4 kadencja, 79 posiedzenie, 1 dzień (14.07.2004)
1 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych (druki nr 2658 i 3008)
Poseł Mieczysław Aszkiełowicz:
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! Sejm uchwalił poselski projekt ustawy - kobiety do końca roku dostaną 80% świadczeń alimentacyjnych otrzymywanych do czasu likwidacji funduszu. Ale takie rozwiązanie ma funkcjonować tylko do końca roku. Nasuwa się pytanie: Co będzie po 1 stycznia 2005 r.? Czy po doświadczeniach z likwidacją funduszu alimentacyjnego rząd ma plan rozwiązań na dalszy okres?
Kiedy likwidowano fundusz alimentacyjny, podstawową argumentacją przedstawicieli rządu był fakt niskiej, zaledwie 11-procentowej, ściągalności alimentów. Likwidacja funduszu miała ten proceder uchylania się od płacenia alimentów ukrócić. Nasuwa się pytanie. Czy przystępując do likwidacji funduszu, rząd zrobił rozeznanie i uzyskał wiarygodne informacje, ile w grupie osób niepłacących alimentów jest osób świadomie uchylających się od płacenia, a jaki jej procent stanowią osoby, od których z przyczyn obiektywnych nie można ściągnąć alimentów, bo są bezradne i nie mogą zdobyć żadnych środków do życia? Dziękuję. (Oklaski)
Przebieg posiedzenia