4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień - Poseł Grażyna Ciemniak

4 kadencja, 100 posiedzenie, 3 dzień (14.04.2005)


17 punkt porządku dziennego:
Sprawozdanie Komisji do Spraw Unii Europejskiej o komisyjnym projekcie uchwały w sprawie udziału Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2004 r. (podczas Prezydencji Niderlandzkiej) (druki nr 3711 i 3815).


Poseł Grażyna Ciemniak:

    Panie Marszałku! Panie Ministrze! Panie i Panowie Posłowie! Pan minister Nowakowski odpowiedział szczegółowo na pytania, dlatego ja ograniczę się do odniesienia się do tych stwierdzeń, które zostały zawarte w wystąpieniach klubów i poszczególnych przedstawicieli kół.

    Po pierwsze, myślę, że ponieważ Komisja do Spraw Unii Europejskiej pracuje permanentnie, trudno stawiać zarzut, że projekt uchwały był przyjęty, kiedy nie wszyscy mogli być obecni. Natomiast podzielam zdanie, że minęło już 2 miesiące od pierwszej debaty na posiedzeniu komisji, więc warto by było przyjąć projekt uchwały i naprawdę zacząć myśleć o tym, aby wspólnie ułatwić firmom, przedsiębiorstwom, samorządom jak najlepsze wykorzystanie środków finansowych i skorzystanie z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

    Ponieważ zostały zgłoszone dwa wnioski do projektu uchwały, a przypomnę, że zgodnie z regulaminem Sejmu projekty uchwał są rozpatrywane w dwóch czytaniach i dzisiaj odbywa się drugie czytanie, uważam, że Sejm powinien jutro podczas głosowania rozstrzygnąć, który projekt uchwały przyjmuje, czy z poprawkami, czy w wersji przedłożonej w sprawozdaniu przez Komisję do Spraw Unii Europejskiej.

    Pragnę jeszcze uzupełnić informację dotyczącą stypendiów. Otóż w 100%, najlepiej, wywiązały się następujące województwa. Do końca ubiegłego roku, a więc do końca 2004 r., wypłaciły stypendia dla uczniów i studentów z Europejskiego Funduszu Społecznego woj. kujawsko-pomorskie, woj. pomorskie, woj. podkarpackie, woj. lubuskie i woj. zachodniopomorskie. 5 województw. Natomiast do końca roku nie uruchomiono wypłat stypendiów dla uczniów i studentów z województw mazowieckiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego. Zgodnie z informacją przedłożoną przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy stypendia te miały być uruchomione na początku tego roku, w lutym i w marcu. Posłowie na posiedzeniu komisji stwierdzili, po analizie przygotowania do wypłaty stypendiów dla uczniów i studentów z Europejskiego Funduszu Społecznego, a więc jednego z funduszy strukturalnych, że od sprawności samorządów wojewódzkich zależało to, w jakim terminie uruchomiono środki i dokonano wypłat.

    Natomiast chcę również podkreślić - i tutaj odpowiedzieć panu posłowi Grzybowi - że w projekcie uchwały nie ma oceny, lecz są przedstawione fakty, których jednak w dyskusji ani na posiedzeniu komisji, ani dzisiaj podczas debaty nie negował. Na 181 stronach jest przedstawiony zdaniem komisji pełny obraz naszego członkostwa w Unii Europejskiej za okres od lipca do grudnia ub. r. Wszystko to jest przedstawione w informacji rządu, która jest dzisiaj przedmiotem debaty.

    Obawy co do niewykorzystania środków unijnych, jak myślę, rozwiał już pan minister Nowakowski, ale z najnowszej informacji Ministerstwa Gospodarki i Pracy, którą omawiała i nad którą dyskutowała wczoraj, 13 kwietnia, Komisja do Spraw Unii Europejskiej, wynika, że naprawdę nie może być takich obaw, ponieważ samorządy są faktycznie dobrze przygotowane do wykorzystania funduszy, również przedsiębiorstwa. Najlepszy dowód, że do 28 lutego br. w kraju złożono w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, a więc jednego z programów operacyjnych, 11 299 wniosków o dofinansowanie projektów ze środków funduszy Unii Europejskiej i środki te wprost przekraczają 2-3-krotnie, w zależności od priorytetów i od programów, dostępne na lata 2004-2006 środki z Unii Europejskiej. Tak więc na pewno jest szansa wyboru dobrych projektów, które przyniosą dobre i korzystne efekty członkostwa, przede wszystkim dla społeczności lokalnych i dla firm. Przykładowo: W działaniu 1.1: Modernizacja i rozbudowa regionalnego układu transportowego, zarządy województw przyjęły wnioski na kwotę ponad 1,8 mld zł i stanowi to 59% alokacji na to działanie już na lata 2004-2006, a w działaniu dotyczącym edukacji samorządy złożyły wnioski na kwotę i przyznano dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 91,94%, tak że praktycznie wyczerpano dostępne potencjalnie środki na ten cel. Podobnie wygląda działanie: Regionalna infrastruktura ochrony zdrowia, gdzie zarządy wybrały 202 wnioski na kwotę 330 mln zł i stanowi to prawie 87% alokacji na lata 2004-2006. Komisja do Spraw Unii Europejskiej nie wątpi, że środki te będą dobrze wykorzystane.

    Chciałabym również podzielić pogląd pana posła Kotlinowskiego, że konieczna jest nowelizacja ustawy o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem. Taka nowelizacja jest w tej chwili przedmiotem pracy podkomisji, która została powołana przez Komisję do Spraw Unii Europejskiej, i mam nadzieję, sądzę, że pan poseł włączy się aktywnie jako wiceprzewodniczący komisji, żeby ten projekt ustawy o zmianie ustawy został przyjęty przez Sejm w takiej formie, aby uwzględniał wszystkie dotychczasowe, i dobre, ale i te doświadczenia, które wymagają istotnych zmian.

    Podsumowując, chcę stwierdzić, że podzielam głosy, które wypowiadały opinie, iż powinniśmy wspólnie zadbać o to, żeby jak najlepiej wykorzystać członkostwo Polski w Unii Europejskiej, zarówno z punktu widzenia wykorzystania dostępnych funduszy europejskich, ale także tworzenia prawa dla rozwoju polskich firm, dla dobrego funkcjonowania naszej gospodarki. A ponieważ Komisja do Spraw Unii Europejskiej w imieniu Sejmu, zgodnie z przyznanymi ustawą kompetencjami, opiniuje na bieżąco wszystkie projekty aktów prawnych będące przedmiotem prac w Unii Europejskiej, sądzę, że przyczyni się to do tego, że to członkostwo na pewno wykorzystamy jak najlepiej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)


Powrót Przebieg posiedzenia