraz decyzji wydanych w wyniku wniesienia odwołania w trakcie postępowania o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w indywidualnych sprawach z ubezpieczenia zdrowotnego oraz w sprawach wynikających z pełnienia funkcji pracodawcy w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy.

    Z tą poprawką łączy się łączy się poprawka 88.

    Głosujemy łącznie.

    Komisja jest za przyjęciem poprawek.

    Kto jest za ich odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 397 posłów. Większość bezwzględna wynosi 199. Za odrzuceniem - 1, przeciw - 356, wstrzymało się 40 osób.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął poprawki 87. i 88..

    Poprawki 89. i 90. już rozpatrzyliśmy.

    W 91. poprawce do art. 170 i 171 Senat proponuje, aby kara pieniężna nakładana na podmioty, o których mowa w tych przepisach, nie mogła przekraczać wysokości miesięcznej wartości tej części umowy łączącej te podmioty z funduszem, której dotyczą nieprawidłowości.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 405 posłów. Większość bezwzględna wynosi 203. Za odrzuceniem - 252, przeciw - 153, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił 91. poprawkę.

    W 92. poprawce do art. 180 Senat proponuje, aby rozporządzenie, o którym mowa w tym przepisie, nie określało zakresu przeprowadzania kontroli.

    Komisja jest za przyjęciem poprawki.

    Kto jest za odrzuceniem tej poprawki?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 396 posłów. Większość bezwzględna - 199. Za odrzuceniem -1, przeciw - 392, wstrzymały się 3 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 92. poprawkę.

    W 93. poprawce do art. 187 ust. 1 i 2 Senat proponuje m.in., aby minister właściwy do spraw zdrowia przedstawiał corocznie Sejmowi, w określonym terminie, sprawozdanie z działalności funduszu, po zaopiniowaniu tego sprawozdania przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, wraz ze stanowiskiem w sprawie tego sprawozdania.

    Komisja jest za przyjęciem tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 400 posłów. Większość bezwzględna - 201. Za oddano 31 głosów, przeciw - 366, wstrzymały się 3 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 93. poprawkę.

    W 94. poprawce do art. 188 ust. 4 Senat proponuje, aby skreślić pkt 6.

    Komisja to popiera.

    Kto jest za odrzuceniem poprawki?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 400 posłów. Większość bezwzględna - 201. Za oddano 73 głosy, przeciw - 327, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 94. poprawkę Senatu.

    Poprawkę 95. już rozpatrzyliśmy.

    W 96. poprawce do art. 194 Senat proponuje, aby odpowiedzialności przewidzianej w art. 193 podlegał także ten, kto dopuszcza się czynów określonych w tych przepisach, działając również w imieniu jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

    Komisja jest za przyjęciem tej poprawki.

    Kto z państwa jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 400 posłów. Większość bezwzględna - 201. Za oddano 6 głosów, przeciw - 394, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 96. poprawkę.

    W 97. poprawce do art. 4778 § 2 ustawy Kodeks postępowania cywilnego Senat proponuje, aby skreślić pkt 5.

    Komisja wnosi o jej przyjęcie.

    Kto jest za odrzuceniem tej poprawki?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 398 posłów. Większość bezwzględna wynosi 200. Za odrzuceniem oddano 3 głosy, przeciw - 395, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 97. poprawkę.

    Poprawkę 98. już rozpatrzyliśmy.

    W poprawce 99. do art. 5a ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe Senat proponuje, aby w określonych warunkach przyznać szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej osobom, o których mowa w tej propozycji.

    Komisja wnosi o odrzucenie tej poprawki.

    Proszę bardzo, pani poseł Gajecka-Bożek.

Poseł Maria Gajecka-Bożek


Marszałek:

    Dziękuję.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z państwa jest za odrzuceniem 99. poprawki Senatu?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 397 posłów. Większość bezwzględna wynosi 199. Za odrzuceniem oddano 149 głosów, przeciw - 239, wstrzymało się 9 osób.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Senat poprawkę 99. przyjął.

    (Głosy z sali: Sejm, Sejm.)

    Przepraszam, Sejm.

    Poprawki Senatu 100. i 101. już rozpatrzyliśmy.

    W 102. poprawce do art. 45 ust. 1a ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty Senat proponuje zmianę powołania w tym przepisie.

    Komisja jest za odrzuceniem tej poprawki.

    (Poseł Bolesław Piecha: Panie marszałku, bardzo ważna poprawka.)

    Kto jest za odrzuceniem tej poprawki...

    (Głos z sali: Panie marszałku...)

    Proszę bardzo. (Poruszenie na sali)

    Przepraszam państwa, powtórzę to głosowanie.

Poseł Bolesław Piecha


Marszałek:

    Dziękuję.

    Proszę, panie ministrze.

    (Poseł Bolesław Piecha: Tym bardziej, że na posiedzeniu komisji pana zastępca tak tłumaczył.

Minister Zdrowia Marek Balicki


Marszałek:

    Dziękuję bardzo. (Poruszenie na sali )

    Proszę o ciszę.

    Przystępujemy do głosowania.

    Kto z państwa jest za odrzuceniem poprawki 102...

    (Głos z sali: Ad vocem, panie marszałku.)

    Panie pośle, nie ma ad vocem. Jesteśmy w trakcie głosowania. Zadał pan pytanie, minister panu odpowiedział, i na tym kończy się sprawa.

    (Głos z sali: Panie marszałku...)

    Jesteśmy już w trakcie głosowania, pani poseł, proszę wybaczyć.

    (Poseł Bolesław Piecha: Niech pan minister wczyta się w sprawozdanie z posiedzenia komisji. Jego zastępca mówił coś odwrotnego.)

    Kto z państwa jest za odrzuceniem poprawki 102. Senatu?

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    Głosowało 397 posłów. Większość bezwzględna wynosi 199. Za odrzuceniem oddano 141 głosów, przeciw - 250, wstrzymało się 6 osób.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 102. poprawkę Senatu.

    (Głos z sali: Panie marszałku...)

    W sprawie której poprawki?

Poseł Marek Jurek


Marszałek:

    Panie pośle, za niedostrzeżenie posłów zgłaszających się przepraszałem. Niestety, nawet sekretarz nie widział pana posła Piechy. (Poruszenie na sali ) Proszę wybaczyć, trzeba stać tak, żebym widział posła, który się zgłasza, więc... (Gwar na sali)

    (Poseł Bolesław Piecha: Czy mogę sprostować wypowiedź, bo jest bardzo ważna sprawa?)

    Pan wie, panie pośle, co znaczy sprostowanie. Pan chce polemizować, a do tego nie dopuszczam. Sprostowanie musi dotyczyć...

    (Poseł Bolesław Piecha: Nie, nie chcę polemizować. Jest przegłosowana poprawka.)

    (Głos z sali: Głosujemy.)

    Proszę bardzo.

Poseł Bolesław Piecha


Marszałek:

    Dziękuję.

    W 103. poprawce do art. 45 ust. 3 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty Senat proponuje zmiany w upoważnieniu dla ministra właściwego do spraw zdrowia do wydania rozporządzenia.

    Komisja wnosi o jej przyjęcie.

    Kto jest za odrzuceniem tej poprawki?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 397 posłów. Większość bezwzględna - 199. Za odrzuceniem - 31, przeciw - 366, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 103. poprawkę Senatu.

    Poprawki Senatu 104. i 105. już rozpatrzyliśmy.

    W 106. poprawce do art. 5 ust. 4 ustawy o cenach i polegającej na dodaniu ust. 5 Senat proponuje m.in. zmiany w upoważnieniu dla ministra właściwego do spraw zdrowia do wydania rozporządzenia.

    Z poprawką tą łączy się 109. poprawka Senatu do art. 42 ust. 1 pkt 1a lit. b ustawy Prawo farmaceutyczne.

    Będziemy nad nimi głosować łącznie.

    Komisja wnosi o przyjęcie tych poprawek.

    Kto jest za ich odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 400 posłów. Większość bezwzględna wynosi 201. Za odrzuceniem oddano 53 głosy, przeciw - 323, wstrzymały się 24 osoby.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął poprawki 106. i 109. Senatu.

    107. poprawkę już rozpatrzyliśmy.

    W 108. poprawce do art. 44b ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym Senat proponuje, aby przepisów ustawy, o których mowa w tej propozycji, nie stosowało się do dnia 31 grudnia 2005 r.

    Komisja wnosi o przyjęcie tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 394 posłów. Większość bezwzględna - 198. Za odrzuceniem - 183, przeciw - 207, 4 osoby się wstrzymały.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 108. poprawkę Senatu.

    Poprawki 109. i 110. już rozpatrzyliśmy.

    W 111. poprawce do art. 229 ust. 2 Senat proponuje, aby umowy o udzielanie świadczeń zdrowotnych, zawarte na okres dłuższy niż do dnia 31 grudnia 2004 r., podlegały rozwiązaniu z mocy prawa z dniem 31 grudnia 2004 r., chyba że w terminie 14 dni, a nie, jak uchwalił Sejm, w terminie miesiąca od dnia wejścia ustawy w życie, świadczeniodawca, z którym zawarto taką umowę, oświadczy funduszowi, że pozostaje nią związany.

    Komisja jest za przyjęciem tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 394 posłów. Większość bezwzględna - 198. Za oddano 179 głosów, przeciw - 210, 5 osób się wstrzymało.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 111. poprawkę Senatu.

    112. poprawkę już rozpatrzyliśmy.

    W 113. poprawce do art. 250 Senat proponuje, aby art. 237 ust. 1 i 2 wchodził w życie z dniem ogłoszenia ustawy.

    Komisja jest za przyjęciem tej poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 390 posłów. Większość bezwzględna - 196. Za odrzuceniem - 6, przeciw - 384, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 113. poprawkę.

    W 114. poprawce do ust. 1 pkt 4 załącznika do ustawy Senat proponuje, aby świadczeniami opieki zdrowotnej niefinansowanymi ze środków publicznych bez względu na zakres ich zastosowania były m.in. niezwiązane z chorobą podstawową będącą bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe zabiegi przyrodolecznicze i rehabilitacyjne w szpitalach uzdrowiskowych.

    Komisja jest za przyjęciem poprawki.

    Kto jest za jej odrzuceniem?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 393 posłów. Większość bezwzględna - 197. Za oddano 130 głosów, przeciw - 263, nikt się nie wstrzymał.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął 114. poprawkę Senatu.

    Na tym zakończyliśmy rozpatrywanie poprawek Senatu do tej ustawy.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 27. porządku dziennego: Zmiany w składach osobowych komisji sejmowych (druk nr 3200).

    Prezydium Sejmu na podstawie art. 20 ust. 1 regulaminu Sejmu, po zasięgnięciu opinii Konwentu, przedłożyło wniosek w sprawie zmian w składach osobowych komisji sejmowych.

    Został zgłoszony wniosek o rozdzielne głosowanie.

    Proszę bardzo, pani poseł.

Poseł Barbara Marianowska


Marszałek:

    Proszę bardzo, pan poseł Ciesielski.

Poseł Wiesław Ciesielski


Marszałek:

    Dziękuję bardzo.

    Nie, pani poseł, nie ma polemiki.

    (Poseł Barbara Marianowska: Ale to nie jest polemika.)

    Przedstawiła pani swoje racje, poseł się do tego odniósł.

    (Poseł Barbara Marianowska: Sprostowanie.)

    Przystępujemy do regulaminowego głosowania nad rozdzieleniem głosowania nad zmianami w składzie komisji poprzez ewentualne odrębne przegłosowanie kandydatury pana posła Ciesielskiego do komisji finansów.

    Kto z państwa jest za rozdzielnym głosowaniem, zechce podnieść rękę.

    Kto jest przeciwny?

    Kto wstrzymał się od głosu?

    Głosowało 371 posłów. Za rozdzieleniem głosowania oddano 100 głosów, przeciw - 215, wstrzymało się 56 osób.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Głosujemy więc łącznie.

    Kto z państwa jest za przyjęciem zmian w składach komisji sejmowych, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 365 posłów. Za zmianami w komisjach przedłożonymi przez Prezydium opowiedziało się 287 osób, przeciw - 29, wstrzymało się 49 osób.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm dokonał zmian w składach komisji sejmowych zgodnie z propozycją z druku nr 3200.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 28. porządku dziennego: Wybór nowego składu osobowego Komisji do Spraw Unii Europejskiej (druk nr 3201).

    Wysoka Izbo! Prezydium na podstawie art. 148a ust. 8 w związku z art. 148a ust. 10 regulaminu Sejmu przedłożyło wniosek w sprawie wyboru nowego składu osobowego tej komisji.

    Czy w tej sprawie, w sprawie przedstawionych propozycji, ktoś z państwa posłów pragnie zabrać głos?

    Nikt się nie zgłasza.

    Przystępujemy zatem do głosowania.

    Kto z państwa jest za przyjęciem wniosku w sprawie wyboru nowego składu osobowego Komisji do Spraw Unii Europejskiej w brzmieniu proponowanym w druku nr 3201?

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 363 posłów. Za składem oddano 356 głosów, przeciw nie był nikt, 7 osób się wstrzymało.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm wybrał skład Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

    Powracamy do rozpatrzenia punktu 5. porządku dziennego: Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Życia.

    Sejm wysłuchał uzasadnienia projektu uchwały przedstawionego przez pana posła Marka Jurka i przeprowadził dyskusję.

    W dyskusji zgłoszono wnioski o odrzucenie projektu uchwały w pierwszym czytaniu oraz o niezwłoczne przejście do drugiego czytania projektu uchwały.

    Poddam kolejno te wnioski pod głosowanie.

    Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem o odrzucenie projektu uchwały.

    Kto z państwa jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu uchwały, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał od głosu?

    Głosowało 343 posłów. Za wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu oddano 166 głosów, przeciw - 176, wstrzymała się 1 osoba.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie projektu uchwały w pierwszym czytaniu.

    Przechodzimy zatem do głosowania nad wnioskiem o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania projektu uchwały.

    Odrzucenie tego wniosku będzie oznaczało, że Sejm zgodnie z propozycją pozytywnie zaopiniowaną przez Prezydium Sejmu skierował projekt uchwały do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w celu rozpatrzenia.

    Kto z państwa jest za przyjęciem wniosku o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania projektu uchwały w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Życia, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 316 posłów. Za wnioskiem o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania opowiedziały się 164 osoby, przeciw - 148, 4 osoby się wstrzymały od głosu.

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm przyjął wniosek o niezwłoczne przejście do drugiego czytania.

    Komunikat, proszę.

Sekretarz Poseł Zdzisław Kałamaga


Marszałek:

    Dziękuję.

    Przystępujemy więc do drugiego czytania projektu uchwały.

    Czy ktoś w drugim czytaniu chce zabrać głos?

    Nie widzę zgłoszeń.

    Przystępujemy więc do głosowania nad uchwałą.

    Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem w całości projektu uchwały w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Życia zawartego w druku nr 2659, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

    Kto jest przeciwny?

    Kto się wstrzymał?

    Głosowało 270 posłów. Za uchwałą oddano 170, przeciw - 96, wstrzymały się 4 osoby. (Oklaski)

WynikiIndywidualne wyniki głosowania

    Stwierdzam, że Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Życia.

    Na tym wyczerpaliśmy blok głosowań.

    Przypominam, że przed nami bardzo ważne punkty porządku obrad.

    Zarządzam 5 minut przerwy, a następnie przystąpimy do dalszej realizacji porządku.

    (Przerwa w posiedzeniu od godz. 12 min 46 do godz. 12 min 55)

Wicemarszałek Józef Zych:

    Proszę państwa, bardzo proszę o zajmowanie miejsc.

    Wznawiam obrady.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 29. porządku dziennego: Sprawozdanie Komisji Skarbu Państwa o poselskich projektach uchwał w sprawie:
1) polityki rządu w zakresie prywatyzacji niektórych strategicznie ważnych z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa ekonomicznego przedsiębiorstw,
2) kierunków prywatyzacji PKO BP SA, BGŻ, PZU SA oraz PGNiG SA
(druki nr 2642, 2673 i 2986).

    O zabranie głosu proszę sprawozdawcę komisji pana posła Marka Suskiego.

Poseł Sprawozdawca Marek Suski


Wicemarszałek Józef Zych:

    Przepraszam, panie pośle, ja mam jedną prośbę...

Poseł Sprawozdawca Marek Suski


Wicemarszałek Józef Zych:

    Dziękuję panu posłowi.

    Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i kół.

    Otwieram dyskusję.

    O zabranie głosu proszę panią poseł Małgorzatę Ostrowską, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poseł Małgorzata Ostrowska


Wicemarszałek Józef Zych:

    Dziękuję pani poseł.

    Obecnie głos zabierze pan poseł Zbigniew Chlebowski, Platforma Obywatelska.

Poseł Zbigniew Chlebowski


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Dziękuję panu posłowi.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Kazimierza Marcinkiewicza występującego w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł Kazimierz Marcinkiewicz


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Dziękuję panu posłowi.

    Proszę o zabranie głosu pana marszałka Józefa Zycha występującego w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Poseł Józef Zych


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Panie marszałku, bardzo proszę.

    Z tym, że pan minister tu prosi mnie o skorygowanie: Pan marszałek zamiast ministra Chronowskiego wymienił ministra Czyżewskiego.

Poseł Józef Zych


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Pan marszałek się przejęzyczył i zamiast ministra Chronowskiego wymienił ministra Czyżewskiego.

Poseł Józef Zych


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Bardzo proszę, panie marszałku.

Poseł Józef Zych


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Dziękuję panu marszałkowi.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Grzegorza Gruszkę występującego w imieniu Socjaldemokracji Polskiej.

Poseł Grzegorz Gruszka


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Dziękuję panu posłowi.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Jana Łącznego występującego w imieniu Klubu Parlamentarnego Samoobrona RP.

Poseł Jan Łączny


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Proszę bardzo.

Poseł Jan Łączny


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Dziękuję panu posłowi.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Zygmunta Wrzodaka w imieniu Ligi Polskich Rodzin.

Poseł Zygmunt Wrzodak


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Dziękuję panu posłowi.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Bronisława Dankowskiego występującego w imieniu Unii Pracy.

Poseł Bronisław Dankowski


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Dziękuję panu posłowi.

    Proszę o zabranie głosu panią poseł Halinę Szustak występującą w imieniu Koła Poselskiego ˝Dom Ojczysty˝.

Poseł Halina Szustak


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Dziękuję pani poseł.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Stanisława Duliasa.

Poseł Stanisław Dulias


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Dziękuję panu posłowi.

    Proszę o zabranie głosu pana posła Antoniego Stryjewskiego występującego w imieniu Ruchu Katolicko-Narodowego.

Poseł Antoni Stanisław Stryjewski


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Dziękuję panu posłowi.

    Wysoki Sejmie! Państwo posłowie Gabriela Masłowska, Grzegorz Tuderek, Stanisław Dulias, Zenon Tyma, Aldona Michalak i Zygmunt Wrzodak wyrazili chęć zadania pytania.

    Czy ktoś z państwa chciałby jeszcze zapisać się do zadania pytania?

    Dopisujemy pana posła.

    Nie widzę więcej zgłoszeń.

    Zamykam listę.

    Pan minister zabierze głos.

    Przed pytaniami, panie ministrze, tak?

Minister Skarbu Państwa Jacek Socha


Wicemarszałek Tomasz Nałęcz:

    Według regulaminu pan minister może zabrać głos zgodnie z życzeniem, ale zanim udzielę głosu panu ministrowi, to zamknę listę posłów zapisanych do zadania pytania.

    Określam czas pytania na 2 minuty.

    Bardzo proszę o zabranie głosu ministra skarbu państwa pana Jacka Sochę.

Minister Skarbu Państwa Jacek Socha


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję, panie ministrze.

    Przypominam, że lista posłów pytających została zamknięta, a wyznaczony czas wynosi 2 minuty dla każdego pytającego posła.

    Pani poseł Gabriela Masłowska.

   

Poseł Gabriela Masłowska


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Pani poseł, proszę zakończyć zadawanie pytań. Przekroczenie czasu jest już bardzo duże.

Poseł Gabriela Masłowska


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję pani poseł.

Poseł Gabriela Masłowska


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Pani poseł, proszę o zakończenie zadawania pytania, przekroczyła pani dwukrotnie czas.

    (Poseł Gabriela Masłowska: Nie ma możliwości zadania pytania, bo nie ma debaty, o którą od paru miesięcy się upominamy.)

    (Poseł Marek Suski: Ale będzie.)

    (Poseł Gabriela Masłowska: Tak, po prywatyzacji.)

    Pan poseł Grzegorz Tuderek.

Poseł Grzegorz Tuderek


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję.

    Pan poseł Stanisław Dulias.

Poseł Stanisław Dulias


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję.

    Pan poseł Zenon Tyma.

Poseł Zenon Tyma


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję.

    Pani poseł Aldona Michalak.

Poseł Aldona Michalak


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję.

    Pan poseł Leszek Samborski.

Poseł Leszek Samborski


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję bardzo.

    Proszę pana ministra o odpowiedzi.

Minister Skarbu Państwa Jacek Socha


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Poseł sprawozdawca chciałby jeszcze zabrać głos.

    Proszę uprzejmie.

Poseł Marek Suski


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję... chyba nie ma takiej potrzeby.

    Dziękuję bardzo posłowi sprawozdawcy.

    Dziękuję bardzo panu ministrowi.

    Zamykam dyskusję.

    W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu uchwały poprawki, proponuję, aby Sejm skierował ten projekt do Komisji Skarbu Państwa w celu ich rozpatrzenia.

    Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu będę uważał, że Sejm propozycję przyjął.

    Sprzeciwu nie słyszę.

    Szanowni Państwo! Zanim przystąpimy do następnego punktu chciałbym, abyśmy naprawili karygodne zaniedbanie powstałe z powodu emocji związanych z ważnymi głosowaniami.

    Pożegnaliśmy dzisiaj Czesława Miłosza, wielkiego poetę i wielkiego Polaka. Jego poezja była prawdziwą duchową zbroją dla narodu polskiego w czasach komunizmu. Uczcijmy jego pamięć chwilą ciszy. (Zebrani wstają, chwila ciszy)

    Dziękuję bardzo.

    Informuję również, że na uroczystościach pogrzebowych Sejm reprezentował wicemarszałek Kazimierz Ujazdowski.

    Przystępujemy do rozpatrzenia punktu 30. porządku dziennego: Sprawozdanie ministra spraw wewnętrznych i administracji z realizacji w 2003 r. ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (druk nr 2758) wraz ze stanowiskiem Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (druk nr 2877).

    Proszę o zabranie głosu podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji pana Tadeusza Matusiaka.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tadeusz Matusiak


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję, panie ministrze.

    Proszę o zabranie głosu przedstawiciela komisji pana posła Wiesława Wodę.

Poseł Wiesław Woda


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję, panie pośle.

    Sejm podjął decyzję o wysłuchaniu w dyskusji nad tym punktem porządku dziennego 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowych oświadczeń w imieniu kół.

    Otwieram dyskusję.

    Głos zabierze pan poseł Wojciech Domaradzki, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poseł Wojciech Domaradzki


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję, panie pośle.

    Głos zabierze pan poseł Kazimierz Plocke, Platforma Obywatelska.

Poseł Kazimierz Plocke


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję, panie pośle.

    Pan poseł Piotr Krzywicki, Prawo i Sprawiedliwość.

Poseł Piotr Krzywicki


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję.

    Pan poseł Andrzej Grzyb, Polskie Stronnictwo Ludowe.

Poseł Andrzej Grzyb


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję.

    Pani poseł Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska, Socjaldemokracja Polska.

Poseł Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję pani poseł.

    Pan poseł Waldemar Borczyk, Samoobrona.

Poseł Waldemar Borczyk


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję.

    Pan poseł...

    (Poseł Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska: Można?)

    W jakiej sprawie, pani poseł?

    (Poseł Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska: Chciałam powiedzieć, że to nie pan minister Kalisz podpisał ustawę. Można?)

    Nie, pani poseł, nie ma takiego trybu.

    Pan poseł Stanisław Zadora, Liga Polskich Rodzin,

Poseł Stanisław Zadora


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję, panie pośle.

    Głos zabierze pan poseł Jerzy Czerwiński. Wystąpi w imieniu dwóch kół: Ruchu Katolicko-Narodowego i Domu Ojczystego.

Poseł Jerzy Czerwiński


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Panie pośle, proszę zakończyć wystąpienie.

Poseł Jerzy Czerwiński


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Proszę uprzejmie.

Poseł Jerzy Czerwiński


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję, panie pośle.

    Lista posłów zapisanych do głosu została wyczerpana.

    Głos zabierze pan minister Tadeusz Matusiak.

    Proszę bardzo, panie ministrze.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tadeusz Matusiak


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Najwyraźniej.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Tadeusz Matusiak


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Proszę bardzo, panie pośle.

Poseł Jerzy Czerwiński


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję.

    Zamykam dyskusję.

    W związku ze zgłoszonym w dyskusji wnioskiem o odrzucenie sprawozdania ministra spraw wewnętrznych i administracji z realizacji w 2003 r. ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców do głosowania w tej sprawie przystąpimy na następnym posiedzeniu Sejmu.

    Na tym kończymy 82. posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

    (Poseł Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska: Jeszcze oświadczenia.)

    Przepraszam.

    Zgłosił się do wygłoszenia oświadczenia pan poseł Jan Antochowski.

    Proszę bardzo.

Poseł Jan Antochowski


Wicemarszałek Donald Tusk:

    Dziękuję, panie pośle.

    Na tym zakończyliśmy oświadczenia poselskie.

    Informacja o wpływie interpelacji, zapytań oraz odpowiedzi na nie została paniom i panom posłom doręczona w druku nr 3138.

    Na tym kończymy 82. posiedzenie Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

    Protokół posiedzenia będzie wyłożony do przejrzenia w Sekretariacie Posiedzeń Sejmu.

    Porządek dzienny 83. posiedzenia Sejmu zwołanego na dni 8, 9 i 10 września 2004 r. został paniom i panom posłom doręczony.

    Zamykam posiedzenie.

    (Wicemarszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)

    (Koniec posiedzenia o godz. 17 min 45)