4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Józef Skowyra

4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień (14.04.2005)


20 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o rekompensacie przysługującej w związku z odstąpieniem w roku 2002 od waloryzacji świadczeń pieniężnych przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych oraz osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (druki nr 3814 i 3818).


Poseł Józef Skowyra:

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Panie Ministrze! W imieniu Klubu Parlamentarnego Liga Polskich Rodzin mam zaszczyt przedstawić stanowisko dotyczące sprawozdania Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o stanowisku Senatu w sprawie ustawy o rekompensacie przysługującej w związku z odstąpieniem w roku 2002 od waloryzacji świadczeń pieniężnych przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych oraz osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (druki nr 3814 i 3818).

    Trybunał Konstytucyjny w dniu 9 marca 2004 r. wydał wyrok, w którym orzekł, że został naruszony konstytucyjny obowiązek opieki państwa nad weteranami walki o niepodległość, ponieważ nie podwyższono w 2002 r. dodatków kombatanckich o wskaźnik waloryzacji emerytur i rent. W świetle tego orzeczenia również powinni mieć waloryzowane świadczenia pieniężne przysługujące żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla kamiennego, kamieniołomach, zakładach rud uranu, batalionach budowlanych oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Radziecki. Dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego otrzymają rekompensatę; będzie to jedynie wsparcie moralne, bo trudno powiedzieć, że jest to wsparcie finansowe. Do czasu zlikwidowania starego portfela nie tylko kombatanci, ale i emeryci będą cały czas pokrzywdzeni. Rosnące ceny po naszym wejściu do Unii Europejskiej jeszcze bardziej ich sytuację materialną pogorszyły.

    Poprawki proponowane przez Senat (jest ich 6), które dotyczą tylko przesunięcia terminu wypłaty rekompensaty oraz związanych z tym terminów o dwa miesiące, są słuszne. Senat prawidłowo uznał, że należy zmienić te terminy, żeby móc wdrożyć wypłatę rekompensaty, ponieważ potrzebny jest na to czas.

    Klub Parlamentarny Ligi Polskich Rodzin będzie głosował za przyjęciem wszystkich 6 poprawek, ponieważ każda dodatkowa złotówka jest tym osobom bardzo potrzebna. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia