4 kadencja, 101 posiedzenie, 3 dzień (21.04.2005)
24 punkt porządku dziennego:
Wybór członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (druki nr 3871 i 3937).
Poseł Elżbieta Więcławska-Sauk:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Myślę, że pani Magdalena Bajer spełnia wszelkie warunki, aby zasiąść w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. (Oklaski, gwar na sali)
(Poseł Krzysztof Janik: Śmiało, pani poseł!)
Warunkuje to, po pierwsze, ogromne doświadczenie zawodowe, o czym powiem za chwilę, a także działalność organizacyjna i społeczna, której poświęcała bardzo wiele czasu. Poza tym uważam, że bardzo ważną sprawą jest fakt, iż od 1996 r. jest przewodniczącą Rady Etyki Mediów. Jak wiadomo, Wysoki Sejm miał zawsze wiele zastrzeżeń do standardów postępowania etycznego zarówno dziennikarzy, jak i poszczególnych mediów. W związku z tym myślę, że ktoś taki w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji bardzo się przyda i będzie spełniał ogromną rolę. Pani Magdalena Bajer będzie mogła wyznaczać te standardy, bo świetnie się po prostu na tym zna.
Jeśli chodzi o jej doświadczenie zawodowe, to jest nie do przecenienia. W latach 1978-1982 była zastępcą kierownika działu w ˝Polityce˝, w latach 1982-1985 pracowała jako specjalista do spraw kontaktów zewnętrznych i redaktor ˝Kroniki Zamkowej˝ w Zamku Królewskim w Warszawie, w latach 1985-1990 w ˝Tygodniku Powszechnym˝. Od 1960 r. do 1999 r. pracowała także w Polskim Radiu, z przerwą oczywiście na stan wojenny, co tym lepiej o niej świadczy, moim zdaniem. Poza tym pracowała w redakcjach: w Redakcji Oświatowej i w Redakcji Magazynów Trzeciego Programu Polskiego Radia (jako kierownik redakcji), w Redakcji Publicystyki Kulturalnej, w Polskim Radiu dla zagranicy, w Radiu BIS, a więc ma doświadczenie w pracy zarówno w prasie, jak i w radiu, co jest niezwykle ważne.
Jest także autorką wielu audycji i reportaży literackich. Ma za sobą współpracę z ˝Odrą˝, ˝Forum Akademickim˝, ˝Więzią˝, a także ˝Rzeczpospolitą˝. Ma publikacje w tygodnikach i dziennikach, jak również w pismach drugiego obiegu, a więc ma doświadczenia z różnych mediów.
Zdobyła nagrody w konkursach: im. Bruna Winawera (˝Kuriera Polskiego˝), Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, co jest bardzo cenną nagrodą, oraz nagrodę im. Hugo Steinhausa, w konkursach na reportaż radiowy.
Jak powiedziałam, nie ograniczała się tylko do pracy zawodowej, ale, co jest ważne, także poświęcała się działalności organizacyjnej i społecznej. W roku 1981 została prezesem Klubu Dziennikarzy Naukowych SDP, następnie członkiem Zarządu Głównego SDP pierwszej kadencji po 1989 r., czyli już w wolnej Polsce. Jest od 1981 r. członkiem Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk (również z przerwą w czasie stanu wojennego). W latach dziewięćdziesiątych przez dwie kadencje była członkiem zarządu, a od 2003 r. jest członkiem rady Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk.
Jest, jak powiedziałam, od 1996 r. przewodniczącą Rady Etyki Mediów. To niezwykle ważna funkcja. Bardzo jej wiedza przyda się w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Myślę, że jeśli chcemy poprawy atmosfery wokół Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - wiadomo, że nie była ona ostatnio najlepsza - to powinniśmy głosować za panią Magdaleną Bajer. Mam nadzieję, że jej kandydatura przejdzie w tym rankingu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia