4 kadencja, 79 posiedzenie, 1 dzień - Poseł Krzysztof Oksiuta

4 kadencja, 79 posiedzenie, 1 dzień (14.07.2004)


3 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 2387, 2387-A i 3053).


Poseł Krzysztof Oksiuta:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Problem budownictwa mieszkaniowego jest w Polsce problemem nierozwiązanym od kilkudziesięciu lat i debatujemy na ten temat. TBS, które miały być szansą dla tych, którzy nie mieli środków, by budować własne domy, znajdują się obecnie w bardzo trudnej sytuacji. Ta sytuacja z roku na rok się pogarsza z różnych przyczyn, o których tu już częściowo była mowa. Chciałem się skoncentrować na kilku zagadnieniach związanych z dzisiejszą ustawą.

    Otóż, po pierwsze, te ustalenia, które próbujemy dzisiaj wprowadzić w życie, rozwiązują część problemów, ale, niestety, nie wszystkie. Dzisiaj sporym problemem jest kwestia czynszów, które są wyliczane na podstawie wartości odtworzeniowej, gdy ta w poszczególnych regionach kraju jest różna, a jest ustalana w pewnym sensie urzędowo. To powoduje, że wartość czynszu często nie pokrywa kosztów eksploatacji takiego budynku. W związku z tym to musi być niebawem zmienione. Jeśli rząd ma jakieś pomysły w tej materii, to chciałbym dzisiaj o tym usłyszeć, stąd też to pytanie.

    Druga kwestia to oczywiście próba ratowania TBS, która pojawiała się w dyskusjach. Mówi się o tym, żeby dać lokatorom możliwość wykupu mieszkań po 15, 20 latach, a środki z wykupu zostałyby wprowadzone do Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, który mógłby zasilać następne inwestycje. Wydaje się, że ten kierunek myślenia powinien zostać poważnie przeanalizowany, bo państwo nie ma środków własnych, żeby co roku dokładać aż tyle, żeby sfinansować zapotrzebowanie w tej materii, a środki pozyskane tą drogą mogą być środkami dodatkowymi.

    Następna kwestia to funkcjonowanie i sposób działania urzędów skarbowych, które partycypacje w kosztach budowy zaliczały do transakcji zakupu i naliczały podatek od tej transakcji. Ten podatek obciąża dodatkowo osoby, które zostały włączone w procedurę, natomiast nie było przeniesienia własności, czyli osoba, która mieszka, nie jest właścicielem mieszkania, a jest traktowana jak właściciel, który zakupił to mieszkanie. Ta kwestia, wydaje się, też powinna być jak najszybciej wyjaśniona i uregulowana, jeśli nie ustawowo, to w praktyce codziennego funkcjonowania administracji skarbowej.

    Generalnie popieramy kierunek i zapisy obecnej nowelizacji. Dziękuję bardzo.


Powrót Przebieg posiedzenia